Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shkaqet e mbrojtjes nga dėnimet

Vėlla i dashur!

Dijetari i Islamit Ibėn Tejmije ka pėrmendur se besimtari nėse bėn tė kėqija, dėnimi i tij largohet nga 10 shkaqe.

1. Tė pendohet me pendim tė sinqertė, nė mėnyrė qė Allahu i Lartėsuar t'i fali atij gjynahet. Vėrtet, i penduari prej gjynaheve ėshtė sikur ai qė nuk ka patur gjynahe.

2. T'i kėrkojė Allahut tė Lartėsuar falje, nė mėnyrė qė Ai ta fali.

3. Tė punojė punė tė mira, tė cilat janė shkak pėr fshirjen e tė kėqijave. Allahu i Lartėsuar thotė: "Vėrtet, veprat e mira i fshijnė tė kėqijat." Hud, 11.

4. Tė lutet pėr tė vėllezėrit muslimanė dhe tė bėjė ndėrmjetėsim pėr ta, gjallė apo vdekur qofshin.

5. Qė t'i dhurojnė atij vėllėzėrit e tij nga sevapet e punėve tė tyre me ēka Allahu i Lartėsuar i bėn dobi atij, si sadakaja etj.

6. Qė tė ndėrmjetėsojė pėr tė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ditėn e Gjykimit.

7. Ta sprovojė Allahu i Lartėsuar nė dynja me fatkeqėsi nė veten, nė pasurinė, fėmijėt, apo tė afėrmit e tij, apo ata tė cilėt ai i do.

8. Ta sprovojė atė nė berzah (jeta e varrit) me shtrėngim tė varrit dhe sprovėn e engjėjve, gjė e cila ēon nė pastrim gjynahesh dhe ėshtė  pėr tė mbrojtje prej dėnimit.

9. Qė ta sprovojė atė nė ditėn e Gjykimit nga gjendjet e saj tė vėshtira, gjė e cila e pastron atė.

10. Ta mėshirojė Mėshiruesi i mėshiruesve.

Atij personi tė cilit nuk i bėjnė dobi as kėto shkallė, tė mos qortojė veēse veten e tij, siē ka thėnė Allahu i Lartėsuar nė njė hadith kudsij: "Vėrtet, ato janė punėt tuaja, ua kam regjistruar ato juve dhe do t'u shpėrblej sipas tyre, ndaj kush gjen mirėsi le ta falėnderojė Allahun dhe kush gjen diēka tjetėr veē kėsaj tė mos qortojė tjetėr veē vetes sė tij." Muslimi.

 Pėrgatiti: Bledar Haxhiu

27.08.2006

                                                      www.klubikulturor.com