Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Tani e gjeta rrugėn

Tė them tė drejtėn, nuk jam nga ata tė cilėt pėrgjojnė fqinjėt e tyre apo qė mundohen tė zbulojnė tė fshehtat e tyre, porse komshiu im Adili ėshtė disi i veēantė.

Ky student i qetė dhe i prekshėm, mė bėri tė kėrkoja tė njihesha me jetėn e tė tjerėve dhe tė dija rreth tyte mė shumė.

Kjo histori filloi kur pranė meje banoi njė student i cili studionte nė Institutin e Lartė tė Arteve. Ishte njeri i qetė, kėnaqeshe kur e shihje. Qėllonte qė takohesha me tė nė shkallėt e pallatit apo nė dyqanin qė kishim aty pranė. Gjithmonė mė fliste dhe mė pėrshėndeste me turp dhe largohej duke mos qėndruar gjatė me mua. Edhe pse gjithmonė mė buzėqeshte, munda tė kuptoj brengėn e cila i shfaqej nė fytyrė dhe e cila tė tregonte se ai ishte nga familjet e pasura tė cilat i kishte kapluar varfėria mė vonė, por qė ende trashėgonin origjinėn e pastėr me tė cilėn ērrėnjosnin varfėrisė nė zemrat e tyre.

Gjithmonė e shikoja qė merte me vete kitaren e tij nė ēdo vend qė shkonte. Sa herė e kam parė tė pushonte nė parkun qė kishim aty pranė dhe sodiste lumin, mė dukej sikur ai jetonte nė njė botė tjetėr. Sa herė kam kaluar pranė tij dhe ai nuk mė vinte re, ndieja se ai ishte i zhytur nė mendime.

Tė them tė drejtėn mė habiste shumė ky djalė, ai mbante nė vetvete brengė duke qėnė se ishte nė moshėn e rinisė. Nė fillimet e njohjes time me tė kisha parandjenjėn se do tė ishte tip pesimist, porse takimet e njėpasnjėshme qė kishim dhe bisedat qė kishim bėrė, mė bėnė tė kuptoj se ky djalė ishte i lirė nė qėnien e tij dhe shumė optimist, porse turpi e bėnte qė tė mos pėrzihej shumė me njerėzit e tė ishte i vetmuar.

Qėndrimi gjatė netėve tė vona nė shtėpinė time tė heshtur, edhe pse jashtė dėshirės, mė bėnte tė dėgjoja meloditė e veglave muzikore tė tij. Edhe pse nuk jam nga tipat qė i jap rėndėsi muzikės dhe arteve tė saj, vetėm se muzika e tij depėrtonte nė qetėsinė e natės dhe ajo tė linte tė kuptoje se ishte e ndryshme me tipin e tij.

Gjėja qė mė habiste mė shumė ishte se unė e dėgjoja atė tė qante thuajse ēdo natė, sado qė ai mundohej ta fshihte atė, pėrsėri ajo dėgjohej e shfaqej pėr dy arsye: qetėsia qė mbulonte natėn nė atė zonė dhe mėnyra e konstruksionit tė shtėpive ku ne banonim.

Ato shtėpi ishin tė tilla sikur tė gjithė fqinjėt jetonin nė tė njėjtėn shtėpi..

Kjo gjė mė bėnte tė habitesha dhe tė dija mė tepėr rreth asaj se ē’po ngjan nė dhomėn e komshiut tim.

Sa herė jam ngritur nga shtrati dhe kam veshur xhaketėn pėr tė dalė e pėr tė shkuar tek ai; ndoshta ai vuante nga nga ndonjė gjė e tė kisha mundėsi tė qėndroja pėrkrahė tij, por ndrojtja nuk mė linte e unė thoja nė vetvete: ē'punė ke ti me tė? Tjetri ėshtė nė shtėpinė e tij dhe dėshiron tė qajė. Ndoshta i ka ardhur ndonjė letėr nga ndonjė i afėrt dhe ėshtė mallėngjyer. Ndoshta qan si shkak i vetmisė sė tij dhe qėnies larg nga familja. Kėshtu kthehesha pėrsėri nė shtrat dhe dėshiroja qė tė largoja nga mendja interesimin dhe muzikėn e tij tė cilat m’i shkaktonin kėto ndjenja, porse kjo gjendje nuk vazhdoi gjatė. Nė fund vendosa tė bisedoja me tė dhe kėshtu po mundohesha tė gjeja ndonjė rast tė pėrshtatshėm pėr kėtė.

Njė ditė prej ditėsh, vėrtet, mu mundėsua rasti qė prisja. Koha ishte e kthjellėt dhe frynte njė fllad i butė. Atė e gjeta nė parkun aty pranė duke lexuar njė libėr. U ula pranė tij dhe ai menjėherė sa mė pa u gėzua dhe menjėherė mė ftoi tė ulesha me tė. U afrova pranė tij duke buzėqeshur, filluam tė flisnim pėr ambjentin, tė afėrmit, shkollėn dhe diplomimin…deri sa gjeta kohėn e pėrshtatshme dhe e pyeta: 

  Adil mos vuan nga ndonjė sėmundje?  U habit shumė nga pyetja ime por mu pėrgjigj me njė shpirt tė zjarrtė: -Jo nuk vuaj.

-   A tė ka marė malli pėr tė afėrmit?

-   Sigurisht qė mė ka marė, porse unė ndihem i qetė  kėtu aq sa mendoj tė qėndroj kėtu pas studimeve.

-   Kur diplomohesh?

-   Ky ėshtė semestri i fundit, por…

-   Pėrse kjo por? Nga gjoksi i tij doli njė ofshamė e thellė, nxetėsia e sė cilės ia digjte zemrėn… e cila mė pas u kthye nė hidhėrim. Unė pėrsėri insistova dhe e pyeta se ēdo tė bėnte pasi tė mbaronte?

-   Do tė filloj punėn. Kėtė punė e cila ka filluar tė mos mė pėlqejė.

-   Ndoshta po dėshiron tė mė pyesėsh pėr shkakun e qarjes, apo nuk ėshtė kėshtu? Tė them tė drejtėn mė shtangu me pyetjen qė mė bėri, aq sa nuk munda t’i pėrgjigjem.

-   Tė them tė drejtėn unė e kam ndier qė ti mė dėgjon, nuk ta vė fajin ty jo, por e gjithė e keqa ėshtė tek shtėpitė qė kemi dhe tė cilat injorojnė ēdokėnd rreth nesh.

-   Atėhere, ku qėndron problemi, o Adil? Mė fol hapur!

-   Dėgjo o vėlla!

-   Kam qėnė qė e ndieja veten lartė tė tjerėve dhe tė ndryshėm prej tyre, pėr shkak tė shkollės qė vazhdoja, por dėgjova njė leksion nė television, nė tė cilin fliste njė studiues musliman pėr veglat muzikore dhe pasojat e tyre dhe tė them tė drejtėn qė nga ajo ditė e ndieva se nuk jam duke ecur aty ku duhet.

-   Atėhere ēfarė do tė bėsh e ku do tė punosh?- ia ktheva unė.

Mė pa me qetėsi dhe pasi buzėqeshi mė tha:

-Sa i pėrket rrizkut ai s’ka dyshim se vjen nga Allahu. Nėse ia ndalon rrizkun ndonjė gjynahqari nuk i ka bėrė padrejtėsi. Thua vallė ē’dobi ka jeta ime nėse unė vazhdoj akoma ta zemėroj Allahun?

Pastaj mbajti lotėt tė cilat donin tė dilnin dhe mė kėrkoi leje tė largohej, kėshtu u ēua dhe u nis tė ikte. Kur po largohej u kthye pėrsėri nga unė e mė tha:

-Problemi qėndron se vetja ime ėshtė e dobėt dhe nuk ka mundėsi tė gjejė rrugėn.

Tė thuash tė drejtėn, jeta dhe rutina jonė e pėrditshme nuk ndryshoi shumė nė ditėt qė kalonin pas kėsaj ngjarje, pėrveē diēkaje qė ndjeva se ajo kishte ndryshuar, muzika dhe kėnga ngushėlluese filluan tė pakėsoheshin, derisa mbaruan fare, po ashtu, dhe mėnyra e tė qarit filloi tė ndryshonte. Nuk kaloi shumė kohė kur fillova tė vė re se ai dilte nga dhoma e tij vazhdimisht pas mesnate apo diku atje afėr agimit.

Nė fillim nuk i vura rėndėsi kėsaj ēėshtjeje, mendja mė shkonte kudo, buzėqeshja e thoja se kėshtu ėshtė mosha e rinisė. Kur vura re se ai dilte ēdo natė fillova tė shqetėsohem pėr komshiun tim dhe doja tė dija sekretin e kėsaj daljeje.

Njė natė nuk fjeta dhe vendosa qė tė mėsoja se ku shkonte. Kur ndjeva se ai po dilte, vesha xhaketėn dhe fillova tė ecja pas tij duke e vėzhguar nga larg. Duke ecur kėshtu, nė qetėsinė e natės, dėgjoj ezanin qė filloi tė thirrej diku larg, pėrpak sa nuk mė lotuan sytė, nuk e di pse mė erdhi kjo ndjenjė. Megjithatė unė doja tė dija se ku shkonte komshiu im.

Ai u drejtua nga qėndra e qytetit, ndėrsa mua nė mendje mė vinin lloj-loj mendimesh, a mos ka lėnė takim me dikėnd? Kur ja, papritur, mendimet pėrfunduan kėtu, sepse Adili u drejtua nga xhamia. Ai ishte pastruar e kishte marė abdes nė shtėpinė e tij, kėshtu qė sa hyri fali dy rekate, ndėrsa unė nuk ia hiqja sytė nga habija. Tashmė ai e kishte gjetur rrugėn dhe menjėherė sapo u fut nė rresht pėr tu falur edhe lotėt i pushuan dhe sikur donte tė thoshte: Kėtu mbaroi kotėsia.

Bledar Haxhiu

18.04.2005

                                         www.klubikulturor.com