Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Raste tė ēmueshme pėr gruan muslimane

Falėnderimi i takon vetėm Allahut tė Lartėsuar. Tė vetmit i mbėshtetemi dhe prej tė vetmit udhėzim kėrkojmė, kėrkojmė mbėshtetje tek Allahu nga shpirtrat tonė qė mendojnė tė bėjnė keq dhe nga veprat tona qė Allahu i urren.

Atė qė e udhėzon Allahu s’ka kush qė e humb dhe atė qė e humb s’ka kush e udhėzon. Salavatet dhe selamet qofshin mbi tė dėrguarin dhe mė tė ndershmin Muhamedin, tė birin e Abdullahut, mbi familjen e tij dhe shokėt e tij tė ndershėm dhe besnik deri nė Ditėn e Gjykimit.

Motėr Muslimane!

Tė parashtroj njė pyetje tė thjeshtė dhe tė qartė, e pėr ty vlen pėrgjigja e saktė dhe pėrfundimtare:

Pyetja: A e pėrballon trupi yt zjarrin? Allahu na ruajt prej tij!

Pėrgjigja: Shumė bukur oj motėr, natyrisht qė jo, pėr Zotin nuk e pėrballon!

Atėherė pse, oj motėr, nuk e keni frikė zjarrin qė temperatura e tij ėshtė e shumėfishuar nga ajo e zjarrit tė dynjasė, temperaturė dhe flakė.

- Ēfarė mendon ti, oj motėr, tė kesh frikė nga temperatura e kėsaj bote qė shumė shpejt mund tė largohet dhe tė shėrohesh nga djegia e saj, edhe nė qoftė se ėshtė njė djegie e thjeshtė. E nuk keni frikė, oj motėr, nga temperatura e ahiretit, Allahu na ruajt prej saj! Unė, sikur qė po tė shoh, nė qoftė se e vė dorėn mbi njė sasi zjarri do tė kthehesh dhe do tė kesh frikė me njė copė stofi, pra tė llogarisėsh qė veprat e mira  janė tė ngjashme me njė copė stofi qė me tė tė keni frikė temperaturėn e zjarrit Ditėn e Gjykimit.

Kėrkojmė mbėshtetjen tek Allahu nga dėnimi i zjarrit dhe kėrkojmė prej Allahut tė Lartėsuar xhenetin mė tė mirė!

Pėr ty, oj motėr, kemi 10 kėshilla tė cilat i kemi titulluar “Raste tė ēmueshme”:

Kėshilla e parė:

Kushtoji rėndėsi kryerjes (faljes) sė namazit nė kohė tė caktuar!

Allahu ta mundėsoftė me pėrpikėri dhe kujdes nė kryerjen e namazit me pėrulje dhe vėmendje e jo me pėrtesė dhe duke mos i kushtuar rėndėsi namazit.

Allahu i Lartėsuar thotė: “Atėherė pra  mjerė pėr ata qė falen (pėr sy e faqe si hipokritėt) tė cilėt janė tė pakujdesshėm pėr namazin e tyre (duke i vonuar nga koha e pėrcaktimit pėr falje).” (Maun, 4-5). Ai nuk ka thėnė ata qė nuk falen, por qė falen e janė tė pakujdesshėm pėr namazin e tyre, pra sa tė janė tė lirė nga punėt e tyre dhe ēėshtjet e tyre (tė kėsaj bote) kthehen dhe e falin namazin jo me rėndėsi dhe pakujdesi ndaj tij.

Dhe fjala ‘uejl’ d.m.th. njė luginė prej luginave tė xhehenemit, Allahu na ruajt prej saj!

Pra, oj motėr, ti je pėrgjegjėse pėr namazin tėnd nė Ditėn e Kiametit, nė qoftė se atė e ke mirė, tė gjitha veprat i ke mirė, e nė qoftė se atė e ke tė prishur, tė gjitha veprat prishen. Pra pse, oj motėr, e humbni mundin tuaj kot e kot?

Pėrfito pesė gjėra para pesė tė tjerave:

1) shėndetin para sėmundjes;

2) jetėn para vdekjes;

3) rininė para pleqėrisė;

4) pasurinė para varfėrisė;

5) kohėn e lirė para punės. 

I Dėrguari ( salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Nuk do t’i pushojnė kėmbėt e birit tė Ademit nė Ditėn e Gjykimit deri sa tė pyetet pėr rininė e tij ku e ka kaluar, pėr pasurinė e tij si e ka fituar dhe ku e ka shpenzuar dhe pėr jetėn e tij si e ka pėrfunduar.”

Kėshilla e dytė:

Kushtoji rėndėsi, oj motėr, namazit tė sabahut (aktivizo zilen e orės) siē e bėn tė bjerė kur ke ndonjė nevojė dynjaje (pra ta kryejė ndonjė punė qė ka tė bėjė me ēėshtjet e kėsaj bote). Zgjoji ata qė i ke pranė teje e sidomos burrin tėnd dhe fėmijėt e tu, si dhe tė gjithė tė afėrmit. Kėshtu qė, tė fitosh shpėrblimin e tyre, tė kesh durim dhe mos pėrto e llogarit shpėrblimin vetėm prej Allahut tė Lartėsuar.

Kėshilla e tretė:

Kushtoi rėndėsi -Allahu ta mundėsoftė – t’i falėsh sunetet e ato nuk tė marrin shumė kohė dhe llogarit shpėrblimin vetėm prej Allahut tė Lartėsuar.

Fali dy rekatė para farzit tė sabahut dhe dy +dy para farzit tė drekės dhe dy pas saj, duke u bazuar nė thėnien e tė Dėrguarit ( salallahu alejhi ue selem ): “Kush i falė katėr rekate para farzit tė drekės dhe katėr pas saj, Allahu ndalon qė fytyra e tij ta shijojė zjarrin e xhehenemit.” Transmeton imam Ahmedi dhe Tirmidhiu.

Fali dy rekatė pas namazit tė akshamit, dy pas namazit tė jacisė, kėshtu qė pėrmblidhen nė dymbėdhjetė regate, duke u bazuar nė thėnien e tė Dėrguarit (salallahu alejhi ue selem): Ēdo rob i Allahut tė Lartėsuar qė i falė ēdo ditė dymbėdhjetė rekatė vullnetare, Allahu do t’ia ndėrtojė shtėpinė nė xhenet.” Apo: “...i ėshtė ndėrtuar shtėpi nė xhenet.” Transmeton imam Muslimi.

Fal prej namazeve nafile shumė e shumė qė janė: si namazi i vitrit –mė sė paku tre rekatė, para se tė flesh dy rekatė dhe njė rekat. Kėrko prej Allahut tė Lartėsuar ē’tė dėshirosh nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr dhe mos e harro namazin e duhasė, sepse ėshtė mirėsi dhe e ke tė lirė, mund tė falesh prej dy rekatė e sa tė duash, sepse kėto namaze ta rrisin apo ta shtojnė gradėn tėnde tek Allahu dhe ta rėndojnė peshoren nė Ditėn e Gjykimit dhe t’i shlyejnė gjynahet nė atė ditė kur nuk tė sjell dobi as pasuria, as fėmija. Allahu i Lartėsuar thotė: “Kėsisoj, kushdo qė bėri mirėsi sa njė thėrrmijė qoftė (apo sa njė milingonė) do ta shohė atė dhe kushdo qė bėn keq sa njė thėrrmijė qoftė (apo sa njė milingonė) do ta shohė atė.” Zelzele, 7-8.

Sunetet e renditura:

- Koha e namazeve sunet:

- 2 rekate para farzit  tė sabahut, 4 para drekės , 2 pas drekės, 2 rekate pas akshamit dhe 2 pas jacisė.

Kėshilla e katėrt :

Kushtoi rėndėsi, oj motėr, nė ēdo kohė dhiarit (pėrmendjes sė Allahut tė Lartėsuar).

Duke u bazuar nė dhikrin e tė Dėrguarit (salallahu alejhi ue selem), duasė, tė drejtuarit ndaj Allahut sa herė qė tė ngushtohet puna, e assesi mos u drejto ndonjė krijese, por drejtohu Zotit tė Krijesave, Njė i Vetėm i Plotfuqishėm qė t’i pėrgjigjet kėrkesės tėnde, por ti, oj motėr, kujdes kohėve kur Allahu i pėrgjigjet kėrkesės, prej tyre pjesa e tretė e fundit e natės, sepse Allahu zbret nė qiellin e tokės mu nė atė kohė dhe thotė: “A ka kush qė lutet e Unė t’i pėrgjigjem lutjes sė tij dhe a ka kush qė kėrkon diēka e Unė t’i japė atij.” Gjithashtu orė e pėrgjigjes sė duasė ėshtė nė ditėn e xhuma, e cila zgjat deri nė kohė tė akshamit dhe pas ēdo ezani tė ēdo kohe namazi. Pra, oj motėr, pėrse po i humb kėto raste qė i ke pranė duarve tė tua? Allahu ta mundėsoftė dhe tė ruajt nga tė ligat!

Kėshilla e pestė:

Kushtoi rėndėsi, oj motėr, Allahu tė dhėntė bereqet, agjėrimit qė ta meritosh shpėrblimin vetėm prej Allahut, pastroje veten tėnde nga mėkatet dhe largohu agjėrimit tė ndaluar.

Agjėrimi i pėlqyer: (mustehab)

1) Agjėrimi i ditės sė hėnė dhe tė enjte.

2) Agjėrimi i ditėve tė bardha tė ēdo muaji:13,14,15.

3) Agjėrimi i ditės sė ashurasė 10 Muharrem.

4) Agjėrimi i ditės sė arafatit 9 dhulhixhxhe, pėr jo haxhiun.

5) Agjėrimi i gjashtė ditėve tė muajit  sheual.

Agjėrimi i ndaluar: (haram)

1) Agjėrimi i ditės sė xhuma apo tė shtunė duke i veēuar.

2) Agjėrimi i ditės sė dyshimtė (para se tė hyjnė muaji i ramazanit).

3) Agjėrimi i ditės sė Fitėr dhe Kurban Bajramit.

4) Agjėrimi i ditėve tė teshrikut: 11, 12 , 13 prej muajit dhulhixhe.

Kėshilla e gjashtė:

Kushtoji rėndėsi, oj motėr, kryerjes sė detyrave tė tua, nė mėnyrė tė plotė dhe tė kompletuar, sepse ti, oj motėr, je pėrgjegjėse pėr to, pra kryj detyrat tua ndaj prindėrve, burrit, fėmijėve, shtėpisė. I Dėrguari (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Ēdo njeri prej jush ėshtė bari dhe ēdo njėri prej jush ėshtė pėrgjegjės pėr kopenė e tij.”

Kėshilla e shtatė:

Kushtoji rėndėsi, oj motėr, mbulesės! Mbulohu, Allahu tė mbuloftė me iman! Nė daljen tėnde prej shtėpisė mbulohu me mbulesėn dhe bėje tė jetė mbulojė prej kokės tėnde e deri nė fundin e kėmbėve tė tua. Largohu, oj motėr, tė gjitha mbulesave tė reja, mbuloje fytyrėn tėnde me diēka qė ti shef e ata nuk tė shohin ty, sepse kush ka frikė Allahun,  Allahu i ndihmon dhe ia mundėson.

Mos vish, oj motėr, tė shkurtra e tė ngushta apo pantallona, largohu ngjashmėrisė sė burrave apo grave tė jobesimtarėve.

Mos e humb turpin tėnd se i Dėrguari (salallahu alejhi ue selem) kishte turp mė tepėr se njė  e virgjėr dhe kėshtu, ti, oj nėnė, je pėrgjegjėse pėr vajzėn tėnde pėr daljen e saj me tė veshura ngushtė apo me pantallona, sepse ato kanė kaluar kohėn e fėmijėrisė e mos i ktheni nė tė njėjtėn kohė, sepse kush adaptohet me njė gjė mbetet me tė, e kur tė rritet vėshtirė ėshtė ndryshimi.

Kėshilla e tetė:

Largohu, oj motėr, tė parfumosurit gjatė daljes tėnde nga shtėpia, sepse transmetohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Ajo grua qė del nga shtėpia e saj e parfumosur dhe kalon pėrreth burrave, e mallkojnė engjėjt.” Pra ki frikė Allahun, oj motėr, Allahu tė ndihmoftė dhe tė ruajt, sepse kush ka frikė Allahun, Ai i mjafton dhe i ndihmon.

Kėshilla e nėntė:

Largohu, oj motėr, – Allahu tė pastroftė - nga dėgjimi i muzikės, kėngės dhe mos i zhyt fėmijėt e tu nė tė, sepse dėnimi ėshtė i rėndė dhe nuk pėrputhen kėnga me Kuranin. Kėnga ėshtė prej shejtanit, Kurani ėshtė prej Allahut. Transmetohet se i Dėrguari (salallahu alejhi ue selem) kur u ngrit nė (Isra dhe Miraxh) pa njerėz qė po dėnoheshin, si po dėnoheshin po ju hidhet plumb i nxehtė nė veshėt e tyre. Dhe pyeti i Dėrguari (salallahu alejhi ue selem) ē’ėshtė halli i kėtyre? I thanė: “Kėta janė qė kanė dėgjuar muzikė (pra adhurues apo dėgjues tė kėngės. Pra, oj motėr, kush e lė diēka pėr Allahun, Allahu ia zėvendėson me shumė tė mira, kėrkojmė vetėm prej mirėsive tė Allahut.

Kėshilla e dhjetė:

Pra, oj motėr, kujto se ne nė kėtė botė jemi udhėtarė, kjo botė ėshtė vendkalimi e jo vend qėndrimi dhe kur kujton kėtė kujto qė tė gjithė ne do tė vdesim dhe do tė kthehemi tek Allahu e kjo, oj motėr, tė bėn mė tė kujdesshme ndaj frikės sė sinqertė dhe pėrfilljes sė urdhrit dhe respektit ndaj Allahut. Ku janė tė dashurit, tė afėrmit, shokėt?! Kanė shkuar dhe nuk do ti ndjekim, por lusim Allahun tė na bashkojė neve dhe juve nė xhenetin e Tij.

Kjo ėshtė e gjithė ajo qė kisha  pėrgatitur, Allahu e di mė mirė, kėrkoj prej tij ta pranojė kėtė vepėr dhe mund.                                                            

Pėrktheu: Xhemali Halimi

07.07.2006

                                         www.klubikulturor.com