Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Hadith i vėrtetė

   Transmeton Tirmidhiu nga Muadh ibn Xhebeli, se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Ki frikė Allahun kudo qė je, pasoje te keqen me njė tė mirė, ajo e fshin atė (tė keqen), dhe (komuniko) sillu me njerėzit me moral tė mirė.” Tirmidhiu.
   Ky hadith ka pėrfshirė tri porosi me tė cilat rregullohet dhe drejtohet e gjithė ēėshtja e fesė dhe dynjasė. Sa i pėrket frikės ndaj Allahut, ajo synon devotshmėrinė, e cila realizohet duke i respektuar urdhrat e Allahut dhe duke u larguar nga ndalesat e Tij, duke e pėrmendur dhe mos harruar, duke falėnderuar e mos mohuar, duke qenė mirėnjohės nė lumturi e vėshtirėsi, nė gėzim e nė pikėllim, ashtu sikurse e meriton Fytyra e Tij. I Lartėsuar dhe i Fuqishėm ėshtė Ai!
   Kurse sa i pėrket tė drejtave tė robėrve, e para e tyre ėshtė drejtėsia ndaj vetvetes, duke i realizuar qėllimet dhe kėrkesat trupore nė mbikėqyrjen e Allahut tė Lartėsuar, duke i lėnė mėkatet dhe duke ikur prej tyre, por ndėrkohė duke i pasuar ato me vepra tė mira dhe lutje ndaj Krijuesit.
   Fjala e Pejgamberit alejhi selam “Ki frikė Allahun kudo qė je” ėshtė udhėzim profetik qė drejton dhe ngre ambiciet e ēdo muslimani, gjithashtu ėshtė mburojė qė e mbron nga ēdo e keqe. E, devotshmėria ėshtė rruga e shpėtimit.


Kuptimet e devotshmėrisė (frikės) ndaj Allahut


   Fjala “takwa”, devotshmėri, ėshtė pėrmendur nė Kuran me kuptime tė ndryshme, ndėr to edhe me kuptimin e frikės ndaj Allahut. Thotė Allahu i Lartėsuar: “O ju qė keni besuar! Plotėsoni detyrimin ndaj Allahut dhe kijeni frikė Atė edhe flisni tė vėrtetėn.” (El-Ahzab, 70)
   E frika e Allahut nuk mund tė arrihet vetėm se me njohjen e Tij. Thotė Allahu i Lartėsuar: “Vėrtet ata qė i frikėsohen mė shumė Allahut nga robėrit e Tij janė dijetarėt…” (El-Fatir, 28)
   Pėr kėtė arsye, ai i cili e njeh Allahun nuk i bėn mėkat Atij. E, kush i frikėsohet Atij, i merr dhe vepron arsyet pėr ta ruajtur veten, e gjithashtu nė tė njėjtėn kohė njerėzit janė tė siguruar nga Ai. Ndėr kuptimet e devotshmėrisė ėshtė mbikėqyrja dhe kontrolli i plotė nga ana e Allahut. Thotė Allahu i Lartėsuar: “…atėherė pa dyshim qė Allahu ėshtė kurdoherė Gjithėvėzhgues i robėrve tė Vet.” (El-Fatir, 45)
   Njeriu duhet ta dijė se Allahu e sheh kudo qė ėshtė dhe di ēdo gjė qė ai vepron haptazi dhe fshehurazi, regjistron ēdo punė tė mirė dhe tė keqe, prandaj muslimani i menēur nuk heziton aspak tė largohet nga ēdo gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me parimet e fesė.
   E ndonjėherė fjala devotshmėri ka kuptimin ruajtje dhe mbrojtje nga hidhėrimi i Allahut dhe dėnimi i Tij. Thotė Allahu i Lartėsuar: “O njerėz! Adhuroni Zotin tuaj, i Cili ju ka krijuar ju dhe ata qė ishin para jush, qė tė mund tė ruheni (nga tė kėqijat) (El-Bekare, 21). Gjithashtu thotė Allahu i Lartėsuar: “Dhe shpėtoji ata nga e keqja! Atė qė Ti e shpėton nga e keqja atė ditė, Ti e ke mėshiruar; e ky, me tė vėrtetė, ėshtė shpėtimi i madh!” (Gafir, 9)
   Devotshmėria ėshtė shkallė-shkallė; kryesorja e saj ėshtė besimi nė Allahun e Lartėsuar, se Ai ėshtė njė, nuk i ngjason askush, Ai as nuk lind, as nuk ėshtė i lindur, i Pėrhershmi i Pafillim dhe i Pambarim. Thotė Allahu i Lartėsuar: “Ai ėshtė Njė, i Cili meriton qė njerėzit t’i frikėsohen dhe t’i pėrmbushin Atij detyrimin duke mos marrė tė adhuruar tjetėr pėrveē Atij, dhe Ai ėshtė Njė i Cili fal shumė (gjynahet dhe askush tjetėr) (El-Muddethir, 56) Gjithashtu, thotė Pejgamberi alejhi selam: “Gjėja mė e rėndė qė peshon nė Ditėn e Kiametit ėshtė devotshmėria dhe morali (edukata e mirė)
   Pėr tė devotshmit ka garanci nga ana e Allahut se ata nuk do t’i kaplojė mėrzia, as brenga, as pikėllimi e as nuk do tė kenė ngushticė nė jetėn e tyre. Thotė Allahu i Lartėsuar: “Dhe kushdo qė ka frikė Allahun dhe pėrmbush detyrimin ndaj Tij, Ai do tė sjellė rrugė pėr tė pėr tė dalė (nga ēdo vėshtirėsi) (Et-Talak, 2). Gjithashtu thotė: “Dhe kushdo qė mbėshtetet e vė shpresat tek Allahu, atėherė Ai do t’i mjaftojė atij plotėsisht. Pa dyshim qė Allahu do t’ia pėrmbushė qėllimin atij.” (Et-Talak, 4)
   Fjala e Pejgamberit alejhi selam, “pasoje tė keqen me njė tė mirė, ajo e fshin atė”, ėshtė shenjė qė sado tė jetė njeriu lakmues i devotshmėrisė, i pėrmbushjeve dhe i obligimeve ndaj Allahut dhe i pasimit tė Sunetit tė Pejgamberit alejhi selam, prapėseprapė ballafaqohet dhe rrėshqet pėr shkak tė epshit tė tij, i cili synon bėrjen e veprave tė kėqija nga ana e tij. Pra, ishte nga mirėsia e Allahut- dhe Ai ėshtė i pasur- ndaj robėrive tė Tij qė ua la tė hapur derėn e pranimit tė pendimit, nėse robėrit u largohen mėkateve tė tyre duke pėrmendur Allahun dhe duke kėrkuar falje tė mirėfilltė nga Ai. Thotė Allahu i Lartėsuar: “...pėr ata qė, kur bėjnė vepra tė turpshme ose i bėjnė dėm vetes, e kujtojnė Allahun, i kėrkojnė falje pėr gjynahet e tyre- e kush i fal gjynahet pėrveē Allahut? –dhe nuk ngulmojnė me vetėdije nė gabimet qė kanė bėrė.” (Ali Imran, 135). Gjithashtu thotė Allahu i Lartėsuar: “Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, pse Allahu i fal tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė fal dhe ėshtė mėshirues!" (Ez-Zumer, 53)
   Ashtu, pra, siē paralajmėron Allahu, se tė mirat i fshijnė tė kėqijat, Allahu i Lartėsuar thotė: “Fale namazin nė mėngjes e nė mbrėmje dhe nė njė kohė tė natės, sepse veprat e mira i shlyejnė veprat e kėqija. Kjo kėshillė vlen pėr ata qė i pranojnė kėshillat.” (Hud, 114)
   Fjala e Pejgamberit alejhi selam, “(komuniko) sillu me njerėzit me edukatė tė mirė” ėshtė vėrejtje se cilėsia mė e rėndėsishme nė devotshmėri ėshtė morali, edukata e mirė. Pra, ėshtė shtyllė e madhe e devotshmėrisė, bile devotshmėria nuk plotėsohet veēse me tė. Pėr kėtė, Pejgamberi alejhi selam ka veēuar hadithe tė shumta sa i pėrket moralit (edukimit). Bie poshtė pra teoria e disa njerėzve, tė cilėt mendojnė se devotshmėria ėshtė tė kryesh vetėm obligimet e Allahut e asgjė tjetėr; tė tillėt mendojnė se tė kryesh obligimin ndaj Allahut e ke arritur shkallėn e pėrsosmėrisė nė devotshmėri!
   Kurani i Shenjtė e ka shpjeguar dhe e ka sqaruar kėtė duke thėnė: “Trego mėshirė, urdhėro vepra tė mira dhe shmangu nga tė paditurit!" (El-A’raf, 199). Gjithashtu kėtė e vėrteton edhe kėshilla e engjėllit Xhibril, kur i tha Pejgamberit alejhi selam: “Allahu po tė urdhėron tė mbash lidhje me ata qė nuk tė vizitojnė, t’i japėsh atij qė s’tė japė dhe tė falėsh atė qė tė bėn padrejtėsi.”
   Me kėtė po e mbyll temėn me fjalėt e Muhamedit alejhi selam: “Me tė vėrtetė jam dėrguar pėr t’i pėrmbushur virtytet e moralit.” Dhe: “Besimtari mė i mirė dhe mė i ploti me iman ėshtė ai qė ka moralin mė tė mirė.”
 

Pėrzgjodhi: Eroll Rexhepi
25.4.2008

                                         www.klubikulturor.com