Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Program i thjeshtė mujor pėr ēdo besimtarė

DIJA

ü        Mėso ēdo ditė njė ajet pėrmendėsh sė bashku me tefsirin e tij.

ü        Mėso njė hadith, nė javė.

ü        Lexo sė paku pesė faqe nė ditė, nga njė libėr me tematikė islame.

 

LARGIMI NGA VESET E KĖQIJA

ü        Pėrgojimi, thashethemet dhe gėnjeshtra.

ü        Kalimi i kohės duke parė filma dhe emisione pa vlerė.

ü        Pirja e duhanit.

SADAKAJA

ü        Veēo pėr ēdo muaj njė shumė, pėr t’ua shpėrndarė atė tė varfėrve.

ü        Kontribo nė investimet qė bėhen nė xhami, qoftė edhe me njė shumė minimale, qė edhe ti tė jesh pjesėtar nė sevap.

ü        Vendos nė shtėpi njė kuti pėr mbledhjen e lekėve tė holla.

 

 

NAFILET

ü        Agjėro tre ditė nė ēdo muaj.

ü        Fal namaz nate, qoftė edhe dy rekate.

ü        Vizito varret pėr tė pėrkujtuar vdekjen.

 

THIRRJA NĖ RRUGĖN E ALLAHUT

ü        Dhuro njė kasetė me temė Islame.

ü        Fto nė shtėpi njė person qė nuk falet dhe foli atij mbi fenė islame.

ü        Thirr nė tė mira e ndalo nga e keqja, sipas kushteve tė pėrcaktuara pėr kėtė.

 

EDUKIMI I FĖMIJĖVE

ü        Ulu ēdo javė me fėmijėt e tu pėr tu shpjeguar atyre ndonjė ajet, hadith apo histori.

ü        Mėsoi djalit apo vajzės njė zanat qė i pėrshtatet gjinisė sė tij.

ü        Mėsoji fėmijėt tė japin sadaka, duke i dėrguar ata pėr tek dikush qė ka nevojė, pėr t’i dhėnė sadakanė atij.

 

TĖ AFĖRMIT DHE FQINJĖT

ü        Bėj njė listė me emrat e tė afėrmve tė tu dhe pėrpiqu qė ēdo javė tė kontaktosh me ta.

ü        Vizito ēdo javė njė prej fqinjėve.

ü        Ndihmoji fqinjėt nė gėzime apo hidhėrime sipas mundėsisė.

 

NGRITJA E NIVELIT TĖND NĖ PROFESIONIN QĖ KE

ü        Leximi ēdo javė i pesė faqeve nga njė libėr qė flet pėr profesionin tėnd.

ü        Pėrpjekja pėr ndryshimin nė tė mirė tė punės tėnde.

ü        Sinqeriteti dhe bashkėpunimi me kolegėt nė vendin e punės.

 

Pėrgatiti: Erion Sula

             
www.klubikulturor.com