Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Modestia ėshtė pjesė e besimit

E gjithė kjo lidhet me autoritetin e Ebu Musab el Bedrit (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) i cili ka thėnė se i dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Njė nga paralajmėrimet e mėparshme tė profetėve, tė cilėn ia kanė pėrcjellė popullit tė tyre ėshtė: ‘Nėse nuk ke turp, vepro ēfarė tė duash!’”  Transmetoi Buhariu.

Shpjegimi i hadithit

Thėnia e tė dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): “…Nėse nuk ke turp, vepro ēfarė tė duash!” ėshtė nė formėn urdhėrore dhe mund tė ketė disa kuptime:

E para ėshtė nė formė kėrcėnimi dhe njė kundėrshtim ndaj atyre qė pėrfshihen  nė sjellje tė papėrshtatshme. Njerėz tė tillė nuk kanė turp para Allahut tė Lartėsuar, pavarėsisht nga drejtimi qė ato marrin kjo nuk do tė sillte asnjė ndryshim pėr ta, ndaj nė kėtė rast duket sikur hadithi sjell mesazhin: “Nėse ju nuk ndjeni ndonjė turp pėr veprimet e ndaluara qė bėni, atėherė veproni sipas dėshirės…”

Modestia ėshtė cilėsi qė parandalon sjelljet jomodeste dhe mungesėn e shkaqeve qė shton distancėn dhe indiferentizmin e besimit tek vetė Allahu i Lartėsuar.

E dyta ka tė bėjė me tė ligjshmen. Nėse dikush vepron nė njė formė tė jashtėligjshme dhe nuk ka turp para Allahut, atėherė ai ėshtė i lirė tė bėjė ēdo gjė. Por nėse kemi turp, s’duhet ta bėjmė. Hadithi tregon njė masė me anė tė sė cilės ne mund tė vlerėsojmė veprat tona, personalisht dhe publikisht.

Shpjegimi i parė ka tė bėjė me mungesėn e ndėrgjegjes kundrejt Allahut dhe i dyti ka tė bėjė mė tė qenėt i vetėdijshėm pėr Allahun qė Ai tė sheh.

I pari flet pėr njė nefs tė shfrenuar, ndėrsa tjetri nėnkupton respektimin e duhur pėr detyrat ndaj tij.

Modestia ėshtė dy llojesh

Ajo mund tė jetė e natyrshme ose e pėrftuar. Modesti e natyrshme do tė thotė qė personi nuk ka nevojė tė pėrpiqet, ndėrsa modestia e pėrftuar ėshtė cilėsi e atyre personave qė zotėrojnė dije pėr Allahun, pėr madhėshtinė, fuqinė dhe mbikėqyrjen e Tij ndaj tyre.

Ēėshtje nė lidhje me modestinė

Modestia ėshtė njė nga atributet mė tė ndershme dhe njė virtyt i lartė qė gjendet nė ēdo ligj tė zbritur nė ēdo profet.

Ėshtė njė nga karakteristikat mė tė pėrkryera dhe mė tė dėshiruara nga ēdokush dhe njė gjendje e shkėlqyer.

Modestia vetėm tė mira i sjell robit dhe ėshtė njė shenjė besimi.

Ndrojtja dhe turpi janė e kundėrta e paturpėsisė.

Modestia ėshtė element i fesė, ndėrsa paturpėsia s’ka asnjė lidhje me tė.

Ajo stolis natyrėn dhe personalitetin e ēdokujt dhe tregon se ky person ėshtė i kulturuar dhe i pastėr.

Paturpėsia, nė anėn tjetėr, tregon mungesė virtytesh tė njė personi,  mungesė ndershmėrie dhe mungesė kulture.

Ne jemi tė obliguar ta ruajmė vetveten tonė nga veprimet nė mėnyrė tė paturpshme.

Ne kurrė s’duhet t’i ngatėrrojmė turpin me frikėn; nė Islam kėto nuk janė sinonime.

Modestia ėshtė virtyt bazė dhe fryt i saj ėshtė dėlirėsia.

Nuk ka modesti kur vjen puna pėr t’u mėsuar tė tjerėve ligjin Islam dhe pėr kėrkimin e sė vėrtetės.  

Pėrktheu: Erion Sula

27.10.2006

                                         www.klubikulturor.com