Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Njerėzit tė cilėt sprovohen mė tepėr

Tekstet e sheriatit dhe gjendjet e profetėve e pasuesit e tyre nėpėr tė gjithė historinė, kanė treguar se sprovat e godasin njeriun nė saj tė besimit, ndaj dhe njerėzit qė sprovohen mė shumė janė ata me besim mė tė madh e mė tė fortė.

Sad ibėn Ebi Uakas -Allahu qoftė i kėnaqur me tė!- ka thėnė: “Njė herė i thashė tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) se kush janė njerėzit me sprova mė tė mėdha? Ai mė tha: ‘Profetėt pastaj ata tė cilėt janė poshtė tyre nė gradė.’ Kėshtu sprovohet njeriu nė saj tė besimit qė ka. Nėse besimi i tij ėshtė i fortė shtohen dhe sprovat, por nėse besimi i tij ėshtė i dobėt atėherė sprovohet nė saj tė besimit qė ka dhe sprovat vazhdojnė ta godasin robin deri sa tė arrijė njeriu tė ecė nėpėr tokė e ai nuk ka kurrfarė gjynahu." Nesai, Kubra: 7481, Tirmidhiu: 2397, Ibėn Maxhe: 4023, Ahmed: 1481, hadithi ėshtė i saktė.

Porse Allahu i Madhėruar ua shton sprovat kėtyre njerėzve edhe pse ata janė tė dashurit dhe miqtė e Tij pėr disa arsye, prej tyre mund tė pėrmendim:

1. Bartja e kėsaj feje dhe pėrcjellja e saj tek njerėzit ėshtė pėrgjegjėsi e madhe dhe detyrė e vėshtirė. Ajo ka nevojė pėr synime tė larta, vendosmėri tė madhe e tė patundur dhe individė tė fortė e tė durueshėm, nė mėnyrė qė ta ēojė nė vend kėtė pėrgjegjėsi dhe tė jetė i gatshėm qė tė kapėrcejė pengesat e tė zgjidhi problemet.

Sprovat tė cilat i vijnė besimtarit nė kėtė botė e skalitin dhe e pastrojnė besimin e tij, si dhe e forcojnė dhe e rrisin atė.

Ato i mundėsojnė besimtarit qė tė pėrballojė lodhjet, pengesat e fatkeqėsitė, si dhe me anėn e tyre arrihet fitorja dhe pėrqendrimi, krenaria dhe sundimi. Kjo pėr vet faktin se arritja e fitores pa mundime e dhimbje ėshtė e largėt e nėse arrihet ajo ikėn shumė shpejt dhe Allahu i Madhėruar thotė:

"Kėshtu pra, dhe po tė kishte qenė Vullneti i Allahut, Ai Vetė do t’i kishte ndėshkuar ata sigurisht (pa ju). Por (Ai ju lė tė luftoni nė Rrugėn e Tij), me qėllim qė t’ju provojė ju, disa me disa tė tjerė." Muhamed, 4.

Njė herė imam Shafiun -Allahu e mėshiroftė- e pyetėn: “Ēfarė ėshtė mė mirė pėr dikė, t’i jepet pozitė nė tokė apo tė sprovohet?” Ai tha: “Nuk i jepet askujt pozitė pa u sprovuar." Zadu el-Mead: 3/14. 

Allahu i Lartėsuar i sprovoi profetėt e Ulul Azmit (profetėt e vendosmėrisė e sakrificės) dhe kur ata bėnė durim Ai bėri qė tė sundojnė e triumfojnė nė tokė dhe nuk ka dyshim se prijėsia nė fe arrihet me durim dhe vendosmėri. Allahu i Lartėsuar thotė:

"Dhe Ne bėmė nga mesi i tyre prijės duke udhėzuar nėn Urdhrin Tonė kur qenė tė duruar dhe gjithnjė besuan me vendosmėri nė Ajetet Tona (provat, shenjat, shpalljet Tona)." Sexhde, 24.

2. Kėta njerėz tė lartė i zgjodhi Allahu qė tė mbajnė kėtė fe dhe ta pėrcjellin e tė ftojnė nė tė. Ata nuk janė si tė tjerėt, tė pavėmendshėm e egoistė, tė cilėve nuk u interesojnė vetėm se interesat personale dhe pėrfitimet e pėrkohshme tė kėsaj jete, porse ata qėndrojnė me njerėzit dhe bėjnė durim ndaj mundimeve tė tyre, duke u pėrpjekur qė ata tė gjejnė rrugėn e udhėzimit.

Kėta njerėz gjithmonė pėrpiqen qė t’i kėshillojnė njerėzit e t’i mėsojnė ata si dhe ia kushtojnė njė pjesė tė kohės dhe mundit tė tyre edukimit dhe pėrmirėsimit tė moraleve tė tyre.

Pra, kur gjendja e kėtyre njerėzve ėshtė e tillė, sigurisht qė do tė pėrballohen me mundime, si shkak i injorancės sė shumė  njerėzve, tė cilėt ata i ftojnė pėr tė mirė dhe i ndalojnė nga e keqja.

Kėta njerėz do tė sprovohen me sprova, tė cilat nuk iu paraqiten atyre tė cilėt e kanė lėnė pas dore kėtė detyrė dhe qė u pėlqen mė shumė rehatia, sesa pėrpjekja dhe sakrifikimi.

3. Sigurisht qė profetėt dhe pasuesit e tyre janė njerėzit me gradė mė tė lartė dhe mė tė nderuarit nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Nuk ka dyshim se mirėsitė qė Allahu u dhuron atyre janė tė panumėrta dhe, sigurisht qė sprovat janė si pasojė e kėtyre begative dhe mirėsive qė atyre u vijnė . Shiko Fethu el-Bari: 10/112.

Nga ana tjetėr ata janė drejtuesit e popujve dhe prijėsit e tyre, janė ata tė cilėt u tregojnė njerėzve rrugėn pėr tek Allahu dhe janė shembuj pėr njerėzit, andaj dhe nuk ėshtė habi qė shigjetat tė drejtohen nga kėta njerėz e tė mundohen nga armiqtė e fesė me mundime tė ndryshme.

Kur shohin besimtarėt e thjeshtė sprovat e shumta me tė cilat pėrballohen kėta individė u lehtėsohen atyre sprovat qė i kapin dhe u shtohet durimi, si dhe u bėjnė ballė atyre duke i marrė ata shembull nė durueshmėrinė dhe pėrpjekjen qė ata bėjnė.

Bledar Haxhiu

20.10.2006

                                                      www.klubikulturor.com