Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėrkujto "ēastet" qė tė presin

Kėto janė nga gjėrat mė tė rėndėsishme pėr shėrimin e zemrave tė ngurtėsuara.

- Le ta kujtojė njeriu atė vend qė patjetėr ka pėr tė shkuar; t’i vizitojė varret duke menduar se nė ato momente ka prej atyre qė po dėnohen, ka prej atyre qė thėrrasin pėr ndihmė, por askush nuk mund t’i pėrgjigjet!

- Le tė mendojė njeriu se njė ditė do tė futet nė atė gropė tė errėt dhe tė ngushtė dhe se do tė jetė ushqim pėr krimbat dhe gjarpėrinjtė, do tė jetė i vetėm e pa ndihmės, edhe nėse ka qenė mbret nė dynja!

- Le tė kujtojė njeriu se vdekja do t’i vijė herėt a vonė, do t’i vijė engjėlli i vdekjes, por pa e lajmėruar, e nuk dihet se nė ēfarė gjendje e gjen!

- Le t’i pėrcjellė njeriu tė vdekurit duke menduar se edhe atė do ta mbartin tė tjerėt!

- Le tė mendojė momentet kur ėshtė nė shtratin e vdekjes, i vijnė tė afėrmit rreth e qark, i flasin, por ai nuk iu kthen dot pėrgjigje!

-Kujto, kur tė lajmėrojnė doktorin pėr tė tė shėruar, por ai nuk mundet, mendo momentet kur tė dalė shpirti, pėr t’iu dorėzuar Krijuesit tė vet, mendoje veten nė duart e atij qė ėshtė duke tė larė, e ti nuk lėviz dot!

-Mendo, kur tė largohesh nga kjo dynja njė herė e pėrgjithmonė, duke i dhėnė fund veprave tė tua, qofshin tė mira apo tė kėqija!

Jo pa qėllim Muhamedi  (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė :

“Kujtojeni shpesh  atė qė ua ndėrpret ėndrrat, dėshirat, e ajo ėshtė vdekja!”

“….I vizitoni ato (varrezat), sepse ajo ua zbut zemrėn, jua bėn sytė tė lotojnė dhe ju kujton ahiretin!”

Kush e kujton vdekjen ka 4 mirėsi :

·          Shpejton pendimin;

·          I zbutet zemra;

·          Gjallėron aktivitetin e njeriut;

·          Ka njė pėrfundim tė mire;

- Le tė kujtojė njeriu ditėn kur i fryhet surit dhe do tė vdesin tė gjithė, veē atij qė do Allahu i Madhėruar, kur yjet tė shkapėrderdhen, kur kodrat tė bėhen si lesh i prishur, kur detet tė vlojnė si zjarri i flakėruar, kur qielli tė jetė hequr e tė jetė ēarė, kur xhehenemi tė jetė ndezur fort, kur tė dridhet toka, kur tė hapen varret e tė dalin njerėzit si insekte tė shpėrndara!

- Le tė kujtojė njeriu ditėn, kur ēdo shtatzėnė do ta hedhė fėmijėn e vet, kur njerėzit tė jenė si tė dehur, por jo, ata nuk janė tė dehur, por dėnimi i Allahut tė Madhėruar ėshtė i ashpėr!

- Le tė kujtojė njeriu ditėn, kur fėmijėt do tė bėhen pleq nga frika e asaj qė shohin para syve!

- Le tė pėrfytyrojė njeriu qėndrimin para Zotit tė vet, Zotit tė botėrave, tė zhveshur burra e gra bashkė! Eshtė njė gjendje aq e frikshme ajo skenė sa qė i bėn ata as tė mos iu shkojė mendja, e jo mė, tė shohin njėri tjetrin.

- Le tė pėrfytyrojė njeriu qėndrimin nė atė diell, i cili tashmė ėshtė shumė afėr, njerėzit mbulohen nga djersėt e tyre, ditėn kur tė ndahet fėmija nga prindi, vėllai prej vėllait, kur njeriu tė ndahet nga gruaja e fėmijėt, kur ēdonjėrit i mjafton vetėm ēėshtja e vet!

- Le tė kujtojė ditėn, kur do tė ketė fytyra tė pluhurosura e tė mbuluara nga njė errėsirė e zezė!

- Le tė kujtojė njeriu momentet e fillimit tė llogarisė, kur tė shpėrndahen librat e veprave, e kur njerėzit do tė thonė :

“ O i mjeri unė, tė mos mė jepej fare libri im. Dhe tė mos dija fare se si ėshtė llogaria ime. Ah,  sikur tė kishte qenė ajo (vdekja) mbarim i amshueshėm pėr mua. Pasuria ime nuk mė bėri fare dobi. U largua nga unė autoriteti qė kisha. E u thuhet zebanive : Kapeni (fort) atė, e vėrjani prangat! Pastaj atė futeni nė xhehenem… !Pastaj, lidheni atė me njė zinxhir tė gjatė 70 kutė !”       (Haka,  25-32.)

“Pėrkujto ditėn kur njerėzit do tė thonė pasi tė shohin  librin me veprat e tyre : “Tė mjerėt ne ! Ē’ėshtė puna e kėtij libri, qė nuk ka lėnė as (mėkat) tė vogėl e as tė madh pa e pėrfshirė?”     (Keh , 49.)

-Kujto momentet, kur pas mbarimit tė llogarisė, fillon shijimi i dėnimit! Si do tė jetė gjendja e banorėve tė zjarrit (Zoti na ruajtė prej tij) ?! Ushqim pėr ta, do tė jetė pema e Zekumit dhe uji i fėlliqur.

“Pėrpiqet ta pėrpijė, por nuk mundet ta gėlltisė atė, atij i vjen vdekja nga tė gjitha anėt, por ai nuk vdes, atė e pret dėnim shumė i rėndė.”

Ata (banorėt e zjarrit) hidhen me fytyrė nė zjarr, lėndė djegėse e tė cilit janė  njerėzit dhe gurėt.

-Kujto kur Allahu i Madhėruar u shfaq atyre re tė zeza dhe u thotė :

“O banorėt e zjarrit, ēfarė kėrkoni? U kujtohen retė e dunjasė dhe thonė : “ Zoti ynė duam ujė!” Por u bien atyre nga retė, pranga qė iu shtohen edhe mė, si dhe zinxhirė qė ua shtojnė  zinxhirėt qė i kanė  dhe atyre  u hidhen  shkėndija nga zjarri. U shuhet etja me ujė tė valė qė ua copėton zorrėt.”     (Muhamed, 15.)

-Dijeni, se rrobat e tyre janė prej katrani, zifti, janė rroba prej zjarri, e u hidhet ujė i valė mbi kokat e tyre, e me tė u shkrihet krejt ēka ka nė barqet dhe lėkurat e tyre! Kujto o njeri, kur ata, banorėt e zjarrit tė thonė :

“Zoti ynė, ne na patėn mundur tė kėqijat, (u dhamė shumė pas epsheve tė dynjasė) dhe si tė tillė ishim tė humbur! Zoti ynė, na nxirr prej tij, e nėse gabojmė pėrsėri, atėherė vėrtet jemi mizorė! Ai thotė : “Heshtni aty, e mos flisni!”   (Muminun, 107-108.)

Edhe pse i dimė kėto gjėra, pėrsėri nuk i kujtojmė herė pas here, pas vdekjes nuk ka kthim prapa.

“Zemra nuk ngurtėsohet, vetėm se pėr shkak tė dashurisė pėr dynjanė, nuk i shtohet dashuria pėr dynjanė, vetėm nėse i shtohen punėt, nuk i shtohen punėt e dynjasė, vetėm se nga harrimi i ahiretit, e nuk harrohet ahireti, vetėm se nga pėrmendja e pakėt e Allahut tė Madhėruar.”

 (Fjalė e urtė)

-Thotė Allahu i Madhėruar :

“Frikėsojuni ditės, kur do tė ktheheni tek Allahu dhe secilit njeri i plotėsohet ajo qė ka  fituar dhe askujt  nuk i bėhet padrejtėsi !”   (Bekare, 281.)

Ka qenė njė nxėnės i Abdullah ibn Abasit, kur shkonte pėr nė xhami kishte dy rrugė. Kur kalonte nga rruga qė ishte pėrmes tregut, nuk flinte atė natė. E pyetėn djemtė e tij, pse e bėnte kėtė gjė. E ai tha :

-“Nė treg ėshtė njė kovaē, e kur e shoh zjarrin e tij, mė kujton zjarrin e xhehenemit dhe atė natė e kaloj nė ibadet.”

Kujtimi i ahiretit nuk duhet tė mbetet vetėm tek tė qarėt, por ajo duhet tė shoqėrohet me vepra qė tė na ruajnė nga tė kėqijat e kėsaj dite.

Redaksia

                                         www.klubikulturor.com