Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pesė vepra qė ta shfrytėzosh kohėn tėnde

Koha ėshtė dhunti e madhe e All-llahut s.ė.t andaj shfrytėzonjeni kėtė dhunti.

          Shtrohet pyetja si ta shfrytėzojmė kohėn?

          Dijetari i madh Ibnul Kajim el-Xhevzi ka thėnė: “O njeri! Nėse don ta shfrytėzosh kohėn atėherė plotėsoi kėto pesė vepra:

1.Kushtėzimi i vetvehtės,

2.Kontrollimi ( pėrcjellurit) e vetvehtės,

3.Mundimi,

4.Vetėllogaritja,

5.Dėnimi.”

1. Kushtėzimi i vetvetes – me kushtėzuar vetvehten tėnde pėr arsye se shpirti anon lodhje, dembeli siē ka thėnė All-llahu librin e tij: “Me vėrtetė shpirti urdhėron pėr keq…” (Jusuf: ). Pėr kėtė dijetarėt e mėhershėm kanė thėnė: “Kush punon sot sikurse dje ėshtė i mashtruar, ndėrsa kush punon sot pak se dje ėshtė i mallkuar”. Abdullah ibn Mubarek, njėri prej tabiinėve ka thėnė: “Pėrderisa nuk e angazhon shpritin tėnd vėrtetėn, atėherė shpirti yt do ta angazhon me pavėrtetėn.”

Ti vėlla i dashur e njeh vehten tėnde miri, e nėse shpirti yt ka mashtruar duke thėnė se e bėj kėtė dhe e bėj atė, dhe nuk e ka bėrė atėherė duhet t’i vendosesh kushte vėshtira.

2. Kontrollimi ( pėrcjellurit) e vetvehtės - pėrcjellėsh apo kontrollosh vetvehtėn tėnde se a thua ato kushte ia ke vendosur shpirtit tėnd, a ėshtė duke i kryer apo jo. Ka patur prej selefėve ( parėve tanė muslimanė) kur dilte prej xhamisė i shkonte syri dhe shikonte haram, e godiste syrin duke i thėnė: “O syri im! Kėtė dritė (syrin) je duke shikuar me , ta ka dhėnė All-llahu, a nuk frigohesh mund ta merr, apo ta ka krijuar kėtė dritė shikosh haram

3. Mundimidije o njeri Xhenneti nuk fitohet lehtė sepse ėshtė i shtrenjtė siē ka thėnė I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s.

4. Vetėllogaritjapyete veten tėnde o njeri se a je gjendje dalėsh para All-llahut me kėto mėkate i ke, a e dini o vėlla i dashur se ka mundėsi mund vij meleku i vdekjes ta merr shpirtin, pyete veten a je i gatshėm shkosh? Tregohet me njė tregim se njė prej parėve (selefėve) e ka pyetur njė shok vetin Si je? Iu pėrgjigj ai: Mirė! Ky i tha: Nėse vjen meleku i vdekjes ta merr shpirtin a je gjendje shkosh? Ai shoku i tha: Jo! Ky i tha: Nuk qenke mirė dhe vazhdoi duke i thėnė: A ke ndėrmend pendohesh pa thėnė nesėr? I tha: Jo! E pyeti prapė: A beson se i ke dy shpirta, e nėse njeri del, ti punon me tjetrin? Tha: Jo! Tha: A beson se janė edhe dy botra tjera pėrveē kėsaj bote, dhe vdes e shkon tjetrėn punon, dhe a mendon se meleku i vdekjes lajmėron para se ta marr shpirtin? Tha: Jo, jo !? I tha: gjitha kėto po i dėshmon dhe po e llogaritė vetvehten tėnde se je i menēur.

5. Dėnimii vetvehtės, nėse e vėren shpirti yt nuk po edukohet largohet prej punėve kėqija, atėherė denoje veten tėnde siē ishte njėri nga parėt (selefėt) e dėnoi veten e vet se kur flas pėr ndokėnd fjalė kėqija, agjėrojė njė ditė, dhe e vėrente se agjėrimi nuk po e ndalon nga kjo punė e keqe atėherė e denoi veten e vet sa herė flet fjalė kėqija pėr tjerėt japė nga njė dinarė dhe fund tha: “U shkak dinari ndaloj nga kjo punė.”

All-llahu librin e tij fisnik thotė:

“O njeri, po ē’tė mashtroi ty kundrejt Zotit tėnd ėshtė bujar dhe i urtė. I cili krijoi, pėrsosi dhe drejtoi” (Infitar: 6-7)

All-llahu ėshtė Bujar vėlla i dashur, sepse asnjėherė nuk ka sanksionuar edhe pse ke bėrė mėkate, dhe All-llahu tregon se tri ēėshtje janė ty mashtrojnė o vėlla i dashur:

1.tė ka krijuar All-llahu s.u.t. mėnyrėn mirė

2.tė ka pėrsosur d.m.th. ēdo pjesė trupit ta ka vendosur vend duhur

3.tė drejtoi ( bėri barabartė) d.m.th. prej ka krijuar dy veshėt janė rritur mėnyrė barabartė, poashtu edhe te dy kėmbėt, te dy duart, etj. Po pyes vėlla i dashur a ka ndodhur ndonjėherė shkosh e blesh njėrėn kėpuce numėr 40 e tjetrėn 35. Besoj jo!.

                                         www.klubikulturor.com