Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

K r o n o l o gj i

Ngjarjet mė tė rėndėsishme gjatė jetės sė Muhamedit

(Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!)

 

Viti:

Ndodhia:

570

Viti i lindjes sė Muhamedit (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) mė 12 rebiul euel (20 prill).

575

Emineja, nėna e Muhamedit (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) ndėrron jetė.

576

Muhamedi (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) kalon nėn kujdesin e gjyshit tė tij, Abdulmutalibit.

578

Gjyshi i tij, Abdulmutalibi, ndėrron jetė. Muhamedi (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) kalon nėn kujdesin e xhaxhait tė tij Ebu Talibit.

597

Muhamedi (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) nė moshėn 25  vjeēare, pasi  kthehet nga Sirie, ku ishte udhėheqės i karvanit tregtar, martohet me Hatixhen.

609

Nė moshėn 40 vjeēare nė shpellėn Hira Muhamedit (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) i shfaqet engjėlli Xhibril, i cili i shpall atij  disa ajete nga fillimi i sures "Alak". Nė kėtė moment fillon shpallja e Kuranit famėlartė.

609-612

Nė kėtė vit Islamin e pranojnė:Ebu Bekri, Aliu, Zejdi, Sadi, Zubejri, Talha, Uthmani, Abdurrahmani, Ebu Ubejde, Uthman Ibn Mazumi, Ebu Seleme dhe Ibnu Harisi.

613-614

Muhamedi (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) kalon nė shtėpinė e Erkamit.

615

Pėr shkak tė torturave qė i pėsojnė, nė Abisini (Etiopi) shpėngulen 16 muslimanė: 11 meshkuj dhe 5 femra.

615-616

Nė moshėn 33 vjeēare Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) pranon Islamin.

616-617

Ėshtė viti i bojkotimit tė Muhamedit (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) nga ana e mushrikėve tė Mekės dhe izolimi i tij nė pronėn e Ebu Talibit.

620

Nė fillim tė kėtij viti vdes Ebu Talibi, po nė kėtė vit ndodh besėlidhja nė Akabe.

621

Islami pėrhapet nė Medine.

621-622

Ndodh Miraxhi, si dhe fillimi i shpėrnguljes tė muslimanėve nė Medine.

622

Fillimi i shpėrnguljes tė Muhamedit (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) me Ebu Bekrin nė Medine.

623

Arritja e tyre nė Medine mė 28 qershor ose 12 rebiul euel. Prej kėsaj date muslimanėt fillojnė matjen kalendarike.

viti i parė i hixhrės

Kabja shpallet kibla e muslimanėve. Bėhet fard namazi dhe agjėrimi i muajit Ramadan.

2 h.

Nė Bedėr ndodh njė ndėr betejat mė tė rėndėsishme nė historinė e njerėzimit, ku marrin pjesė 300 muslimanė pėrballė 1000 mushrikėve. Beteja pėrfundon me fitore tė muslimanėve.

3 h. (Muaji shevval)

Lufta e Uhudit. Asnjė prej dy palėve nuk korr fitore.

4-5 h.

Lufta e Hendekut.

6 h.

Marrėveshja e Hudejbijes.

7 h.

Lufta nė Hajber.

7 h.

Ēlirimi i Mekės dhe falja e namazit nė Kabe.

8 h.

Lufta e Mutes.

8 h.

Lufta e Hunejnit.

9 h.

Ekspedita nė Tebuk.

10 h.

Haxhi i lamtumirės (Haxhxhetul-ueda).

11 h.

Nė moshėn 63 vjeēare Muhamedi (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) ndėrron jetė.

Pėr detaje nga jeta e Lajmėtarit

(Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) lexoni librin

“Nektari i vulosur i Xhenetit”

                                         www.klubikulturor.com