Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shkaqe qė e bėjnė femrėn tė humbė ramazanin

Po pėrmendim njėzet shkaqe qė kanė tė bėjnė me femrėn, por ndoshta edhe mashkulli merr pjesė nė disa prej tyre.

1. Harresa e bėrjes nijet (vendosshmėrisė) e cila shkakton humbjen e shpėrblimit, pasi pėr atė qėllim e ke lėnė ngrėnien, pijen dhe je larguar nga kėnaqėsitė, vetėm pėr hir tė Allahut, siē ka ardhur nė hadithin kudsij: "Agjėrimi ėshtė i Imi dhe vetėm unė shpėrblej pėr tė."

2. Pakujdesia ndaj namazeve, vonimi i kohės sė tyre dhe kryerja me pėrtaci.

3. Pagjumėsia, e cila ėshtė prej shkaqeve mė tė mėdha qė shkakton humbjen e ramazanit. Disa gra rrinė me motrat e tyre duke u marrė me thashetheme, e ndoshta kjo bisedė zgjat deri nė kohėn e syfyrit, pesė orė a mė tepėr duke bėrė biseda tė kota.

4. Shumimi i plogėshtisė- harresės, gjumit, dhe pėrtacisė. P.sh: Nėse fle natėn orė tė tėra, pastaj ulet pas namazit tė sabahut nė xhami duke e pėrmendur Allahun, gjoja ėshtė bėrė shpirtmirė dhe e zellshme.

5. Humbja e kohės duke pėrgatitur ushqimin. Gruaja ėshtė e falėnderuar dhe e shpėrblyer pėr atė qė ua pėrgatit agjėruesve, mirėpo mundet ta shkurtojė kohėn e saj nė kuzhinė gjatė pėrgatitjes sė ushqimit.

6. Dėgjimi i muzikės duke agjėruar. Si ka mundėsi qė nuk ndien shijen e dėgjimit tė Kuranit, por dėgjon muzikėn e shejtanit?!

7. Shikimi i televizorit dhe filmave serial, sa qė ka harruar netėt e vlefshme tė ramazanit.

8. Leximi i gazetave apo revistave tė ndryshme, kur dihet se selefėt (tė parėt tanė) e kanė lėnė shkencėn e hadithit dhe kėrkimin e diturisė nė muajin e ramazanit.

9. Vonimi i punėve dhe lėnia e tyre pas dore. Kjo sėmundje na i ka kėputur jetėt edhe nė muajin mė tė vlefshėm, madje edhe nė natėn e kadrit nuk shėrohemi nga ajo. P.sh: Femra dėshiron qė tė lexojė Kuran pas namazit tė sabahut, por e ndjen veten tė lodhur gjatė qėndrimit natėn, gjithashtu edhe pas drekės e lodhur, e pas ikindisė e zėnė nė kuzhinė duke pėrgatitur ushqimin, e pėrsėri natėn ulet me tė afėrmet e saj nė bisedat qė ato i quajnė tė ‘domosdoshme’.

10. Dalja nė tregje nė tė cilat ka provokime tė epshit dhe me kėtė rast i humb tė mirat tė cilat i ka grumbulluar dhe vepruar gjatė ditėve tė ramazanit.

11. Zbulesa, kozmetika, veshja e hollė dhe e qėndisur me fije ari ose argjendi, perēja e gjerė ku sytė janė tė zbuluar, si dhe aromat e ndryshme tė parfumit. Atėherė ē'mendon nė pranimin e agjėrimit tė saj?

12. Telefoni dhe pėr fat tė keq edhe interneti. I sheh disa motra qė humbin kohė tė gjatė duke biseduar biseda tė kota.

13. Pėrgojimi dhe thashethemet. Ruaje gjuhėn motėr dhe mos e prish agjėrimin tėnd. A agjėron ajo e cila ka ngrėnė mishin e njerėzve (me pėrgojim) dhe ka marrė nėpėr kėmbė nderin e tyre?!

14. Plogėshtia nė punė duke u argumentuar se jam e lodhur.

15. Mos edukimi i fėmijėve, ku gjithė natėn luajnė e ditėn flenė dhe ju humb namazi.

16. Sjellja jo e mirė e disa prej motrave. Tek to vėrehet hidhėrimi i shpejtė dhe fyerja, e me kėto vepra e humb agjėrimin e saj dhe shpėrblimin e tij.

17. Lakmia dhe koprracia e tepėrt, si dhe mosdhėnia lėmoshė nė ramazan, pasi veēimi i tyre ėshtė vlera e kohės dhe u ndihmon agjėruesve nė respektim mė tė mirė ndaj Allahut, sepse bashkimi i agjėrimit dhe lėmoshės janė dy cilėsi qė nėse i posedon, e meriton xhenetin.


18. Namazi i teravive. Mos u ēudit qė ky namaz mund tė jetė shkak nė humbjen e ramazanit. Po i pėrmendim disa shkaqe:

- Dalja e disa grave tė zbuluara.

- Hipja nė veturė (taksi) dhe vetmia e saj me shoferin, i cili e ka sjellė deri nė xhami.

- Shoqėrimi i fėmijės, i cili ėshtė nė gji, gjė qė u shkakton zhurmė tė pranishmėve tė cilėt janė duke u falur.

- Ulja pas faljes sė dy rekateve pėr biseda tė ndryshme tė dynjasė, derisa ėshtė afruar rukuja, atėherė ngrihet dhe e bėn rukunė me xhemat.

- Rreshtimi i safit tė grave dhe mos drejtimi i tij.

- Pėrzierja e burrave dhe grave gjatė daljes nga xhamia.

19. Menstruacionet, nga tė  cilat nuk ka dyshim se gruaja lirohet nga namazi, por jo nga pėrmendja e Allahut, falėnderimi i tij, si dhe shėrbimi ndaj agjėruesve.

20. Pėlqimi i vetvetes se ajo ėshtė mė e bukur dhe mė e vlefshme se gratė e tjera.

Nėse dėshironi ta dini shėrimin nga kėto atėherė, pėrgjigjuni kėtyre pyetjeve me sinqeritet tė plotė:

- A lexon Kuran dhe a e bėn atė hatme, tė paktėn njė herė?

- A kujdesesh nė kryerjen e namazeve nė qetėsi, frikrespekt dhe me xhemat?

- A i falė sunetet para dhe pas namazit?

- A mendon gjatė pėrgatitjes sė ushqimit ndaj familjes se po e bėj pėr hir tė Allahut?

- A ke dhėnė lėmoshė dhe a e ke ushqyer tė varfrit? Nėse thua po, atėherė, a meriton kjo qė tė lavdėrohet?

- A kujdesesh nė kryerjen e namazit tė teravive me rregullat e tij?

- Sa orė fle nė ramazan?

- Sa kaseta dhe CD tė dobishme i ke dėgjuar?

- Sa orė ke ndenjur pa gjumė dhe ēfarė ke vepruar gjatė kėtyre orėve?

- Sa minuta i ke kaluar nė falėnderimin e Allahut dhe madhėrimin e Tij?

- A je vetmuar nė ndonjė vend dhe i ke ngritur duart tua nė dua (lutje)?

- A ke prezantuar nė ndonjė ligjėratė, nė tė cilėn ka kėshilla fetare, ēėshtje tė fikut dhe thirrje nė rrugė tė Allahut?

- A mundohesh ta respektosh burrin tėnd dhe t'i ruash fėmijėt nė kėtė muaj?

- A e ke pastruar shtėpinė tėnde prej gjėrave tė urryera dhe, a e ke pastruar pasurinė tėnde prej kamatės dhe harameve tė ndryshme?

Ende vazhdon nė jetė e hapur dera e pendimit, ndaj pendohu sa mė herėt se mė vonė nuk tė bėjė dobi pendimi.

Pėrgatiti: Erion Sula

29.09.2006

                                                      www.klubikulturor.com