Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Fatkeqėsitė e pastrojnė besimtarin  nga mėkatet

Ebu Seid Huderiu dhe Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me ta!) transmetojnė se e kanė dėgjuar Resulullahun (salallahu alejhi ue selem) tė ketė thėnė: “Nuk goditet besimtari me ndonjė vuajtje, shqetėsim, sėmundje dhe pikėllim, derisa edhe nėse ndonjė brengė e brengosė e qė Allahu me tė mos t’ia shlyejė me tė mėkatet”. Shėnon Muslimi.

Koment i hadithit

Gjendja e muslimanit e tėra ėshtė e mirė pėr tė, nėse goditet me ndonjė tė mirė, e pėr kėtė e falėnderon Allahun shpėrblehet. Gjithashtu nėse goditet me ndonjė tė keqe e bėn sabėr (durim), ai pėr kėtė ka shpėrblim.

Allahu i Lartėsuar thotė: “A mos menduat ju se do tė hyni nė xhenet e Allahu pa i ditur (pa u vėrtetuar nė praktikė) se cilėt prej jush kanė sakrifikuar (dhėnė mundin) dhe pa u ditur cilėt prej jush ishin tė durueshėm?” Ali Imran, 142. 

Jeta e njeriut nė kėtė botė nuk mbetet nė njė moto dhe gjėrat nuk rrjedhin nė njė formė gjithmonė, nė tė ka gėzim dhe hidhėrim, shėndet dhe sėmundje, begati dhe fatkeqėsi, pasuri dhe varfėri, lumturi dhe mjerim.

Dhe nuk ka asnjė besimtar i cili goditet me diēka nga kjo, e qė bėnė durim duke llogaritur, e qė Allahu mos t’ia shlyejė me atė mėkatet dhe t’ia shtojė shpėrblimet, derisa edhe nėse shpohet nga gjembi e qė Allahu mos t’ia shėnojė me kėtė njė shpėrblim dhe t`i shlyhet njė mėkat. Kjo ėshtė mėshira e Allahut me tė cilėn Ai ia kompenson besimtarit, i cili goditet me vėshtirėsi.

Allahu i Lartėsuar thotė: “Ne do t'ju sprovojmė me nga pak frikė, me uri, me ndonjė humbje nga pasuria e nga jeta e edhe nga frytet, po ti jepu myzhde durimtarėve. Tė cilėt, kur i godet ndonjė e pakėndshme thonė: ‘Ne jemi tė Allahut dhe ne vetėm tek Ai kthehemi!’ Tė tillėt janė qė te Zoti i tyre kanė bekime e mėshirė dhe tė tillėt janė ata tė udhėzuarit nė rrugėn e drejtė”. Bekare, 155-157.

Dobitė e hadithit:

1. Kjo botė ėshtė vend i sprovimeve, kurse bota tjetėr ėshtė vend i shpėrblimeve dhe tė mirave.

2. Nuk ka shpėrblim vetėm se pas sprovimit dhe se durimi i cili ėshtė i kėrkuar nga besimtari ėshtė gjatė pėrplasjes sė parė.

3. Gjendja e besimtarit e tėra ėshtė e mirė pėr tė, nėse goditet me ndonjė e mirė e falėnderon Allahun, kurse nėse e godet ndonjė e keqe duron dhe kjo ėshtė e mirė pėr tė.

4. Allahu ėshtė i Butė me robėrit e Tij dhe i Mėshirshėm me krijesat.

Pėrktheu: Alaudin Abazi

17.03.2007

                                         www.klubikulturor.com