Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shkaqe qė e bėjnė mashkullin tė humbė ramazanin


1. Moskryerja e namazit me xhemat nė xhami, harresa e tij, pėr arsye se ka disa prej agjėruesve qė nuk dinė tjetėr nga agjėrimi i tyre pėrveē urisė dhe etjes.

2. Futbolli. Nėse ėshtė patjetėr, atėherė le tė jetė dy orė, pastaj le t'i japė pėrparėsi leximit tė Kuranit dhe mėsimit tė tij pėrmendėsh.

3. Pushimet dhe uljet e ndryshme janė bėrė prej shkaqeve tė humbjes sė ramazanit.

4. Bredhja nėpėr rrugė a tregje pa qėllim tė caktuar, nėnēmimi i njerėzve, pėrqeshja me ta dhe ulja nėpėr trotuare.

5. Kundėrshtimet, pa marrė parasysh se ato a bėhen nė treg, telefon apo internet.

6. Ulja me shokėt tė kėqij, tė cilėt merren me gjėra tė kėqija.

7. Duhani, i cili ėshtė prej gjėrave tė ndaluara.

8. Ngrėnia e haramit, si: kamata, vjedhja, apo tradhtitė e ndryshme.

9. Falsifikimi (i tė hollave), tradhtia dhe betimi i rrejshėm.

10. Preokupimi i tepėrt me tregti dhe grumbullim tė pasurisė, deri nė atė shkallė saqė i ka harruar obligimet fetare.

11. Plogėshtia nė punėn profesionale, si vonimi i shkuarjes nė orarin e punės dhe dalja para kohės nga ajo.

12. Zvogėlimi i disa mėkateve dhe pėrshtatja me to si: rruajtja e mjekrės, zgjatja e pantallonave, ndėrkohė qė kėto mėkate numėrohen dhe llogariten tek ai.

13. Ndyrja e gjuhės si: fyerja, pėrgojimi dhe gėnjeshtra.

14. Toleranca nė mospėrfilljen e obligimeve fetare, mungesa e sinqeritetit.

15. Padrejtėsia, pa marrė parasysh si ėshtė bėrė. Kujtojmė se keni tė mira nėse nuk e veproni atė.

16. Mungesa nė veprimin e disa punėve vullnetare si: lėmoshat e ndryshme, leximi i Kuranit, pėrdorimi i misvakut, falja e dy rekateve pas lindjes sė diellit nga zeniti, ngritja pėr namaz tė natės, teravitė, tė ushqyerit e agjėruesit etj.

17. Harresa ndaj pėrfitimeve tė mėdha si: pėrmendja e Allahut, lutjet e ndryshme pėr mėkatet e bėra, por shumė njerėz janė ndaluar prej kėtyre punėve tė mira.

18. Mosrespektimi i prindėrve, gruas, fėmijėve dhe mospėrfillja e tė drejtave ndaj tyre, tė cilat janė prej gjėrave mė tė rėndėsishme qė shkaktojnė humbjen e ramazanit.

19. Injoranca ndaj vlerave tė mėdha tė ramazanit.

20. Harresa e pėrkujtimit tė vdekjes.


Nėse dėshironi ta dini shėrimin nga kėto atėherė, pėrgjigjuni kėtyre pyetjeve me sinqeritet tė plotė:

- A lexon Kuran dhe a e bėn atė hatme, tė paktėn njė herė?

- A kujdesesh nė kryerjen e namazeve nė qetėsi, frikrespekt dhe me xhemat?

- A i falė sunetet para dhe pas namazit?

- A mendon gjatė pėrgatitjes sė ushqimit ndaj familjes se po e bėj pėr hir tė Allahut?

- A ke dhėnė lėmoshė dhe a e ke ushqyer tė varfrit? Nėse thua po, atėherė, a meriton kjo qė tė lavdėrohet?

- A kujdesesh nė kryerjen e namazit tė teravive me rregullat e tij?

- Sa orė fle nė ramazan?

- Sa kaseta dhe CD tė dobishme i ke dėgjuar?

- Sa orė ke ndenjur pa gjumė dhe ēfarė ke vepruar gjatė kėtyre orėve?

- Sa minuta i ke kaluar nė falėnderimin e Allahut dhe madhėrimin e Tij?

- A je vetmuar nė ndonjė vend dhe i ke ngritur duart tua nė dua (lutje)?

- A ke prezantuar nė ndonjė ligjėratė, nė tė cilėn ka kėshilla fetare, ēėshtje tė fikut dhe thirrje nė rrugė tė Allahut?

- A mundohesh ta respektosh gruan tėnde dhe t'i ruash fėmijėt nė kėtė muaj?

- A e ke pastruar shtėpinė tėnde prej gjėrave tė urryera dhe, a e ke pastruar pasurinė tėnde prej kamatės dhe harameve tė ndryshme?

Ende vazhdon nė jetė e hapur dera e pendimit, ndaj pendohu sa mė herėt se mė vonė nuk tė bėjė dobi pendimi.


Pėrgatiti: Erion Sula

29.09.2006

                                                      www.klubikulturor.com