Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Po afrohet Ramazani! (Pjesa 5)

Ngjarjet qė ndodhen nė Ramazan pas vdekjes sė Pejgamberit alejhi selam

Viti 14 hixhri

- Falja e namazit tė teravive me imam pas Ubejje ibn Halefit. Kėtė e bėri udhėheqėsi i dytė pas vdekjes sė Pejgamberit alejhi selam, Omer ibn Hattabi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, madje ai dėrgoi shkresa me tė cilat i urdhėroi mėkėmbėsit e tij nė tė gjitha rajonet qė tė falin kėtė namaz me imam.

Viti 58 hixhri

- Vdekja e nėnės sė besimtarėve, Aishes, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e cila ishte e bija e Ebu Bekrit dhe gruaja e Pejgamberit alejhi selam, madje mė e dashura prej tė gjithave. Ka vdekur nė mbrėmjen e sė martės mė 17 Ramazan dhe ka porositur qė tė varroset natėn nė varrezat e Bekies (varrezat e Medinės). Namazin e xhenazes ia ka falur Ebu Hurejra pas namazit tė vitrit. Kur vdiq ishte 67 vjeēe, ngase kur vdiq Pejgamberi alejhi selam ajo ishte vetėm 18 vjeēe, ndėrsa kur bėri hixhretin ishte rreth 9 vjeēe.

Viti 124 hixhri

- Vdekja e Imam Zuhriut. I takonte gjeneratės sė tabi’inve tė nderuar. Ai ėshtė Muhammed ibn Ubejdullah ibn Abdullah ibn Zuhre ibn Kilab ibn Murre, Ebu Kureshi Zuhri. Ėshtė njė prej dijetarėve tė njohur dhe emėr i shquar i Islamit.

Viti 218 hixhri

- Hyrja e Mu’tesim Bilah
ut nė qytetin e Bagdadit pasi mori postin e udhėheqėsit. Atė ditė qė vdiq vėllai i tij, Me’muni, nė Tarsus, ditėn e enjte mė 12 rexheb, ngase ishte i sėmurė, e mori pushtetin Mu’tesimi, edhe pse disa menduan se duhej tė vinte nė pushtet djali i Me’munit, Abbasi. Por, Abbasi tha se unė ia dorėzoj pushtetin xhaxhait tim, Mu’tesimit. Pas marrjes sė pushtetit, urdhėroi qė tė kalonte nė Bagdad, ku edhe hyri nė ditėn e shtunė nė fillim tė muajit Ramazan.

Viti 222 hixhri

- Ēlirimi i qytetit Babek nė kohėn e kalifatit tė Mu’tesimit, i cili pėrgatiti njė ushtri tė madhe pėr tė. Pas shumė pėrpjekjesh e betejash tė ashpra, arritėn ta ēlirojnė Babekun nė ditėn e premte nė dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit.

Viti 441 hixhri

- Dy shtyllat nė anijatėn e Xhamisė Emevite nė Damask. Ka nisur ndėrtimi i xhamisė nė Damask nė fund tė vitit 86. Ėshtė rrėnuar kisha qė ishte nė atė vend dhe pastaj filloi ndėrtimi i xhamisė, qė zgjati dhjetė vjet. Atė e filloi Velid ibn Abdulmeliku dhe e pėrfundoi vėllai i tij, Sulejmani, Allahu i mėshiroftė. Kupola lindore ėshtė ndėrtuar nė vitin 450, ndėrsa dy shtyllat e vendosura nė anijatėn e xhamisė janė bėrė pėr ndriēim pėr netėt nė tė cilat tubohen besimtarėt. Kėto dy shtylla janė bėrė me urdhrin e gjykatėsit tė qytetit, Ebu Muhammedit.

Viti 518 hixhri

- Vdekja e autorit tė librit “Kitabul Emthal”. Ibėn Ibrahim Ebu Fadėl Mejdani ėshtė autori i kėtij libri, i cili nuk ka rivalė nė kėtė fushė. Ka vdekur ditėn e mėrkurė mė 25 Ramazan.

Viti 540 hixhri

- Vdekja e Muhammed ibn Abdullah ibn Ahmed ibn Habib Ebu Bekėr Ammarij, i njohur si Ibėn Habbazi. Ka dėgjuar hadithin dhe ėshtė edukuar nė frymėn e tij Ibnul Xhevzi. Ka pasur njohuri tė mėdha nė fikh dhe nė hadith. Ka vdekur nė mbrėmjen e sė mėrkurės nė gjysmė tė Ramazanit.

Viti 544 hixhri

- Vdekja e gjykatėsit Ijad, i njohur si Kadi el-Ijad. Ai ėshtė Ijad ibn Musa ibn Amėr ibn Ijad ibn Muhammed ibn Musa ibn Ijad Sebtij, ka lindur nė vitin 446. Ėshtė njė prej dijetarėve tė mėdhenj tė malikive, autor i shumė librave, si “Esh-shifa”, “Sherh muslim”, “Mesharikul envar” etj. Ka shkruar poezi tė bukur dhe ėshtė dijetar e imam nė shumė shkenca, si nė fikh, gjuhė arabe, hadith, letėrsi. Ka vdekur nė ditėn e premte nė Ramazan nė qytetin Sebtė.
Viti 559 hixhri

- Lufta nė Harim. Ky vend ėshtė ēliruar nė kėtė vit, kur Nuruddini kėrkoi ndihmėn e ushtarėve muslimanė kundėr tė krishterėve evropianė, me ē’rast u zunė robėr shumė prej tyre, madje edhe vetė pėrfaqėsuesit e Antiokisė, tė Tarabulsit, tė Romės e tė tjerė, madje janė vrarė mijėra njerėz, thuhet 20 mijė.

Viti 587 hixhri

- Tė krishterėt evropianė marrin qytetin Aka. Ata pas marrjes sė kėtij vendi vazhduan me tėrė fuqinė duke synuar Askalanin. Por, ushtria muslimane nėn udhėheqjen e sulltanit Salahudin i kundėrshtonte ēdo herė dhe hap pas hapi bėnte ndjekjen e tyre. Mes dy ushtrive u shkėmbyen shumė letra, por u bėnė edhe shumė beteja tė ashpra. Mbreti i Anglisė dėshironte tė bėnte njė konspiracion me vėllanė e sulltanit, mbretin Adil, por ky ia ktheu rreptė se nė asnjė mėnyrė nuk e pranon njė gjė tė tillė pa u shfarosur edhe kalorėsi dhe kėmbėsori i fundit. Vazhduan betejat e ashpra. Sulltani mė 2 Ramazan lėshon Askalanin e shkatėrruar dhe vendoset afėr Bejtul Makdis, tė cilin edhe e vizitoi. Kėrkesat e evropianėve vazhdonin edhe mė tej, formuluar pėrmes mbretit tė Anglisė: Kėrkojmė tri gjėra e asgjė tjetėr: Kthimin e kryqit, vendet pėrgjatė bregdetit dhe Bejtul Makdisin. Por sulltani Salahudin iu pėrgjigj me tone tė ashpra dhe bėri parapėrgatitjet e duhura pėr pėrballimin e sulmeve tė krishtera dhe herė pas herė i sulmonte ata duke iu shkaktuar humbje, duke zėnė shumė robėr dhe duke marrė plaēkėn e tyre. U mbyll viti dhe gjendja ishte kėsisoj.

- Vdekja e mbretit Mudhaffer, e cila ndodhi mė 19 Ramazan. Ka qenė trim dhe i tmerrshėm nė luftė. Emri i tij ėshtė Tekijuddin Omer ibn Shahnishah, ishte i biri i vėllait tė Salahudinit.

Viti 645 hixhri

- Vdekja e Haririt. Me origjinė ishte nga fshati Busr dhe mė vonė erdhi nė Damask, ku punonte nė prodhimin e mėndafshit. E pastaj e la edhe kėtė profesion dhe filloi tė lypte. Veprimet dhe mendimet e tij i refuzonin dhe i qortonin dijetarėt si Izzuddin ibn Abduselam, Ibėn Salah, Ibėn Haxhib e tė tjerė. Shteti eshrefij nė atė kohė e burgosi dhe mė vonė, kur e liruan, ia kushtėzuan largimin nga Damasku. U kthye nė fshatin e tij, por herė pas herė vinte edhe nė Damask. Ithtarėt e tij njihen si haririj, tė cilėt kryesisht ishin varfanjakė dhe ishin mohues tė sheriatit. Talleshin me parimet e fesė, bėnin mėkate, mexhliset e tyre ishin me muzikė e valle, e lanė tėrėsisht namazin dhe me gjėra tė tilla ndikuan te shumė njerėz, sidomos te tė rinjtė. Disa dijetarė lejuan edhe vrasjen e tij, por deshi Allahu dhe vdiq e shpėtuan njerėzit nga sherri i tij.

Viti 654 hixhri

- Djegia e Xhamisė sė Pejgamberit nė Medinė. Ebu Shame thotė: “Nė mbrėmjen e sė premtes, nė fillim tė Ramazanit, e kaploi Xhaminė e Pejgamberit njė zjarr i madh nė kėndin perėndimor duke shkuar drejt atij verior. Dikush ka hyrė me zjarr dhe flaka u ėshtė kapur dyerve, saqė shumė shpejt kaloi te kulmi, i cili u dogj tėrėsisht nė mė pak se njė orė. Po ashtu edhe kulmi i dhomės sė Pejgamberit ėshtė djegur.

Viti 662 hixhri

- Fitorja e muslimanėve tė Marokut kundėr tė krishterėve evropianė. Sipas shėnimeve nga Maroku, tregohet se ata korrėn fitore kundėr tė krishterėve evropianė duke vrarė mbi 45 mijė ushtarė, zunė robėr 10 mijė dhe ēliruan 42 vende tė pushtuara. Fitorja vendimtare ka qenė ditėn e enjte mė 14 Ramazan.

Viti 666 hixhri

- Ēlirimi i Antiokisė nė kohėn e Sulltanit Melik Dhahir. Antiokia ishte njė qytet i madh me plot tė mira, muri i tė cili ishte mbi 12 milje, kishte 136 kulla dhe 24 mijė sherife. Muslimanėt u nisėn drejt kėtij qyteti nė fillim tė Ramazanit. Banorėt e tij dolėn jashtė pėr tė kėrkuar nga sulltani siguri duke parashtruar kushte, tė cilat ai i refuzoi, pėrgatiti rrethimin e tij dhe hyri nė tė mė 14 Ramazan me ndihmėn e Allahut. Aty gjeti shumė tė mira, zuri shumė robėr dhe liroi njė numėr tė madh muslimanėsh tė burgosur. Edhe banorėt e Bagrasit, kur patėn dėgjuar se sulltani ishte nisur nė drejtim tė tyre, dėrguan njė person pėr tė kėrkuar prej tij qė tė dėrgojė dikė pėr ta pranuar dorėzimin e qytetit, qė ndodhi mė 13 Ramazan. Gjatė rrugės u dorėzuan shumė kulla e kala, derisa sulltani hyri si fitimtar nė Damask mė 27 Ramazan.

Viti 741 hixhri

- Pėrfundimi i ndėrtimit tė minares lindore. Pėrfundimi i punės nė ndėrtimin e kėsaj minareje nė Xhaminė Emevite nė Damask ėshtė bėrė nė dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit. Njerėzit e pėlqyen ndėrtimin e saj, sa disa thanė se nuk ėshtė ndėrtuar njė e tillė asnjėherė nė historinė e Islamit. Madje disa shkuan edhe mė larg, duke thėnė se kjo ėshtė minarja e bardhė e pėrmendur nė hadithin qė tregon zbritjen e Isait alejhi selam te minarja lindore e bardhė nė Damask, por Allahu e di mė sė miri kėtė.


 

Pėrktheu: Eroll Rexhepi
8.8.2008
Vazhdon

                                         www.klubikulturor.com