Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ramazani - muaji i thirrjes

Tė falėnderojmė o Zot qė na udhėzove nė rrugėt e suksesit! Tek Ty mbėshtetemi dhe kėrkojmė ndihmė pėr lartėsimin e fjalės sė vėrtetė dhe ftesės nė mirėsi. Paqja dhe bekimet qofshin pėr tė dėrguarin tonė, Muhamedin, tė cilit i zbrite Kuranin dhe mbi ēdokėnd qė fton nė rrugėn tėnde me sinqeritet!

Kush i shmanget udhėzimit dhe ndjek rrugėn e mashtrimit, kthimi dhe llogaria e tyre ėshtė tek Ty.

Thirrja nė rrugė tė Allahut, pėr atė qė i pėrgjigjet detyrave, ēėshtjeve tė rėndėsishme, detyrimeve mė tė mėdha fetare, muaji i Ramazanit ėshtė njė mundėsi, shans i pėrshtatshėm me bujarinė dhe gjerėsinė e tij pėr thirrje tė frytshme.

Nė muajin e Ramazanit zemrat ekspozohen me pėrkulje dhe nderim pėrkujtimit tė Allahut dhe janė tė gatshme tė pranojnė kėshillat e mira dhe tė forcojnė me to dėshirėn pėr pendim.

Fjalėt tona nė kėtė temė, do tė vėrtiten rreth thirrjes nė rrugė tė Allahut, vlerėn, edukatėn dhe ēdo gjė rreth saj.

Tė nderuar muslimanė!

Thirrja nė rrugė tė Allahut pėrfshin ēdo gjė qė ka pėr qėllim ngritjen e Islamit, pėrhapjen e tij tek njerėzit dhe mohimin i ēdo gjėje qė lidhet me tė kaluarėn (injorancėn[1]), rikthimin e ēėshtjeve qė janė larg nga njerėzit.

Thirrja nė rrugė tė Allahut pėrfshin ēdo thėnie, veprim, shkrim, lėvizje, jetesė, moral, sjellje, veprimtari, shpenzim pasurie i thjeshtė apo i shumtė, qė i vjen nė shėrbim asaj dhe qė nuk kundėrshton ligjin.

S’ka dyshim se puna ėshtė qendėr e thirrjes. Ajo ėshtė baza, argumenti dhe udhėheqėsi i saj, por thirrja bashkė me punėn ka nevojė edhe pėr shumė pėrpjekje e mund. Ēdokush qė punon njė punė qė duhet bėrė, ėshtė sikur t’i ketė mėsuar njerėzve vendburimin.

Tė nderuar agjėrues!

Tekste tė sheriatit kanė urdhėruar pėr thirrjen qė tė jetė larg pafuqisė sė pėrcjelljes sė saj, tė qartėsohen vlerat e saj dhe shpėrblimi qė lidhet me tė. Tekstet qė lidhen me paraqitjen e diēkaje nė formėn e numėrimit, vijnė nė mėnyrėn urdhėrore tė thirrjes. Tekstualisht thuhet: “Fto nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi dhe fjalė tė mira.” Gjithashtu, thuhet: “Tek Ai ftoj dhe tek Ai pendohem.”

Ka ardhur nė mėnyrėn urdhėrore si urdhėrim pėr tė mirė dhe ndalim nga e keqja. “Jeni populli mė i mirė i dalė tek njerėzit qė urdhėroni pėr tė mirė dhe ndaloni nga e keqja.”

Ka ardhur nė formėn e pėrcjelljes tek tė tjerėt. “O i dėrguar, pėrcill atė qė tė ėshtė zbritur nga Zoti yt.”

Ka ardhur nė formė kėshille. “Atėherė, kėshillohuni me Allahun dhe tė dėrguarin e Tij.” Dhe “Dhe ata qė kėshilluan t’i pėrmbahen tė vėrtetės dhe qė kėshilluan pėr durim.”

Ka ardhur nė formėn e predikimit. “Tha: ‘Vėrtet ju predikoj...’”

Ka ardhur nė formėn e pėrkujtimit. “Dhe pėrkujto se pėrkujtimi i bėn dobi besimtarėve.”

Ka ardhur nė formėn e paralajmėrimit. “Dhe paralajmėro fisin e tė afėrmit e tu.”

Ka ardhur nė formėn e pėrgėzimit. “Dhe pėrgėzoji besimtarėt.”

Ka ardhur nė formėn e luftimit. “Mos iu bind mohuesve dhe luftoji ata me njė luftė tė madhe.”

Ka ardhur nė formėn e paralajmėrimit nga kapardisja dhe lajmėrimit tė fitores sė fesė.

Ka ardhur nė formėn e paralajmėrimit pėr neglizhimin e thirrjes dhe fitoren e fesė. “Allahu do ta sjellė njė popull qė Ai e do atė (popull) dhe ata e duan Atė (Zotin), (njė popull) qė ėshtė modest e i butė ndaj besimtarėve, por i ashpėr dhe i fortė ndaj mohuesve, qė lufton nė rrugėn e Allahut dhe qė nuk i frikėsohet kėrcėnimit tė asnjė kėrcėnuesi.”

Vlera e thirrjes dhe fryteve tė saj, i kthehet, veēanėrisht, ēdo personi dhe njerėzve tė thjeshtė, tė cilėt nuk numėrohen, tė aftė dhe tė inspiruar pėr kėtė, duke bashkėpunuar.

Thirrja dhe ftesa nė rrugė tė Allahut ėshtė bindje ndaj Allahut tė Lartėsuar, tė kėnaqurit e Tij, si dhe fitore ndaj kėrcėnimit tė Tij.

Thirrja dhe ftesa nė rrugė tė Allahut ėshtė e ēmuar pėr fenė e Allahut, imitim i profetėve dhe tė dėrguarve, iritim i armiqėsisė sė shejtanėve prej xhinėve dhe njerėzve, ēlirim nga tė qenėt viktimė e injorancės dhe pasimit tė verbėr.

Thirrja dhe ftesa nė rrugė tė Allahut ėshtė shkak pėr shtimin e veprave tė mira dhe besimit, pėr zbritjen e mėshirės dhe largimin e fatkeqėsisė. Ėshtė shkak pėr shtimin e veprave tė mira tė dobishme nė kėtė botė dhe pas vdekjes. Ėshtė shkak pėr bashkim, forcim dhe miqėsi tė ngushta.

Thirrja nė rrugė tė Allahut ėshtė fjala mė e mirė e, ku ka mė mirė se tė ftosh nė rrugė tė Allahut! “E kush ėshtė mė i mirė nė thėnie se sa ai qė fton nė rrugė tė Allahut, punon punė tė mira dhe thotė unė jam prej muslimanėve.”

Udhėzimi i njė personi tė vetėm ėshtė mė e mirė se dynjaja dhe se ēka nė tė. Thirrėsit nė rrugė tė Allahut janė njerėzit mė tė mėshirshėm, me shpirt dhe zemėr tė pastėr. Ata janė ata tė djathtėt, trashėgimtarė tė profetėve.

Tė nderuar agjėrues!

Ekzistojnė disa cilėsi me tė cilat duhet tė pajiset thirrėsi nė rrugė tė Allahut, qoftė thirrja individuale apo e organizuar. Prej kėtyre cilėsive pėrmendim:

dija, puna, sinqeriteti, durimi, morali dhe sjellja e mirė, bujaria, qartėsia, urtėsia, mėshira, dėshira e madhe pėr tė thirrur nė tė vėrtetėn, etj.

Gjithashtu, prej cilėsive tė cilat duhet t’i posedojė njė thirrės janė: zemėrbutėsia, biseda dhe takimi jo me fyerje, siguria nė Allahun, siguria nė fitore, tė kėnaqurit edhe me pak rezultate, si dhe tė arriturit e shumė tė mirave.

Pėr kėtyre cilėsive, gjithashtu, pėrmendim: tė larguarit e smirės, tė mėnjanuarit e pėrshpejtimit apo tė nxituarit nė rezultate, tė larguarit e konkurrencės nė dynja apo zhytja nė kėnaqėsitė dhe punėt e saj.

Nga edukata e thirrėsit nė rrugė tė Allahut ėshtė qė tė jetė shoqėrues i butė nė mirėsi, i pėrkushtuar nė tė udhėzuarit e krijesave, kėshilltar nė pėrgjegjėsi, tė ketė lidhje tė fortė me Allahun, pėrmendės dhe lutės i shpeshtė, tė ketė gjithmonė ndėrmend mbikėqyrjen e Allahut, qoftė edhe nė lėvizjen mė tė vogėl.

Prej edukatės sė thirrėsit, gjithashtu, pėrmendim: dėshirėn pėr trajtimin e ēėshtjeve model, kapja pas tė gjitha mundėsive tė thirrjes, mos pėrbuzja e ēdo pėrpjekjeje nė rrugėn e saj, ēfarėdo qoftė.

Prej edukatės sė thirrjes ėshtė qė t’i trajtojė njerėzit sipas nivelit tė tyre, tė ketė parasysh nivelin e sasisė sė tyre, nė mėnyrė qė gjendja e tyre tė mos pėrkeqėsohet, tė ketė parasysh shqetėsimet dhe telashet e tyre, nė mėnyrė qė mos t’ia shtojė mė tej.

Prej kėsaj edukate ėshtė edhe ndjeshmėria e dobėsive tė tė ftuarve, si dhe njohja e gjendjeve tė tyre.

Prej tė njėjtės edukatė ėshtė edhe largimi nga debati sa e lejojnė kufijtė, dhe kėtė ne formėn mė tė mirė.

Prej kėsaj edukate ėshtė marrėveshja me tė ftuarit, nxitja dhe inkurajimi i tyre, lidhja e tyre me shoqėri tė mirė, interesimi me urtėsi pėr largimin nga shoqėria e keqe.

Prej kėsaj edukate ėshtė fillimi me gjėrat mė tė rėndėsishme e tė domosdoshme, si dhe largimi nga fitorja e nefsit.

Prej kėsaj edukate ėshtė shumėllojshmėria e mjeteve tė thirrjes, nganjėherė me predikim, nganjėherė me dhurata, nganjėherė me dėrgimin e tyre nė mėnyrė indirekte, etj.

Prej kėsaj edukate ėshtė edhe shfaqja e pėrkujdesjes pėr tė ftuarin, si njohja e emrit tė tij, njohja me gjėrat e nevojshme tė tij, njohja me preokupimet dhe gjėrat qė i bėjnė dobi atij.

Tė nderuar agjėrues!

Kjo ėshtė thirrja dhe ftesa nė rrugė tė Allahut, ndėrsa kėto janė dobitė, vlerat dhe edukata e thirrėsve nė tė. Jeni tė lirė tė jeni me ne thirrės nė rrugė tė Allahut, ēdokush sipas mundėsisė sė tij. Njėri me dijen e tij, tjetri me pasurinė, tjetri me pozitėn e tij, tjetri me mundin dhe pėrpjekjen e tij pėr tė realizuar tė mirėn, pėr tė mos ia lėnė tė gjithė pėrgjegjėsinė kėrkuesve tė dijes.

Ky muaj i Ramazanit ėshtė njė mundėsi e madhe pėr tė ftuar nė rrugė tė Allahut, sepse zemrat janė zbutur dhe shpirtrat enden nė mirėsi dhe i pėrgjigjen thirrjes sė Allahut.

A e kuptove pėrgjegjėsinė tėnde? A i kushtove kohė thirrjes nė rrugė tė Allahut me fuqinė tėnde, mundin dhe pėrpjekjen tėnde? A e pėrcolle dhe a e hoqe pėrgjegjėsinė nga vetja jote?

O ti qė Allahu tė ka dhėnė begati nė pasuri, a nuk po ndihmon nė thirrjen nė rrugė tė Allahut me pasurinė tėnde?! Ndihmo pėr thirrjen e Allahut me botimin e librave tė dobishėm rreth tė cilave vėrtitet daua! A nuk dėshiron tė futesh nė mesin e thirrėsve nė rrugė tė Allahut?! A nuk po pėrpiqesh tė lehtėsosh ēėshtjet e thirrjes nė rrugė tė Allahut?!

O ti informues i muslimanėve, kudo qofsh, a nuk dėshiron tė kesh edhe ti pjesė nė pėrhapjen e sė mirės, nė ftesėn nė rrugė tė Allahut me fjalė tė mira?! A nuk e di qė ti ke mundėsi pėr tė pėrhapur fjalė tė mira apo tė ndihmosh nė pėrhapjen e tyre?! A nuk e di qė ti ke mundėsi tė pėrcjellėsh ditė e natė?! A nuk e di qė ke pėrgjegjėsi pėr kėtė?!

O ti qė Allahu ta ka bėrė tė dashur diturinė e lidhjeve dhe shėrbimit nėpėrmjet rrjetit tė internetit! A nuk e ke bėrė internetin njė mundėsi pėr pėrhapjen e thirrjes nė rrugė tė Allahut dhe pėrhapjen e tė mirave?! A nuk ėshtė e drejta jote qė tė pėrhapėsh tė mirėn nė linjėn dhe rrjetin mė tė gjerė nė pak sekonda, si p.sh.: fjalimet e dijetarėve, duke qenė i qetė nė shtėpinė tėnde?!

O motėr muslimane! A nuk ke ti mundėsi tė pėrhapėsh thirrjen dhe tė mirėn nė radhėt e vajzave dhe grave?!

O muslimanė! Le tė bashkohemi tė gjithė sė bashku nė thirrjen nė rrugė tė Allahut. Le ta bėjmė kėtė muaj shesh tė pritjes sė tė mirave. Le tė bashkėpunojmė pėr tė larguar pakujdesinė nga tė pakujdesshmit, tė pėrkujtojmė gjithmonė me kėshilla dhe tė mėsojmė tė paditurit. “E kush ėshtė mė i mirė nė thėnie se sa ai qė fton nė rrugė tė Allahut, punon punė tė mira dhe thotė: unė jam prej muslimanėve.”

O Allah, na bėj prej atyre qė e ndihmojnė fenė tėnde dhe qė janė thirrės nė rrugėn Tėnde! Lutja jonė e fundit ėshtė: falėnderimi i takon Allahut, Zotit tė botėve dhe paqja dhe bekimet qofshin pėr tė dėrguarit dhe pėr tė dashurin tonė, Muhamedin alejhi selam!

 

Muhamed bin Ibrahim el Hamd

Pėrktheu: Erion Sula

13.10.2006


[1] Shėnim i pėrkthyesit.

                                                      www.klubikulturor.com