Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Rėndėsia e kohės

Nuk ėshtė jeta vetėm se minuta dhe tė qindtat e saj, nuk ėshtė jeta vetėm se ditė dhe net, nuk ėshtė jeta vetėm se frymėmarrje. Pra koha ėshtė jetė, koha ėshtė mė e shtrenjtė se ari dhe argjendi, koha ėshtė mė e shtrenjtė dhe mė e lartė se tė jesh i njohur dhe me pozita. Allahu thotė:  “… Po a nuk ju dhamė juve jetė aq sa qė ai qė ka dashur tė mendojė, ka mundur tė mendojė gjatė asaj kohe, madje juve u  ka ardhur edhe pejgamber ...” Fatir, 37.  “A menduat se Ne ju krijuam kot dhe se nuk do tė ktheheni ju te Ne ? I lartė ėshtė Allahu , Sunduesi i vėrtetė, nuk ka Zot tjetėr pos Tij , Zot i Arshit bujar. “ Muminun, 115-116.

O ti qė je krijuar vetėm pėr adhurim , o ti qė je krijuar pėr ruajtjen e kohės me Allahun, o ti qė je krijuar pėr njė amanet tė madh, a e ke llogaritur ndonjėherė veten dhe kohėn tėnde, ditėt e tua, netėt e tua ? A e di se ku i ke kaluar minutat ose tė qindtat e tyre?

 

      Mundohemi e punojmė pėr punėt tona

      E punėt e atij qe jeton kurrė nuk kryhen

      Vdes pas punėve tė tua

      E punėt i le tė pa kryera.

 

Thotė pejgamberi alejhi selam : “ Shfrytėzoji pesė gjėra para se tė ikin ato: shfrytėzoje rininė  para pleqėrisė, jetėn para vdekjes, kohėn e lirė para se tė angazhohesh, shėndetin para se tė sėmuresh dhe pasurinė para se tė bėhesh i varfėr.”

Vijnė pushime tė shumta si pėr meshkujt ashtu edhe pėr femrat, pėr nxėnėsit dhe nxėnėset dhe kėto pushime janė tradicionale gjithherė, mirėpo asnjė herė pushimet e dynjasė s’guxojnė qė tė jenė pushime pėr punėt pėr Allahun, Zotin e qiejve dhe tokės. Pėr muslimanin nuk ka asnjėherė pushime, derisa t’i hyjnė kėmbėt nė xhenet .

 

    Sikur vdekja tė ishte pėrfundim i ēdo gjėje

    Do tė ishte qėllim i ēdo tė gjalli

    Por pas vdekjes ne ringjallemi

    E Allahu na pyet pėr ēdo gjė.

 

Pra, ne nuk kemi pushime, as rahati, sepse Allahu, Krijuesi ynė na thotė : “Dhe adhuroje Zotin tėnd, derisa tė vijė e vėrteta (vdekja).”  Hixhėr, 99. Nuk duhet tė pushojmė as ditė, as net, sepse engjėjt vetėm shkruajnė, kurse engjėj tė tjerė vetėm llogarisin dhe kthimi ėshtė vetėm prej Allahut tek Allahu?

Ata ibėn Rebah thotė pėr tė rinjtė se kur kalon pranė tyre janė tė qetė dhe dėgjojnė; ē’keni qė s’bėni tesbih, se pėrmendeni Allahun, a po harroni qė keni mbi vete engjėj qė shkruajnė se ēka punoni? Allahu thotė: “Nuk ka tjetėr, vetėm se gjithė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t‘ju paraqitur Zotit si robėr. Ai me diturinė e vet i ka pėrfshirė tė gjitha dhe ka numėruar e evidentuar ēdo gjė tė tyre nė mėnyrė tė saktėsishme dhe nė Ditėn e Kiametit secili prej tyre do t’i paraqitet Atij i vetmuar. Nuk ka dyshim se ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, atyre i Gjithėmėshirshmi do t’u krijojė ( nė zemrat e tyre ) dashuri . Ne e bėmė atė (Kuranin) tė lehtė me gjuhėn tėnde, vetėm qė me tė t’i tėrheqėsh vėrejtjen njė populli qė ėshtė kryeneē. Sa shumė breza kemi shkatėrruar para tyre. A po vėren ndonjė prej tyre ose a po dėgjon zėrin e ultė tė tyre (nuk po u ndihet zėri) ?

Pėrktheu: Samir Salihu

18.11.2006

                                                      www.klubikulturor.com