Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Banorja e xhenetit

Ata ibėn Ebi Rebah ka thėnė:

Mė tha njė ditė Ibėn Abasi: “A dėshiron tė ta tregoj njė grua qė ėshtė nga banorėt e xhenetit?”

Unė i thash: “Po.”

Ai tha: “Kjo grua e zezė ėshtė ajo!...”  Erdhi nė njė rast te Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe i tha: “O i Dėrguar i Allahut, mua mė bie tė fikėt (humbė vetėdijėn) dhe gjatė asaj kohe mė zbulohen pjesėt e trupit , lute Allahun pėr mua!”

I Dėrguari thotė (Paqja dhe bekimi qofshin mbi tė!) nėse do tė bėsh sabėr (durim) dhe pėr ty  do tė jetė xheneti kompenzim, nėse dėshiron do tė bėjė lutje qė Allahu tė tė shėroj.”

Ajo tha: Do tė bėjė durim.

Pas pak tha prap: “Unė (nė ato momente) zbulohem, lute Allahun pėr mua tė mos zbulohem!”  Profeti (Paqja dhe bekimi qofshin mbi tė!) bėri lutje pėr tė qė tė mos zbulohet.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi

Disa dobi nga hadithi.

Prej dobive nga ky hadith mund tė cekim:

- Esenciale tek Allahu ėshtė devotshmėria e jo ngjyra apo ēfarė  kategorie i takon njeriu.

-Nga hadithi nxjerrim vėrtetimin e humbjes sė vetėdijes e ajo ėshtė dy lloje:

a) Humbja e vetėdijes pėr shkaqe natyrore (shkaku i sėmundjes)

b) Humbje e vetėdijes pėr shkak tė hyrjes sė xhinit nė trup.

- Ajo qė e brengoste atė grua ishte se i zbuloheshin pjesėt e trupit.

- Nga hadithi gjithashtu nxjerrim se i lejohet muslimanit tė kėrkojė nga dikush tė bėjė lutje pėr  tė.

- Nėse njeriun e godet njė fatkeqėsi e sprovim dhe bėnė sabėr me bindje nė Allahun do tė ketė shpėrblim xhenetin. Allahu i Lartėsuar thotė: ndėrsa tė durueshmėve u jepet shpėrblimi i tyre pa masė.”

- Shohim se si bėri durim gruaja nė kėtė sprovim tė vėshtirė, duke patur mundėsi tė zgjedhė, sepse e dinte ēfarė do tė thotė tė kesh kompensim xhenetin.

- Kjo botė nuk kishte vlerė nė syrin e kėsaj  gruaje.

-Kujdesi i kėsaj gruaje tė mos zbulohet edhe nė ato momente kur humb vetėdijėn.

E ku ėshtė shembulli i kėsaj gruaje sot kur femrat muslimane  pėrkujdesen qė tė jenė pjesėt e trupit tė tyre sa mė shumė tė zbuluara dhe tėrė kėtė e bėjnė duke qenė nė kulminacionin e vetėdijes.

Kjo botė nė syrin e kėsaj gruaje ishte e pavlerė,  sėmundja  e parėndėsishme, humbja e vetėdijės, mundimet gjatė momenteve tė smundjes tė gjitha kėto ishin tė parėndėsishme nė syrin e saj, por ajo qė e mundonte mė sė shumti ishte zbulimi i pjesėve tė trupit, prandaj edhe e meritoi xhenetin.

Abdurrahman Suhejm

Pėrktheu: Alaudin Abazi

             
www.klubikulturor.com