Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Mėshira qė s'ka kufi

I dashur  vėlla,   shpeshherė  ndodh  qė njeriun  e kaplon  mėrzia, dėshpėrimi  , stresi , ankthi, dhe  shumė e shumė probleme tė kėsaj  dynjaje  ,  nganjėherė  tejkalohet kjo  derisa  njeriut  i lindin dyshimet  pėr  ibadetin e tij,   e mundon  ankthi  i  dėnimit  tė Ditės  sė  Gjykimit , ēdo  njėri  prej nesh  e din  mirė  qė ėshtė  tepėr  neglizhues  dhe  jo korrekt ndaj  urdhėrave tė All-llahut  , dhe tė gjitha  krijojnė  atė  qė  njeriu  vėrtetė  po  e humb  veten  e tij , dhe se  Shejtani  e ka  futur  atė nėpėr labirinthet e gjynaheve.

Zgjohu  vėllai im !  Po  tė  tregoj  ty  njė  rrugė  pėr  shpėtimin  e shpirtit  tėnd , nuk  po  tė  them qė  tė  adhurosh  apo tė  falesh  mė shumė , apo tė agjėrosh  mė tepėr, pasi e dij mirė  qė ti i di kėto  gjėra , por  ajo  qė dua tė tė kujtoj  ėshtė  ajo  qė  Shejtani   mundohet   t’ua  largojė  njerėzve  nga  zemra , dhe  ajo  ėshtė  kėrkimi i faljes  tek  All-llahu  ( pendimi)!

Dua  t’ju tregoj  pėr kėtė  sepse vėrtet   nė  tė  ka  mirėsi  tė madhe , Profeti as.  ka  qenė  ai  i  cili i  kėrkonte  falje  All-llahut mė  tepėr  se 70 herė nė  ditė.  Nuk  e pranon  haxhin  e asnjė  njeriu  All-llahu derisa ai tė pendohet  sinqerisht  , nuk  e hoqi All-llahu  gurin  nga shpella  atyre  tre personave  vetėm pasi u penduan , dhe nuk  e dėrgoi  All-llahu  shiun te populli  i Musait  as. vetėm pasi u pendua  ai person i cili e kishte tepruar me gjynahe!

O bir  i  Ademit  mos  harro  se All-llahu  ty  tė ka krijuar  tė mangėt  dhe padyshim  njeriu gabon  dhe  mė  i miri njeri ėshtė  ai qė pendohet  dhe e zbut zemrėn e tij me lotėt  e pendimit, pėr kėtė  dhe All-llahu e quajti  insan  (harrues), sepse  i  pastėrt  ėshtė  vetėm All-llahu, Zoti  botėrave . Prandaj  nuk tė ngelet ty  gjė tjetėr vetėm se tė pendohesh tek  All-llahu  dhe  mė pas tė zbatosh urdhėrat e Tij!

Porse  mė e ēuditshmja ėshtė se  All-llahu nuk  mėrzitet kurrė  me  pendimin  e robit,  sado i shumtė tė jetė  ai , vetėm nėse njeriu  mėrzitet  duke u penduar. Dhe pėr kėtė  po cekim njė histori  qė  ėshtė shėnuar  nė  njė  libėr tė  Ibn  Kajjimit el  Xheuzij (“Medarixh es-salikin”,) ku tregohet :

Transmeton njė i ditur se duke ecur ai nėper njė rrugicė, pa derėn e njė shtėpie qė u  hap nga e cila doli njė vogėlush duke qarė dhe duke kėrkuar falje prej nėnės sė tij. Mirėpo, nėna e nxorri jashtė dhe nuk iu pėrgjigjte. Pasi e nxorri jashtė, ia mbylli derėn dhe hyri brenda. Vogėlushi  mbeti jashtė duke qarė, u largua nga shtėpia ca hapa pastaj u ndal, mendoi pak dhe pa se nuk mundte ta strehonte askush pos nėnės sė tij. Nė atė rast u kthye kah shtėpia me zemėr tė thyer dhe tė mėrzitur, mirėpo dera ishte e mbyllur. U shtri para derės, vuri krahun nė prag tė derės dhe e zuri gjumi. Pas pak kohe doli nėna dhe kur e pa tė birin e saj nė atė gjėndje nuk mundi ta mbajė vehten, u  hodh mbi tė duke e puthur e qarė e i tha:” O biri im, ku do tė shkosh pėrpos se tek unė? Kush do tė strehojė pėrpos meje? A tė kam thėnė mos mė kundėrshto, mos mė detyro qė gabimi yt tė ma humbė mėshirėn qė posedoj ndaj teje”. Pastaj e mori  djalin dhe e futi brenda.

Tani po ju pėrkujtoj edhe njė hadith tė profetit  as. ku thotė : “ All-llahu ėshtė mė i mėshirshėm ndaj robėrve tė Tij se sa nėna ndaj birit tė saj ”.

Atėherė Mėshira e All-llahut  ėshtė  mė  e gjėrė se sa  mėshira e nėnės ndaj birit tė saj, atėherė  ēfarė  ngelet pėr ty?! All-llahu i do njerėzit mė shumė nga se ēfarė mendojmė , Ai  e ka bėrė  mėshirėn e Tij tė gjėrė , prandaj pendohu dhe zbute zemrėn, qė tė  fitosh Xhennetin e Tij  . Ti  vetėm pendoju Atij sa herė qė tė bėsh mėkate ,  kurrė mos u brengos  se po e mėrzit  apo  po  e tepron  duke kėrkuar  falje,  sepse ti je njeri dhe gabon  pėr kėtė ka ardhur nė njė hadith tė saktė   tė profetit as., thuhet  :   Njė njeri erdhi te i Dėrguari i All-llahut tė Lartėsuar dhe i tha: ” O i Dėrguari i All-llahut, njėri prej nesh bėn gjynah”. I Dėrguari ‘alejhi selam i tha: “I shkruhet atij”, tha njeriu:” Pastaj kėrkon falje dhe pendohet", tha i Dėrguari ‘alejhi selam: “I falet atij dhe i pranohet pendimi”, tha njeriu :” Nėse pėrsėri kthehet dhe bėn gjynah”, tha i Dėrguari ‘alejhis selam: “I shkruhet atij”, tha njeriu:” Kthehėt dhe pendohet”, tha i Dėrguari ‘alejhis selam: “I falet atij dhe i pranohet pendimi”, tha njeriu :” Nėse pėrsėri kthehet dhe bėn gjynah”, tha i Dėrguari ‘alejhis selam: “ I shkruhet atij, dhe All-llahu i Lartėsuar nuk mėrzitet nga kėrkimi  i faljes suaj pėrderisa ju tė mėrziteni  prej kėrkimit tė faljes nga Ai”.

Dhe  sė fundi  kėrkoj  faljen  e All-llahut tė Madhėruar  me njė dua qė profeti as. e ka bėrė gjithmonė: “ Tek All-llahu  I Madhėruar kėrkoj  faljen, nuk  ka tė adhururar tjetėr pėrveē  Tij , qė  ėshtė  I Gjallė pėrgjithmonė dhe Mbikqyrės  I Pėrhershėm  dhe  tek Ai  pendohem”.

Pėrshtati: Ibrahim Fehimi 

                                         www.klubikulturor.com