Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Shkaqet e lumturisė

·        Imani i sinqertė dhe puna e mirė.

·        Shtimi i pėrmendjes sė Allahut (dhikrit) dhe i leximit tė Kuranit.

·        Shtimi i pendimit dhe i kėrkimit tė faljes (istigfarit).

·        Duaja pėr tė mirėn e kėsaj bote dhe tjetrės.

·        Mirėsia me njerėzit nė fjalė dhe vepra, me tė gjitha llojet e tė mirės si: lėmosha, bamirėsia, mbajtja e lidhjeve, dhėnia e selamit, tė pajtuarit e dy vetėve etj.

·        Pasimi i tė keqes me tė mirė.

·        Kujdesi pėr faljen e namazit me xhemat.

·        Largimi nga vetmia dhe koha e lirė.

·        Angazhimi me ndonjė punė prej punėve tė dobishme, apo me ndonjė dije prej dijeve tė dobishme.

·        Pėrmendja e mirėsive, tė dukshmet dhe tė fshehtat, duke patur si qėllim falenderimin (pėr Allahun) dhe jo mendjemadhėsinė.

·        Tė krahasosh vėshtirėsitė me begatitė.

·        Kujto fatkeqsitė e tė tjerėve, qė tė tė duken tė lehta fatkeqėsitė e tua.

·        Tė shikuarit e atij qė ėshtė poshtė teje nė ēėshtjet e dynjasė dhe tė shikuarit e atij qė ėshtė mė lart se ti nė ēėshtjet e fesė.

·        Mospasja lakmi dhe tė kėnaqurit me atė qė ke.

·        Tė llogariturit e shpėrblimit tė ēdo pune, e vogėl apo e madhe qoftė.

·        Tė besuarit nė caktimin e Allahut dhe  dorėzimi ndaj Allahut nė ēdo ēėshtje.

·        Tė mbėshteturit vetėm nė Allahun duke i kryer shkaqet e lejuara qė tė ēojnė nė realizimin e asaj pune.

·        Tė mėsuarit e vetes tė jetojė nė mėnyra tė ndryshme, nė mėnyrė qė tė mos befasohet kur t`i ndodhė ndonjė gjė e papritur.

·        Kujto se dynjaja ėshtė e shkurtėr, ndaj nuk ėshtė mirė qė ta shkurtosh atė me mėrzitje dhe pikėllime.

·        Largimi prej zemėrimit dhe shkaqeve qė tė ēojnė nė tė.

·        T’i kėrkosh mbrojtje Allahut nga shejtani i mallkuar dhe tė largohesh nga paragjykimet.

·        Tė tregosh kujdes pėr t’i dhėnė ēdokujt hakun e vet.

·        Fjalėt e njerėzve nuk tė dėmtojnė kurrė, vetėm nėse merresh me to.

·        Ta dish se kėnaqėsia e njerėzve ėshtė njė qėllim qė s’mund tė arrihet.

·        Tė larguarit nga smira  dhe tė dojė njeriu pėr vėllezėrit e tij, atė qė do pėr veten e tij.

·        Tė largohesh nga inatet dhe tė kujdesesh qė ta kesh zemrėn tė pastėr pėr muslimanėt.

·        Tė afrohesh me njerėzit e mirė dhe tė largohesh nga tė kėqinjtė.

·        Tė kujtosh atė qė u ka pėrgatitur Allahu nė xhenet besimtarėve prej begative tė pėrhershme.

·        Tė pranosh sugjerimet dhe kėshillat nga cilido qė tė tė vijnė.

 

Pėrgatiti: Erion Sula

             
www.klubikulturor.com