Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Si i pėrjeton muslimani fatkeqėsitė

Falėnderimi i takon vetėm Allahut, Zotit tė botėve. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė. Kėrkojmė strehim tek Allahu i lartėsuar prej tė keqes sė vetvetes dhe veprave tona tė shėmtuara. Atė qė e udhėzon Allahu s’ka kush e lajthit dhe kė e humb Ai, s’ka kush e udhėzon. Paqja dhe bekimet qofshin mbi Pejgamberin (alejhi selam), familjen, shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata tė cilėt e ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Pikė sė pari, duhet ditur se askush nuk mund t’i largoj fatkeqėsitė pėrveē Allahut tė lartėsuar, mirėpo ne do t’i pėrmendim disa pika qė t’ia lehtėsojmė ēdo muslimani qė tė kapėrcejė mė lehtė nė rast se e godet ndonjė fatkeqėsi:

1. Muslimani fatkeqėsitė duhet t’i kuptojė si sprovė dhe provim. Muslimanėt duhet ditur se Allahu nuk i sprovon besimtarėt qė t’i dėnojė, por qė t’i mėshirojė. Allahu i Lartėsuar nė Kuran thotė: “Ēdo krijesė do ta shijojė vdekjen, e Ne nė shenjė sprove ju sprovojmė me vėshtirėsi e kėnaqėsi, dhe ju ktheheni te Ne.” Enbija, 35.

Gjithashtu, Allahu i lartėsuar nė Kuran thotė: “A menduan njerėzit tė thonė: ‘Ne kemi besuar’, e tė mos vihen nė sprovė? Ne i sprovuam ata qė ishin para tyre, ashtu qė Allahu gjithqysh do t’i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn, do t’i dallojė dhe gėnjeshtarėt.” Ankebut, 2-3.

Pra, tė mos mendoj askush qė vetėm ai ėshtė duke u sprovuar, se me tė vėrtetė mė sė shumti janė sprovuar pejgamberėt. Siē thotė Muhamedi (alejhi selam): “Njerėzit qė janė sprovuar mė sė shumti janė pejgamberėt, pastaj ata pas tyre, e pastaj ata pas tyre.” Buhariu. Fudejl ibn Ijadi thotė: “Njeriu sa ėshtė nė bollėk ėshtė i mbuluar, e kur tė sprovohet del e vėrteta e tyre, besimtarit i del imani i tij, ndėrsa munafikut i del nifaku i tij.”

Gjithashtu, duhet ditur se tė gjithė ne jemi nė njė sallė qė presim tė hyjmė nė provim, e kjo sallė ėshtė dynjaja.

2. Ēdo fatkeqėsi duhet kuptuar si caktim nga Allahu. Allahu i lartėsuar nė Kuran thotė: “Nuk ndodhė asnjė fatkeqėsi nė tokė e as nė trupin tuaj e qė tė mos jetė nė shėnime, para se tė ngjaj ajo; kjo pėr Allahun ėshtė lehtė.”

3. Musibetet duhet kuptuar si dhunti. Muhamedi (alejhi selam) thotė: “Ēudi me punėn e besimtarit, e gjithė puna e tij ėshtė mirėsi, kur e godet ndonjė sprovė ai bėn durim e kjo ėshtė mirėsi pėr tė, e kur e godet ndonjė punė e mirė ai e falėnderon Allahun e kjo ėshtė mirėsi pėr tė.” Muslimi.

Kanė thėnė disa prej selefėve: “Atė njeri qė e godet njė fatkeqėsi dhe bėn durim, e ka goditur vetėm njė fatkeqėsi, e kur vjen njė fatkeqėsi e ti nuk bėn durim, tė godisin dy fatkeqėsi: njė, se s’ke bėrė durim t’i bėsh ballė fatkeqėsisė; e dyta, e humb shpėrblimin prej Allahut tė Lartėsuar. Kėtė e vėrteton ajeti kuranor: “Ka nga njerėzit qė e adhurojnė Allahun me mėdyshje, nėse e godet ndonjė e mirė ai qetėsohet me tė, po nėse e godet ndonjė e pakėndshme ai kthehet nė fytyrėn e vet tė vėrtetė, ai ka humbur dynjanė dhe ahiretin, e kjo ėshtė ajo humbja e madhe.”

4. Fatkeqėsitė duhet kuptuar si pastrim dhe shlyerje e mėkateve. Muhamedi (alejhi selam) ka thėnė: “Ēdo sėmundje qė e godet muslimanin, breng ose mėrzi, ose ndonjė pengesė edhe gjembi kur e shpon, Allahu i Lartėsuar ia shlyen mėkatet.” Buhariu dhe Muslimi.

5. Fatkeqėsitė nuk duhet kuptuar si dėnim, por si dashuri e Allahut tė lartėsuar, ndaj teje. Muhamedi (alejhi selam) ka thėnė: “Shpėrblimi i madh vjen pas belasė sė madhe. Allahu kur e do njė popull e sprovon. Kush kėnaqet me kėtė sprovim i takon kėnaqėsia e Allahut, e kush hidhėrohet atij i takon hidhėrimi i Allahut.”

6. Besimtari prej fatkeqėsisė mėson:

- tė mbėshtetet nė Allahun e Lartėsuar;

- largohet prej dynjasė;

- t’i pėrkujtojė dhuntitė e Allahut tė Lartėsuar;

- tė kujtojė qė tė pendohet;

- tė bėjė durim;

- tė mos dėshpėrohet pėr atė qė i ka kaluar dhe mos tė gėzohet pėr atė qė e ka.

Pėrgatiti grupi i studentėve “Uthman ibėn Afan”

02.12.2006

                                                      www.klubikulturor.com