Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
E vėrteta e thjeshtėsisė nė dynja

Thjeshtėsi nė dynja ėshtė ajo nė tė cilėn ka qenė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  dhe sahabėt e tij. Thjeshtėsia nuk ėshtė me ndalimin e tė mirave dhe shpėrdorimin (humbjen) e pasurisė dhe as me veshjen e rrobave tė vjetra dhe as me uljen nė shtėpi dhe pritjen e sadakave, se vėrtet puna e lejuar, pėrfitimi i lejuar dhe shpenzimi i lejuar janė adhurime me tė cilat afrohet robi tek Allahu i Madhėruar me njė kusht, qė tė jetė dynjaja nė dorėn e robit e jo nė zemrėn e tij. Qėndron nė sytė e tij e ardhmja dhe e kaluara e saj. Nuk kėnaqet me tė ardhmen e saj dhe nuk dėshpėrohet pėr shkuarjen e saj.

Ibn Kajimi -Allahu e mėshiroftė!- ka thėnė nė lidhje me vėrtetėsinė e thjeshtėsisė: “Nuk ėshtė qėllimi kėtu me thjeshtėsi refuzimi i dynjasė prej pasurive, se vėrtet ka qenė Sulejmani dhe Dauti nga mė tė thjeshtėt e kohės sė tyre, njėkohėsisht duke e ditur se ata posedonin pasuri, mbretėri, gra e ēka nuk i kishin tė tjerėt.”

Dhe ka qenė Profeti ynė (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  nga njerėzit mė tė thjeshtė nė pėrgjithėsi dhe ai ka pasur nėntė gra.

Ka qėnė Ali ibėn Ebi Talib dhe Abdurrahman bin Auf e Zubejr bin Auam -Allahu qoftė i kėnaqur me ta!- nga mė tė thjeshtėt, megjithėse ata kanė pasur dhe pasuri tė shumtė.

Dhe nga fjalėt mė tė mira qė ėshtė thėnė pėr thjeshtėsinė ėshtė fjala e Hasanit -Allahu qoftė i kėnaqur me tė!-: “Nuk ėshtė thjeshtėsi nė dynja ajo qė t’i ndalosh vetes atė qė ėshtė hallall dhe as humbja e pasurisė, por ėshtė qė tė jetė ajo qė posedon (zotėron) Allahu i Madhėruar pėr ty mė e sigurtė se ajo ēka e posedon ti.”

Njė herė vjen njė burrė tek Hasan el Basriu -Allahu qoftė i kėnaqur me tė!- dhe i thotė: “Komshiu im nuk e ha kekun (ėmbėlsirėn).” Hasani e pyet: “Pėrse?” “Nuk ia jep tė drejtėn asaj me falėnderim”- ia ktheu burri. Hasani iu drejtua me kėto fjalė: “Vėrtet, komshiu yt ėshtė injorant. Po a ia jep tė drejtėn me falenderim Allahut pėr ujin e ftohtė!?”

Pėrgatiti: Bledar Haxhiu

01.09.2006

                                                      www.klubikulturor.com