Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Thjeshtėsia (urtėsia) e besimtarit nė fenė e Allahut

Allahu ka thėnė nė Kur’an nė suren El Kasas 83: ”Atė, vend tė pėrjetshėm (Xhennetin) u kemi pėrgaditur atyre qė nuk duan as mendjemadhėsi, e as ngatėrresa nė tokė, pėrfundim i kėndshėm u takon atyre qė i frikėsohen All-llahut”, nga ky ajet  kuptojmė se All-llahu s.v.t. vendbanim tė pėrhershėm Xhennetin e ka bėrė pėr ata qė nuk duan mendjemadhėsi. Ibn Tejmije (All-llahu e mėshiroftė) nė librin e tij “Mexhmu el Fetave” vėllimi 18 ka thėnė nė komentin e kėtij ajeti qė e lexuam mė lart se njerėzit ndahen nė 3 grupe:

1. Njerėzit qė duan tė  ngriten mbi tė tjerėt dhe tė bėjnė shkatėrrime mbi Tokė, e ky ėshtė kundėrshtim i Urdhėrit tė All-llahut, nė kėtė grup hyjnė faraonėt e ndryshėm qė kanė bėrė padrejtėsi nė Tokė e po ashtu edhe sot jehuditė tė cilėt mundohen tė ngriten duke u bėrė padrejtėsi njerėzve tjerė.

2. Njerėzit qė duan tė prishin e shkatėrrojnė, por pa dashur tė ngriten mbi tė tjerėt, siē janė hajdutėt, kriminelėt etj.

3. Njerėzit qė duan tė ngriten, por pa shkatėrruar, sikurse qė janė ata qė kanė fe me tė cilėn duan tė ngriten mbi tė tjerėt, e kėta janė banorėt e Xhennetit, tė cilėt nuk dėshirojnė shkatėrrim nė Tokė.

Gjėrat qė e mohojnė thjeshtėsinė

1) Tė shohėsh te vetja jote tė drejta mbi All-llahun d.m.th., tė krenohesh me vetėveten. Ka thėnė Pejgamberi a.s. “Nuk do ta shpėtojė askėnd prej jush puna e tij”, thanė: ”As ty, o Resulullah”, tha: “As mua vetėm nėse mė mbulon All-llahu me mėshirėn e Tij...”. Ka patur prej njerėzve mė herėt qė kanė thėnė kaluan 20 vjet qė nuk e kam pėrdorė fjalėn bėhu pėr shkak pėrulsie ndaj All-llahut ngase All-llahu ėshtė I Vetėm, e i cili thotė bėhu e bėhet.

2) Ta konsiderosh vetėn mė tė mirė se tė tjerėt dhe me vlera mė tė mėdha se ata - dije o njeri se je krijuar prej njė pike uji, pastaj All-llahu tė dha formėn edhe tė udhėzoi qė mos tė jesh mendjemadh. Nėse je i ditur dije se kush ta dha kėtė dituri, siē thotė All-llahu: (I mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte).

3) Tė lavdėruarit e vetėvetės All-llahu ka thėnė mos e lavdroni vetėvetėn tuaj se All-llahu e din se kush ėshtė mė i ruajturi prej jush.

4) Tė pėlqyerit e vetėvetės Muhammedi a.s., ka thėnė: “Tri gjėra janė shkatėrruese lakmia, ndjekja e epsheve dhe pėlqimi  i vetvetės”.

5) Mospranimi i gabimeve dhe as i kėshillės - ka prej njerėzve qė thonė se mua nuk mė pėlqen vetėvetja, ndėrsa kur ta kshillosh tė kundėrshton dhe thotė: A ti do mė kshillosh, duke e konsideruar vetėn sikurse tė lartė, mirėpo shembulli i tij ėshtė sikurse i njė njeriu qė hyp nė kodėr lartė, ndėrsa tė tjerėt poshtė i duken tė vogėl, por edhe kėtyre tė vogėlve, ai atje lartė ju duket edhe mė i vogėl, kėshtu ėshtė gjendja e mendjemėdhenjėve.

Disa nga thjeshtėsitė e Muhammedit a.s.

Tregon Ajshja r.a., se i Dėrguari i All-llahut e qepte rrobėn e tij vetė, rregullonte sandalet e tij dhe i bėnte ato punė qė i bėjnė burrat nė shtėpinė e tyre. Ndėrsa sot, nėse vepron kėshtu, njerėzit thonė se ty po tė komandon gruaja. Pėr ta thjeshtėsuar veten, Pejgamberi a.s., thoshte: “Nuk ka dėrguar All-llahu ndonjė pejgamber e mos tė ketė ruajtur delet. Edhe unė kam qenė bari delesh me qera pėr banorėt e Mekes”. Transmeton Ebu Mes’udi se njė ditė erdhi njė njeri te  i Dėrguari a.s., dhe i foli atij, por vazhdoi tė dridhej i tėri, deri sa i tha atij i Dėrguari-qetėsohu, unė nuk jam mbret, por jam bir i njė gruaje e cila ushqehej me pastėrma (mish tė kripur e tė tharė nė Diell).

Dijeni o vėllėzėr, se krenaria dhe mburrja i takon vetėm Islamit andaj kapuni tė gjithė pėr fenė e All-llahut s.v.t., duke e lutur atė qė tė na shtojė diturinė dhe tė na  ruajė nga mendjemadhėsia, vetėpėlqimi, etj. Elhamdulil-Lahi Rabil ‘alemin. 

                                         www.klubikulturor.com