Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Njė ēast, tė lutem !

 

Ti tani je ulur apo ngritur, s’ka problem.

Ndoshta do tė lodhesh pak me mua.

Kėrkoj nga ty qė tė meditosh !

Imagjino!

A imagjinove?

Mė fal!

A e imagjinove Ditėn e Kiametit duke u llogaritur?

Dhe…, ti zotrote nuk ke lėnė gjė pa bėrė prej gjynaheve.

Ti tani je nė njė vendqėndrim ku asnjėri  nuk do tė dėshironte tė ishte, sepse ti do tė shkosh nė zjarr.

Ēfarė do tė shpresoje nė atė kohė?!

Jam i sigurtė se do tė thuash: “Mė mirė tė mos isha asgjė.”

A mendon se kjo ēėshtje ėshtė kaq e lehtė? (Tė lihesh pa u llogaritur)

Mirė!

Imagjinoje atė kohė kur do tė tė vijnė ty male me tė mira!

Nga vijnė kėto? A e di?

Nga pesė minutat qė do ta lodhesh veten tėnde ēdo ditė.

Sa herė qė i shton kėto minuta, shtohen malet me tė mira.

Dhe tani, shkruaj njė mesazh nė e-mail, sikurse kjo, pėr pesė minuta.

Ose mė mirė thuaj: “Subhanallahi ue bihamdihi, subhanallahil adhijm.” Dhe kjo pėr pesė minuta.

Tani peshorja jote u rėndua.

Profeti (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “Dy fjalė janė tė rėnda pėr peshoren, tė lehta pėr shqiptim, tė dashura pėr Allahun. Ato janė: “Subhanallahi ue bihamdihi, subhanallahil adhijm.”

A dėshiron ta rėndosh peshoren tėnde mė shumė, ndėrkohė qė ti je duke ndenjur ulur?

Atėherė, dėrgoje kėtė mesazh dhe kėtė hadith tek tė gjithė ata qė  i njeh dhe do ta gjesh peshoren tėnde, inshallah,  tė rėndė nė Ditėn e Gjykimit, madje mė tė rėndė se sa ti e mendon.

A e di pėrse?

Sepse Profeti (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “Kush vepron nė Islam njė vepėr tė mirė, do tė ketė shpėrblim pėr tė dhe pėr atė qė punon me tė deri nė Ditėn e Gjykimit.”

     O vėlla dhe ti motėr e dashur! Merreni seriozisht, do tė shpėrbleheni pėr ēdokėnd  qė e merr kėtė mesazh dhe punon me tė deri nė Ditėn e Gjykimit. E gjithė kjo vetėm me njė tė klikuar mbi maus.

 

Pėrktheu: Erion Sula

             
www.klubikulturor.com