Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kush tė solli nė kėtė botė

O ju tė menēur! Ēfarė do tė ishte mendimi juaj ndaj njė njeriu qė e gjen veten nė njė qytet tė panjohur ose shkretėtirė, duke ngjarė kjo pa zgjedhjen dhe dėshirėn e tij? Por kur t'i vijnė atij udhėrrėfyesit pėr ta udhėzuar pėr gjithēka, ai ėshtė mospėrfillės ndaj tyre. Bile, ai kthehet dhe i lufton ata, megjithėse ata kanė ardhur pėr shpėtimin dhe udhėzimin e tij. Ky i shan udhėrrėfyesit, kurse ata afrohen tek ai.

Nė tė vėrtetė pėrgjigja e tė menēurve do tė ishte, pikė sė pari, pėr atė njeri tė humbur, se pėr tė ėshtė si tė thuash njė botė e panjohur ku e sollėn pa dashjen e tij dhe pėr tė mėsuar misterin e ardhjes sė tij. Njė njeri i arsyeshėm kur gjen udhėrrėfyesit qė kanė ardhur pėr udhėzimi e tij dhe provon vėrtetėsinė e tyre, i respekton dhe zbaton rrugėn e tyre.

Kurse ai nuk interesohet pėr vetveten ose pėr Atė qė e solli nė kėtė vend ose pėr profetėt e Zotit tė Lartėsuar. Nuk ka dyshim se ai njeri ėshtė i ēmendur. Njeriu i menēur kujton jetėn e tij nė kėtė botė, mendon, si tė thuash se s'ka qenė asgjė ose "tokė e vdekur", e pastaj ėshtė bėrė njeri i gjallė siē thotė Allahu nė Kuranin famėlartė:

"Nga faktet (e fuqisė) sė tij ėshtė edhe ajo se Ai ju krijoi prej dheu e mandej ju (u zhvilluat nė) njerėz qė veproni tė shpėrndarė." Rum, 20.

Sa dallim ka mes botės tokėsore tė vdekur e cila nuk dėgjon, nuk shikon, nuk mendon, nuk pėrmirėson, nuk zhvillohet, nuk lind dhe nuk cilėsohet me asnjė cilėsi prej cilėsive tė jetės dhe midis njeriut tė gjallė qė e ka mbushur tokėn me lėvizje dhe aktivitet. Nėse i menēuri mendon nė ngjarjen e shpėrnguljes sė tij prej botės sė vdekur nė botėn e gjallė njerėzore dhe se si ėshtė shndėrruar toka nė spermė prej ujit tė turbullt nėpėrmes shndėrrimit tė saj nė ushqim, pastaj si ėshtė shndėrruar sperma nė gjak, gjaku nė copė mishi, mishi nė asht, pastaj i ka veshur eshtrat me mish dhe ka filluar jeta dhe shpirti nė embrionin e femrės. Sikur tė mendojmė ndaj tė gjitha  kėtyre ēėshtjeve do tė shihet se asgjė nuk ėshtė bėrė me zgjidhjen e tij dhe do ta dinte se detyra e parė e tij ėshtė njoftimi me Atė nė Duar e tė Cilit ėshtė ekzistenca, jeta dhe fizionomia e tij. Allahu e ka sjellė atė nė tokė pa lejen ose zgjedhjen e njeriut, siē thotė Allahu i Madhėruar nė Kuran:

"O njeri! Po ē'tė mashtroi ty kundrejt Zotit tėnd qė ėshtė bujar e i urtė qė tė krijoi, tė pėrsosi dhe tė drejtoi, tė formėsoi nė formėn qė Ai dėshiroi!?" Infitar, 6-8.

Ē'tė shtyri tė largohesh nga rruga e Zotit, qė tė krijoi, tė zbukuroi e tė pėrsosi, o njeri? A mendon se ke ardhur nė kėtė botė vetvetiu? A mendon se e krijove vet veten tėnde? Jo, kurrė  mos mendo kėshtu! Nė lidhje me kėtė Allahu i Madhėruar thotė nė Kuran:

"A mos u krijuan prej asgjėje, apo ata vet janė krijues?" Tur, 35.

Derisa ekzistenca, jeta dhe krijimi yt ėshtė nė duart e Allahut tė Lartėsuar, qė tė krijoi e tė pėrsosi nė formėn mė tė bukur e tė mirė, atėherė patjetėr duhet ta njohėsh Atė nė duart e tė Cilit ėshtė ēėshtja dhe ekzistenca jote. Derisa je rob me dashjen e Tij, patjetėr tė jetė njohuria jote pėr Zotin tėnd detyrė e parė pėr ty, si njeri i menēur.

Pėrshtati: Arsen Muskurti 

08.08.2006  

                                                      www.klubikulturor.com