Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Nga thėniet e Profetit alejhi selam

Shėnimet e mbajtura mbi fjalėt dhe veprat e Profetit Muhamed (alejhi selam) janė quajtur hadith. Disa dijetarė kanė pėrfshirė dhe thėniet e fjalėt e shokėve tė Profetit (alejhi selam) nė hadith.

Hadithi paraqet shėnime nga burime bazė tė Islamit, duke na dhėnė ne tė dhėna tė plota rreth jetės sė profetit. Gjithashtu, shėrben edhe si komentues i Kuranit. Kurani paraqet bazėn e besimit, ndėrsa hadithi na pajis ne me shpjegimet dhe detajet e nevojshme. Kėshtu, Kurani dhe hadithi janė plotėsues tė njėri-tjetrit. Tė dyja janė esenciale pėr themelimin e besimit.
Kėto janė disa thėnie tė Profetit Muhamed (alejhi selam) pėr:

-nėnėn: “Xheneti shtrihet nė kėmbėt e nėnės tėnde.” (Nesai)

-babain: “Kėnaqėsia e babait ėshtė nė kėnaqėsinė e Allahut dhe pakėnaqėsia e babait ėshtė pakėnaqėsia e Allahut.” (Tirmidhiu)

-adhuruesit: “Ēelėsi i xhenetit ėshtė namazi, ndėrsa ēelėsi i namazit ėshtė pastėrtia.”  (Mishkat)

-mysafirėt: “Kush beson nė Allahun dhe nė Ditėn e Fundit le tė nderojė mysafirin e tij.” (Buhariu)

- fqinjėt: “Pėr Allahun, nuk ka besim, nuk ka besim, nuk ka besim, ai fqinjėt  tė cilit nuk janė tė sigurt prej ligėsisė sė tij.” (Buhariu)

-modestinė: “Modestia ėshtė pjesė e besimit.” (Buhariu dhe Muslimi)

-bamirėsinė: “Tė heqėsh gjėra tė dėmshme nga rruga ėshtė bamirėsi.” (Buhariu)

-tė mėsuarit: “Mė i miri prej jush ėshtė ai qė e mėsoi Kuranin dhe ua mėsoi atė tė tjerėve.” (Buhariu)

-dijen: “Kėrkimi i dijes ėshtė detyrė pėr ēdo musliman e muslimane.” (Mishkat)

-mirėsinė: “Allahu nuk ėshtė i mirė me atė qė nuk ėshtė i mirė me njerėzit.” (Buhariu dhe Muslimi)

-falėnderimin: “Ai qė nuk falėnderon njerėzit, nuk falėnderon Allahun. (Tirmidhiu)

-vizitėn e tė sėmurėve: “Vizito tė sėmurin, ushqe tė uriturin dhe liro tė kapurin!” (Buhariu)

Pėrgatiti: Manjola Tafa

26.08.2006

                                         www.klubikulturor.com