Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Meditoni

O ju tė menēur, ē’mendoni pėr atė person i cili pa vullnetin e tij papritur e gjen veten nė njė qytet tė panjohur apo nė ndonjė shkretėtirė tė pafund, e mė pas i vijnė udhėrrėfyesit e Atij i Cili e solli aty pėr ta orientuar drejt rrugės qė duhet tė ndjekė pėr t’u kthyer atje ku ishte mė parė, nė shtėpinė e tij, si dhe duke i treguar se pse gjendet aty? Megjithatė, ky njeri indiferent nuk interesohet fare pėr pėrpjekjet e atyre qė ia tregojnė rrugėn e kthimit, por i kundėrshton dhe tregohet agresiv ndaj tyre! E pėrsėri ata vazhdojnė tė sillen mėshirshėm me tė, sepse e dinė fare mirė qė ky vend nuk ėshtė shtėpia e tij e vėrtetė. Aq tė durueshėm tregohen ndaj tij, saqė edhe pse ai i ofendon e i kundėrshton, ata pėrsėri nuk rendin sė kėshilluari me tė mirė e urtėsi.

S’ka dyshim se tė menēurit pėr kėtė person do tė thonin se fillimishit ai duhet tė gjejė atė qė e solli nė kėtė vend tė humbur pa dėshirėn e tij, pastaj tė shohė se ē’qėllim ka pasur. Nėse ky njeri gjen njerėz tė cilėt e dinė fshehtėsinė e dėrgimit tė tij aty, duhet patjetėr tė interesohet se a janė besnikė a jo, e po qenė besnikė, del detyrė t’i dėgjojė kėshillat e tyre dhe tė ndjekė rrugėn e tyre. Nėse nuk i bėn kėto qė pėrmendėm, me tė drejtė themi se ky njeri nuk ėshtė normal.

E njėjta gjė ndodh me njerėzit sot, ata pa dėshirėn dhe pa dijeninė e tyre u gjendėn nė kėtė botė tė pashkelur prej tyre mė parė. Mirėpo, njerėzit nė vend qė tė kėrkojnė tė dinė se kush dhe pse i solli nė kėtė vend pėr tė vepruar sipas qėllimit tė atij qė paska mundėsi tė veprojė me njerėzit si tė dojė e pa i pyetur fare ata, nė mėnyrė qė tė fitojnė kėnaqėsinė e tij pėr tė mos i ndėshkuar kur tė takohen me tė, se nuk kanė vepruar sipas planifikimit tė tij pėr ta, ata mashtrohen me kėnaqėsitė momentale tė atij vendi duke harruar se njė ditė do tė takohen me atė qė i dėrgoi aty pėr njė qėllim tjetėr.

E njerėzit, qė nga krijimi i tyre nuk binden lehtė dhe janė tė hedhur drejt mė tė lehtės, jo vetėm qė nuk kėrkojnė tė dinė se pse dhe kush i solli, por dhe kur u vinė atyre lajmėtarėt e Krijuesit dhe Dėrguesit tė tyre nė kėtė botė, pėrsėri nuk ua vėnė veshin por vazhdojnė nė mashtrim pas mashtrimi duke e pėrmbushur premtimin e armikut tė tyre tė pėrbetuar, shejtanit, se do t’i largojė njerėzit nga rruga e Zotit.

Dijetari i njohur Ibn Kajimi na tregon se shtėpia e vėrtetė e njeriut ėshtė xheneti, vendi ku dhe ishte babai i njerėzimit Ademi, paqja qoftė mbi tė, por djalli i mallkuar me mashtrimet e tij e nxori nga aty, kėshtu qė ne jemi emigrant nė kėtė vend. Jo vetėm qė e nxorri babain e njerėzimit dhe rrjedhimisht dhe tė gjithė njerėzit mė pas, por ėshtė betuar se do t’i mashtrojė pafundimisht njerėzit pėr tė mos ua dhėnė mundėsinė pėr t’u kthyer mė kurrė nė shtėpinė e tyre tė parė, nė xhenetin e pėrgatitur pėr ata njerėz qė i binden urdhėrave tė Krijuesit tė tyre.

Pra, o njerėz, mendoni, a mos vallė jeni krijuar nga asgjėja apo jeni krijues tė vetvetes?! A nuk mendoni se mund tė ketė ndonjė dallim nė mes jush dhe krijesave thjesht me instikte, qė edhe ju, dashur a pa dashur, jetoni pa e pėmbushur qėllimin e krijimit tuaj, sepse nuk keni shanse ta dini njė gjė tė tillė pa jua treguar Krijuesit tuaj.

Sė fundi, e lusim Zotin tonė tė na e bėjė tė kuptueshme dhe tė lehtė pėrmbushjen e atij qėllimi pėr tė cilin na ka krijuar nė mėnyrė qė tė arrijmė shpėrblimin e premtuar prej Tij nė kėtė botė dhe atė tė botės tjetėr qė ėshtė e pashmangshme, siē ishte i pashmangshėm dhe krijimi ynė nė formėn qė jemi, edhe pse nuk na ka pyetur kush se si  do tė na pėlqente tė ishim.

Redaksia

                                         www.klubikulturor.com