Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Shkaqet me tė cilat realizohet falja e gjynaheve

Falėnderimi i takon Allahut falėsit tė gjynaheve dhe pranuesit tė pendimit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi vulėn e Profetėve Muhamedin, i cili u dėrgua mėshirė pėr njerėzimin, pėr familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė pasojnė rrugėn e tij deri nė ditėn e gjykimit.  

Allahu i lartėsuar ka thėnė: " Thuaj! O robėrit e Mi, tė cilėt i keni ngarkuar vetet tuaja, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, se vėrtet, Allahu i fal tė gjitha  gjynahet, Ai ėshtė qė fal shumė dhe ėshtė Mėshirues." Zumer, 53.

Gjithashtu i Lartėsuari ka thėnė: "Dhe fale namazin nė dy skajet e ditės e, edhe nė orėt e afėrta (me ditėn) tė natės. S'ka dyshim se veprat e mira i shlyejnė ato tė kėqijat. Kjo ėshtė njė kėshillė pėr ata qė pranojnė kėshillat." Hud, 114.

Vėlla lexues!

Tė gjithė ne jemi me gabime dhe tė gjithė ne kemi nevojė pėr fshirje gjynahesh e gabimesh tė cilat i bėjmė ditėn e natėn. Nga mėshira e Allahut tė Madhėruar ndaj nesh, ėshtė se ka pėrgatitur shkaqe tė shumta pėr faljen e kėtyre gjynaheve. Nuk punon muslimani me to, veēse e pėrfshin (mbulon) Allahu i Lartėsuar me faljen dhe mėshirėn e Tij, porse Allahu i Lartėsuar ka kushtėzuar prezencėn e besimit dhe largimin nga shirku, nė mėnyrė qė tė arrijnė tek ai gjurmėt e kėtyre shkaqeve, sepse mohimi dhe shirku janė ndalime pėr faljen e gjynaheve.

Allahu i Lartėsuar thotė: "Vėrtet, Allahu nuk fal t'i bėhet Atij shok e fal ēka tė dojė pos tij, pėr atė qė do." Nisa, 116.

 

Shkaqet me tė cilat realizohet falja e gjynaheve

Pėr ty vėlla i dashur kemi paraqitur disa nga kėto shkaqe tė cilat i ka bėrė Allahu i Lartėsuar shkak pėr faljen e gjynaheve dhe gabimeve, nė mėnyrė qė tė largosh nga vetja jote humbjen, si dhe shpresės prej Mėshirės sė Allahut tė Lartėsuar dhe tė shpejtosh nė falje mėkatesh nga Allahu i Lartėsuar dhe tė fitosh kėnaqėsinė e Tij.

"Dhe shpejtoni nė falje mėkatesh nga Zoti juaj dhe nė xhenetin, gjerėsia e tė cilit ėshtė sa qiejt e toka, i cili ėshtė pėrgatitur pėr tė devotshmit." Ali Imran, 133.

1. Islami.

Allahu i Lartėsuar thotė: "Thuaju atyre tė cilėt nuk besuan, nėse heqin dorė (nga rruga e tyre e besojnė) do t'u falet atyre e kaluara."

Amėr bin Asi ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) transmeton se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "A nuk e di ti se Islami i fshin ato qė kanė qenė para tij." Muslimi.

2. Shpėrngulja - emigrimi pėr hir tė Allahut tė Lartėsuar.

Dhe ajo ėshtė largimi nga vendi jomusliman pėr nė vendin musliman.

I Lartėsuari thotė: "Mė pas, vėrtet Zoti yt atyre tė cilėt mėrguan (emigruan) pasi qė u sprovuan e mė pas, luftuan e duruan, vėrtet Allahu pas saj ėshtė falės e i Mėshirshėm."

Ndėrsa Amėr bin Asi ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) transmeton se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Dhe emigrimi shlyen ēka ka qenė para tij." Muslimi.

3. Haxhi (i pranuar).

Transmeton Amėr bin Asi ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Dhe haxhi shlyen ato para tij." Muslimi.

Po ashtu, transmetohet nga Ebu Hurejra ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush bėn haxh pėr Allahun dhe nuk flet fjalė tė pista apo nuk bėn marrėdhėnie, kthehet si nė ditėn qė e ka lindur nėna e tij." Buhariu.

4. Pėrkujtimi i Allahut tė Lartėsuar kur thėrritet ezani.

Transmetohet nga Sadi ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush thotė kur dėgjon muezinin: ‘Dhe unė dėshmoj se s'ka Zot tjetėr qė meriton adhurimin me tė drejtė veē Allahut i Vetėm dhe i pa shoq dhe se Muhamedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij. Jam i kėnaqur me Allahun pėr Zot, me Muhamedin si Profet dhe Islamin si fe.’ I falen atij gjynahet e mėparshme." Muslimi.

5. Kujt i korrespondon amini me aminin e engjėjve.

Nga Ebu Hurejra ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Nėse thotė imami amin thoni pas tij, se vėrtetė kujt i korrespondon amini me aminin e engjėjve i falen atij gjynahet e mėparshme." Buhariu dhe Muslimi.

6. Kujt i korrespondon thėnia "Rabena ue lekel hamd" me atė tė engjėjve.

Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Nėse imami thotė: ‘Semia Allahu limen hamideh’ thoni: ‘Allahume Rabena ue lekel hamd’, se vėrtet kujt i korrespondon kjo thėnie me thėnien e engjėjve i falen atij gjynahet e mėparshme." Buhariu dhe Muslimi.

7. Namazi i dy rekateve nė tė cilat nuk ka nė to mangėsi.

Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush merr abdes nė mėnyrė tė pėrsosur, pastaj fal dy rekate namaz pa mangėsi, i falen atij gjynahet e mėparshme." Ahmedi, e ka bėrė tė mirė Albani.

8. Prekja e Gurit tė zi dhe anės sė Jemanit tek Qabja.

Nga Ibėn Umeri ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė! ka thėnė: "Vėrtet, prekja e gurit tė zi dhe anės sė Jemanit i fshin gjynahet e mėparshme." Ahmedi, e ka saktėsuar Albani.

9. Grumbullimi pėr pėrkujtimin e Allahut.

Nga Sehėl bin Handheli ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) transmetohet se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Nuk grumbullohet ndonjė popull pėr tė pėrkujtuar Allahun, veēse kur ngrihen nga ky pėrkujtim u thuhet atyre: ‘Ēohuni tė falur nga gjynahet’." Ahmedi, e saktėsoi Albani.

10. Sėmundja qė e godet njeriun.

Transmetohet nga Aishja ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė! ka thėnė: "Nėse e godet robin sėmundja, pastrohet nga gjynahet sikur pastrohet floriri kur shkrin nga metalet e tjera." Buhariu.

Transmetohet nga Ebu Umame ((Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)!) se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Nėse robin e godet ndonjė sėmundje Allahu i shpall engjėjve: ‘ Unė e kam kufizuar robin Tim me kufizim (sėmundje), prej kufizimeve tė Mia, nėse pėrmbahet nė tė do ta fal atė, dhe nėse e liroj nga ky kufizim e pastroj nga ēdo gjynah." Hakimi, e ka bėrė tė mirė Albani.

Pėrgatiti: Bledar Haxhiu

26.08.2006 

                                                      www.klubikulturor.com