Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (10)

Hadithi i 28-tė

Muaviu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Atij tė cilit Allahut i do tė mirėn, i jep atij kuptim (dije) nė fe.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Vėrtetimi i cilėsisė sė vullnetit (dėshirės) tė Allahut tė Lartėsuar.
Allahu gradon dhe veēon kė do me atė qė do.
Madhėshtia e ēėshtjes sė fesė dhe tė mėsuarit e saj.
Prej shenjave tė mira tė njeriut besimtar ėshtė tė kuptuarit (dija) e fesė.


Hadithi i 29-tė

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Xhehenemi ėshtė i mbuluar (rrethuar) me kėnaqėsitė (e kėsaj bote), ndėrsa xheneti ėshtė i mbuluar (rrethuar) me pakėnaqėsitė (e kėsaj bote) (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Vėrtetimi i krijimit tė xhehenemit.
Kėnaqėsitė e kėsaj bote ēojnė nė zjarr.
Vėrtetimi i krijimit tė xhenetit.
Durimi ndaj pakėnaqėsive ēon nė futjen nė xhenet.
Allahu i ka bėrė kėnaqėsitė dhe pakėnaqėsitė si sprovė pėr njerėzit.


Hadithi i 30-tė

Xhabiri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Kush e takon Allahun duke mos i bėrė Atij shirk, do tė hyjė nė xhenet. Ndėrsa kush e takon Atė duke i bėrė shirk, do tė hyjė nė xhehenem.” (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Vėrtetimi i ringjalljes.
Rėndėsia e njehsimit tė Allahut tė Lartėsuar.
Vėrtetimi i xhenetit.
Rrezikshmėria e shirkut.
Llojshmėria e shirkut.
Vėrtetimi i xhehenemit (zjarrit).
Shpėrblimi i madh i njehsuesve.
Dėnimi i madh i atyre qė i bėjnė shirk Allahut tė Lartėsuar nė diēka.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
30.11.2007

                                         www.klubikulturor.com