Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Njohja e thjeshtėsisė nė dynja

 

Vėrtet dynjaja pėr xhenetin dhe zjarrin ėshtė rrugė

                        dhe netėt janė magazinė pėr njeriun e ditėt pėr tė treg.

 

Vėrtet, o vėlla, dynjaja ėshtė vend udhėtimi nuk ėshtė vend i pėrjetshėm, ajo ėshtė kalimtare dhe jo vend lumturie, ndaj kėrkohet pėr besimtarin qė tė jetė nė tė si udhėtar, dhe t'i pėrgatisė plaēkat e tij pėr udhėtimin pėrfundimtar.

Ndaj i lumtur ėshtė ai i cili merr nė kėtė udhėtim atė me ēka arrin nė kėnaqėsinė e Allahut tė Madhėruar dhe fitimin e xhenetit e largimin nga zjarri.

Janė tė shumta fjalėt e tė parėve tanė tė mirė nė lidhje me njohjen e thjeshtėsisė dhe tė gjitha ato vėrtiten rreth asaj qė njeriu tė mos kėnaqet me tė dhe zbrazja e zemrės nga lidhja me tė.

Imam Ahmedi -Allahu e mėshiroftė!- ka thėnė: “Thjeshtėsi nė dynja d.m.th: shkurtimi i shpresės pėr jetėgjatėsi.”

Shejhul Islam Ibėn Tejmije -Allahu e mėshiroftė!- ka thėnė: “Thjeshtėsi d.m.th: lėnia e ēdo gjėje qė nuk ke dobi prej saj nė ahiret.”

Ku janė udhėtarėt me zemrat e tyre pėr tek Allahu i Madhėruar?

Ku janė tė mallėngjyerit pėr vendet e ngritura dhe gradat e larta?

Ku janė ata tė qė kanė mall pėr xhenetet dhe kėrkojnė ahiretin?

Thjeshtėsia nė Kuran

Imam Ibėn Kajimi -Allahu e mėshiroftė!- ka thėnė: “Kurani ėshtė i mbushur me nxitje pėr thjeshtėsi nė dynja, lajmėrim pėr kohėn e shkurtėr tė saj, pėr vlerėn e pakėt qė ka ajo dhe shkėputja e njeriut prej saj, ikjen e shpejtė tė saj. Po ashtu ka pėrgėzimet e ahiretit, pozitėn e qė ajo ka, po ashtu pėr mos mbarimin e saj.”

Prej ajeteve tė cilat nxisin nė tė qėnėt i thjeshtė nė dynja:

1. Allahu i Lartėsuar thotė:

" Dijeni se jeta e kėsaj bote ėshtė vetėm lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, mburrje e ndėrsjellė mes jush dhe rivalitet pėr pasuri e fėmijė, tamam si bimėsia pas shiut ku rritja e saj e kėnaq bujkun; mė pas ajo thahet dhe e shihni tė zverdhet, pastaj ajo bėhet kashtė. Por nė jetėn e pastajme (ėshtė) dėnim i ashpėr (pėr mosbesimtarėt e keqbėrėsit) dhe falje nga Allahu dhe kėnaqėsia e Tij (pėr besimtarėt e mirėpunuesit). E jeta e kėsaj bote ėshtė vetėm kėnaqėsi mashtruese." Hadid, 20.

Po ashtu Allahu i Lartėsuar thotė:

" Vėrtet e zbukuruar ėshtė pėr njerėzit dashuria pėr gjėrat qė ata i lakmojnė: gratė, fėmijėt, sa mė shumė ar e argjend (pasuri), kuaj tė mirė e tė fortė, bagėti dhe toka pjellore. Kjo ėshtė kėnaqėsia e jetės sė kėsaj bote, por Allahu ka me Vete kthim tė shkėlqyer (xhenetin)." Ali Imran, 14.

Ndėrsa nė njė ajet tjetėr Allahu i Lartėsuar thotė:

"Kushdo qė dėshiron (nga veprat e tij) shpėrblimin e jetės sė pastajme, Ne ia shtojmė atij nė shpėrblimin e tij dhe kushdo qė dėshiron shpėrblimin e kėsaj bote (nga veprat e tij), Ne ia japim atij prej saj dhe nuk ka mė pėr tė asnjė pjesė nė jetėn e pėrtejme." Shura, 20.

Ndėrsa nė njė ajet tjetėr Allahu i Lartėsuar thotė:

 “ Thuaju: “Pak kohė ėshtė kėnaqėsia e kėsaj bote. Bota e pastajme ėshtė tejet mė e mirė pėr atė qė ka frikė Allahun dhe juve nuk do t’ju bėhet as padrejtėsia mė e vogėl, qoftė sa njė thėrrime".  Nisa, 77.

Dhe thotė:

" Jo, por ju parapėlqeni jetėn e kėsaj bote, edhe pse jeta e pėrtejme ėshtė mė e mirė dhe mė e gjatė." Ala, 16-17.

Hadithet tė cilat flasin pėr thjeshtėsinė nė dynja

Pėr sa i pėrket haditheve tė cilat flasin pėr thjeshtėsinė nė dynja dhe kohėshkurtėsinė e saj apo lidhjen pas saj janė tė shumta. Prej tyre:

1. Fjala e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  qė i drejtohet Ibn Umerit -Allahu qoftė i kėnaqur me tė!-: "Ji nė dynja si i huaj apo si udhėtar." Buhariu. 

Dhe  ka shtuar Tirmidhiu nė transmetimin e tij: " Dhe konsideroje veten prej banorėve tė varrit."

2. Ka thėnė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "Dynjaja ėshtė burg pėr besimtarin dhe xhenet pėr qafirin." Muslimi.

3. Ka thėnė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) duke sqaruar: "Nuk ėshtė dynjaja nė krahasim me ahiretin veēse si shembulli i ndonjėrit prej jush qė fut gishtin e tij nė det, ndaj le tė shohė se me ēfarė kthehet."  Muslimi.

4. Ka thėnė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "E ē'kam unė e dynjaja? Vėrtet, shembulli im dhe shembulli i dynjasė ėshtė si shembulli i udhėtarit i cili fle nėn hijen e njė peme nė njė ditė vere pastaj shkon dhe e lė atė." Tirmidhiu dhe Ahmedi, sahih.

5. Ka thėnė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "Nėse do tė ishte dynjaja qė do tė peshonte (tė kishte vlerė) tek Allahu sa flatra e njė mushkonje nuk do t'u jepte kafirave as edhe njė gllėnkė ujė." Tirmidhiu, hadithi ėshtė i saktė.

6. Ka thėnė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "Pajisu me thjeshtėsi nė dynja tė dojė Allahu dhe ji i thjeshtė nė atė ēka posedojnė njerėzit qė tė duan ty njerėzit." Ibn Maxhe,  sahih Albani.

7. Ka thėnė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "Ėshtė afruar Kijameti dhe nuk shtojnė njerėzit pėr dynja veēse vuajtje dhe nuk shtojnė prej Allahut veēse largim." Hakimi, sahih Albani.

Pėrgatiti: Bledar Haxhiu

01.09.2006

                                                      www.klubikulturor.com