Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėrmbledhje e efekteve tė mėkateve

NJĖ: Pengon marrjen e dijes! dija ėshtė dritė me tė cilėn All-llahu e mbush zemrėn (e hedh nė zemėr), kėshtu qė mosbindja e shuan kėtė dritė.

                Imam Shafīu thotė:

                        Iu ankova Uaki‘ut pėr dobėsim tė mbajtjes nė mend
                        Kėshtu qė ai mė urdhėroi ta lė mosbindjen
                        Dhe mė informoi se dija ėshtė dritė
                        Dhe se drita e Allāhut nuk i ipet atyre qė nuk i binden Atij.

 DY: Pengon marrjen e ushqimit (furnizimit)! Sikurse qė devotshmėria sjell furnizim, braktisja e devotshmėrisė shkakton varfėri. Nuk ka asgjė qė sjell furnizim sikurse braktisja e mosbindjes.

TRE: Pengon bindjen (nė All-llāhun)! Po tė mos ekzistonte tjetėr dėnim pėr mėkat pėrveē kėtij, atėherė kjo do tė mjaftonte.

KATĖR: Mosbindja e dobėson zemrėn dhe trupin! Dobėsimi i zemrės ėshtė diēka qė ėshtė e qartė. Mosbindja nuk e ndal dobėsimin e saj pėrderisa jeta nė zemėr tė mos pushoj tėrėsisht.

PESĖ: Mosbindja zvogėlon gjatėsinė e jetės dhe shkatėrron ēdo tė mirė! Sikurse qė drejtėsia e zgjat gjatėsinė e jetės, kryerja e mėkateve -e zvogėlon.

GJASHTĖ: Mosbindja mbjell farėrat e saj dhe i mbinė ato, pėrderisa ato tė mos ndahen plotėsisht nga ajo dhe tė bėhen tė vėshtira pėr robin.

SHTATĖ: Mėkatet e dobėsojnė zemrėn dhe e zbėrthejnė nė atė mėnyrė qė dėshira pėr mosbindje bėhet aq e fortė dhe dėshira pėr pendim dobėsohet ngadalė pėrderisa dėshira pėr pendim tė mos largohet nga zemra plotėsisht.

TETĖ: Ēdo lloj i mosbindjes ėshtė trashėgimi e njė populli nė mes tė popujve tė cilėt All-llah Azz ue xhel i ka shkatėrruar. Sodomia ėshtė trashėgimia e popullit tė  Lutit 'alejhi selam, marrja mė tepėr e asaj qė i takon me tė drejtė dhe dhėnia mė pak e asaj qė i takon, ėshtė trashėgimi e popullit tė Shu'ajbit 'alejhi selam, dėshira pėr mė shumė tokė dhe shkaktimi i ēoroditjes ėshtė trashėgimi e popullit tė Faraonit si dhe kryelartėsia, arroganca dhe tirania janė trashėgimi e popullit tė Hudit 'alejhi selam. Kėshtu qė mosbindja ėshtė veshje e xhybes sė ndonjėrit prej kėtyre popujve tė cilėt kanė qenė armiq tė All-llahut.

 NĖNTĖ: Mosbindja ėshtė shkak qė robi tė pėrbuzet nga Zoti i tij. Hasan el-Basrīu rahmetull-llah ka thėnė:" Ata u bėnė tė pėrbuzur (nė shikimin e Tij) sepse ata nuk iu bindėn Atij. Po tė ishin tė ndershėm (nė shikimin e Tij), Ai do t’i mbronte. Allāhu i Lartėsuar ka thėnė: “Atė qė e poshtėron All-llahu nuk ka kush qė mund tė bėjė tė ndershėm. All-llahu punon atė qė dėshiron.” ( Haxh: 18).

DHJETĖ: Efektet e mėkatarit bien mbi ata qė janė afėr tij, edhe mbi kafshėt, rezultat  i sė cilės ata goditen nga dėmet e tij.

 NJĖMBĖDHJETĖ: Robi vazhdon tė bėjė mėkate pėrderisa kryerja e tyre tė mos bėhet e lehtė pėr tė dhe nė zemrėn e tij ato duken tė parėndėsishme, e kjo ėshtė njė shenjė e shkatėrrimit. Ēdo herė qė mėkati tė bėhet i parėndėsishėm nė sytė e robit ajo bėhet e madhe nė shikimin e All-llahut.

Ibėn Mes‘ûd radijall-llahu 'anhu ka thėnė: " Me tė vėrtetė besimtari i sheh mėkatet e veta sikur tė jetė nė fund tė njė kodre duke u frikėsuar se mos po bie mbi tė, ndėrsa mėkatari e sheh sikurse njė mizė e cila kalon pranė hundės sė tij, kėshtu qė tenton ta largojė atė duke e tundur atė me dorė". [Buhārīu] .

DYMBĖDHJETĖ: Mosbindja trashėgon turpėrimin dhe poshtėrimin. Nderi, mbi tė gjitha, qėndron nė bindjen ndaj  All-llahut. Abdullāh ibn Mubāreku ka thėnė:

"E kam parė qė mėkatet i mbysin zemrat
Dhe se turpėrimi trashėgohet nga vazhdimėsia e tyre
Lėnia e kryerjes sė mėkateve i jepė jetė zemrės
Dhe mėnjanimi i tyre nga shpirti yt ėshtė mė e mirė pėr tė"

TREMBĖDHJETĖ: Mosbindja prish mendjen! Mendja e posedon dritėn, ndėrsa mosbindja e shuan dritėn. Kur drita e mendjes tė shuhet ajo bėhet e dobėt dhe e mangėt.

KATĖRMBĖDHJETĖ: Kur tė rritet mosbindja, vuloset zemra e robit  kėshuqė ai bėhet nga ata qė janė ta pavėmendshėm. All-llahu i Lartėsuar ka thėnė: Jo, nuk ėshtė ashtu! Por tė kėqijat qė i punuan, zemrat e tyre ua mbuluan.” (Mutaffiffin: 14).

PESĖMBĖDHJETĖ: Mėkatet shkaktojnė qė nė tokė tė ndodhin lloje tė ndryshme tė ērregullimeve! Ērregullime tė ujit, ajrit, bimėve, frutave dhe vendbanimeve. All-llahu i Lartėsuar ka thėnė: “Pėr shkak tė veprave (tė kėqia) tė njerėzve, janė shfaqur nė tokė e nė det tė zeza (bela, skamje, katastrofa, humbje e bereqetit etj.), e pėr ta pėrjetuar ata njė  pjesė tė asaj tė keqeje qė e bėnė, ashtu qė tėrhiqen (nga tė kėqijat).”  (Er-Rrum: 41).

 GJASHTĖMBĖDHJETĖ: Zhdukjen e modestisė qė ėshtė bazė e jetės sė zemrės dhe bazė e ēdo tė mire! Zhdukja e saj ėshtė zhdukje e ēdo tė mire. Nė njė transmetim autentik Muhammedi sal-All-llahu 'alejhi ue sel-lem ka thėnė: "Modestia ėshtė e tėra mirėsi". [Buhārīu dhe Muslimi]. Njė poet ka thėnė:

"Pasha All-llāhun, nuk ka mirėsi nė jetė as nė botė nėse largohet modestia".

SHTATĖMBĖDHJETĖ: Mėkatet e dobėsojnė dhe e zvogėlojnė madhėshtinė e All-llahut tė Fuqishėm nė zemrėn e robit.

TETĖMBĖDHJETĖ: Mėkatet shkaktojnė qė Allāhu ta harrojė robin e Tij, ta braktisė atė dhe ta lėrė  atė qė ta mbrojė veten e tij nga nefsi dhe shejtani i tij, e nė kėtė qėndron shkatėrrimi nė tė cilėn nuk ka shpresė pėr shpėtim.

NĖNTĖMBĖDHJETĖ: Mėkatet e largojnė robin nga sfera e Ihsanit (kryerjes sė veprave tė mira) dhe e pengojnė atė nga arritja e shpėrblimit pėr ata qė kryejnė vepra tė mira. Kur ihsani tė pėrfshijė zemrėn, ajo e pengon atė nga mosbindja.

NJĖZETĖ: Mėkatet shkaktojnė ndėrprerjen e pėrkrahjes sė All-llahut dhe shkaktojnė qė hakmarrja e All-llahut tė bėhet e ligjshme. Asnjė e mirė nuk pushon sė arrituri te robi pėrveē se pėr shkak tė ndonjė mėkati dhe se asnjė ndėshkim nuk bėhet i ligjshėm ndaj tij vetėm se pėr shkak tė mėkateve tė tij. Alīu radijall-llahu 'anhu ka thėnė: "Asnjė ndėshkim nuk ndodh vetėm se pėr shkak tė ndonjė mėkati, dhe ky (ndėshkimi) nuk zbrapset vetėm se nga pendimi". All-llahu i Lartėsuar ka thėnė: Ēfarėdo e keqe qė mund t'ju godasė, ajo ėshtė pasojė e veprave tuaja (tė kėqia), e pėr shumė tė tjera Ai u falė.” (Esh-Shura: 30).All-llahu i Lartėsuar ka thėnė:Kėtė (masė ndėshkuese) e bėri ngase All-llahu nuk ishte ndryshues i njė begatie, tė cilėn ia ka dhuruar njė populli, derisa tė ndryshojė ai vetė nė vetvete (tė bėhet pėrbuzės i sė mirės) dhe ngase All-llahu dėgjon (ēka thonė) dhe di (ēka punojnė).” (Enfal: 53).

 

Pėrktheu: Ebu Ijad

Shkėputur nga :Al Xheuab el Kafi" tė Ibėn Kajjumit

                                         www.klubikulturor.com