Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (11)

Hadithi i 31-tė

Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Kush shpik diēka tė re nė fenė tonė, qė nuk ėshtė e saj, ėshtė e refuzuar.” (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Feja islame ėshtė fe e ndjekjes dhe jo fe e shpikjes.
Islami nuk i miraton risitė (bidatet), por nxit nė pasimin e Sunetit.
Vepra e cila nuk pėrputhet me Sunetin e tė Dėrguarit refuzohet dhe njeriu nuk shpėrblehet pėr tė.


Hadithi i 32-tė

Ibn Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Ai qė i pėrngjan njė populli ėshtė prej tyre.” (Shėnon Ebu Daudi dhe Ahmedi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Domosdoshmėria e dallimit tė muslimanit ndaj jomuslimanit.
Ndalimi i pėrngjasimit.
Rrezikshmėria e pėrngjasimit dhe ndikimi i tij te muslimani.
Islami ėshtė i lartėsuar dhe nuk ka gjė mė tė lartė se ai.
Muslimani dallohet nga pamja e tij e jashtme.


Hadithi i 33-tė

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Allahu nuk shikon fizionomitė dhe pasuritė tuaja, mirėpo shikon zemrat dhe punėt tuaja.” (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Rėndėsia e nijetit (qėllimit) dhe pastrimi i tij vetėm pėr Allahun e Lartėsuar.
Rėndėsia e veprės sė mirė pas pastrimit tė nijetit.
S’ėshtė aq e rėndėsishme pamja e jashtme e njeriut nė Islam.
Kujdesi i vazhdueshėm nė atė qė e kėnaq Allahun e Lartėsuar.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
7.12.2007

                                         www.klubikulturor.com