Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Mos u anko

Tė hulumtojmė radhitjen tėnde (se ku gjendesh) nė mesin e mė tė pasurve nė botė

Numri i pėrgjithshėm i njerėzimit nė botė e kalon gjashtė miliardė banorė. Dy miliard nga ata janė nėn vijėn e varfėrisė, kurse nuk arrijnė shkallėn e tė pasurve vetėm se 1% e njerėzimit.

Edhe pse pėrqindja e varfėrisė nė shoqėrinė tonė ėshtė e vėrejtur, por tė ardhurat e shumė tė varfėrve tė vendeve tona ėshtė shumė mė i madh se tė ardhurat e tė varfėve tė botės sė tretė.

Nėse supozojmė, pėr shembull, se tė ardhurat e tua mujore nuk e kalojnė 200 euro, kjo do tė thotė se ekzistojnė 5,116,326,002 njerėz qė janė mė tė varfėr se ty nė kėtė botė (bile kjo rrogė ty tė bėnė prej 14.172% nga mė tė pasurit e botės).

Nėse tė ardhurat e tua mujore janė 400 euro, kjo do tė thotė se ekzistojnė 5,157,723,156 njerėz qė janė mė tė varfėr se ti nė kėtė botė (dhe kjo rrogė ty tė vendosė nė 14.03% e mė tė pasurve tė botės)

Nėse tė ardhurat e tua mujore ngrihet nė 600 euro, kjo do tė thotė se 5,199,120,310 njerėz janė mė tė varfėr se ty (dhe kjo tė bėnė nga 13.34% e mė tė pasurve tė botės).

E nėse je nga kategoria “mbi mesataren” dhe pranon rrogė mujore prej shumės 5,000 euro, kjo do tė thotė se janė 5,640,257,352 njerėz qė janė mė tė varfėr se ty nė botė (dhe kjo rrogė tė bėnė nga 5.99% e mė tė pasurve tė botės).

Nėse supozojmė se ti pranon 7,500 euro nė muaj rrogė, kjo tė vė ty para 5,945,324,435 njerėzve nė botė. (Dhe kjo rrogė tė vė ty nė kategorinė e Bill Gejtsit dhe Velid bin Talalit, kategori e cila nuk kalon 1% e tė gjithė njerėzimit.)

O zotėria im i dashur! Nėse je nga ata qė kanė endje (thesarin i cili nuk shterret) unė tė pėrkujtoj se pa marrė parasysh se sa tė zvogėlohen tė ardhurat apo tė keqėsohet gjendja, ti vazhdon tė jesh i pasur nė krahasim me miliona qė nuk kanė asgjė fare nė kėtė botė.

Dhe a e di se:

Nėse ti ke shtepi ku mund tė strehohesh, vend pėr tė fjetur, ushqim nė shtėpi, rrobe pėr trupin, ti je nga 75% e tė pasurve tė botės.

Nėse ke para nė xhepin tėnd dhe ke mundėsi tė ruash pak nga ajo pėr ditėt e vėshtira, atėherė ti je nga 8% e mė tė pasurve tė botės.

Nėse je ngritur me shėndet tė mirė kėtė ditė, atėherė ti je nė njė begati tė madhe, pasi ka me miliona njerėz nė botė qė nuk do ta kenė mundėsinė tė jetojnė mė shumė se njė javė pėr shkak tė sėmundjeve tė tyre.

Nėse nuk ke pėrjetuar rreziqet e luftės, nuk ke shijuar vetminė e burgut apo nuk i je nėnshtruar torturės, atėherė ti ke gjendjen mė tė mirė se 500 milion njerėz nė kėtė sipėrfaqe tė tokės.

Nėse falesh nė xhami pa pasur frikė nga hakmarrja, tortura, burgimi apo vdekja, atėherė ti je nė njė begati qė nuk e pėrjetojnė 3 miliardė njerėz nė botė.

Nėse i ke prindėrit gjallė dhe jetojnė sė bashku tė pashkurorėzuar, atėherė ti je nga tė rrallėt nė kėtė ekzistencė.

Nėse je nga ata qė buzėqeshin dhe falenderojnė Allahun e Lartėsuar, atėherė ti je nė begati, pasi ka shumė qė kanė mundėsinė, por nuk e bėjnė kėtė.

Resulullahu (salallahu alejhi ue selem) thotė: “Kush gdhinė nga ju shėndosh nė trupin e tij i siguruar nė rrethin e tij, ka ushqimin e asaj dite, gjendja e tij ėshtė sikur t’i jetė dhėnė e gjithė bota.” (Transmeton Ibėn Maxhe, Ibėn Hiban)

Gjithashtu, Resulullahu (salallahu alejhi ue selem) thotė: “Shikoni ata qė janė nėn ju (nė gjendje) dhe mos shikoni ata qė janė mbi ju, pasi kjo ėshtė mė e denjė qė tė mos pėrbuzni begatitė e Allahut mbi ju.”(Buhariu dhe Muslimi)

Nėse ty tė arrin kjo letėr dhe ti e lexon atėherė je nė dy begati:

E para: kuptove se ekziston dikush qė mendon pėr ty.

E dyta: se ti ke gjendjen mė tė mirė se dy miliardė njerėz tė cilėt nuk dinė shkrim dhe lexim.    

Pėrktheu: Alaudin Abazi

28.07.2006

                                         www.klubikulturor.com