Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Turpi

Ibn Abasi transmeton se profeti alejhi selam ka thėnė:”Ēdo fe ka moralet e veta e morali i Islamit ėshtė turpi.”

Meqėnėse Islami ėshtė feja e vetme e pranuar, Allahu i ka dhėnė kėsaj feje moralin me tė lartė qė ėshtė turpi. Profeti alejhi selam na ka dhėnė neve shembullin mė tė lartė nė ndjenjėn e turpit. Ebu Said el Hudrij thotė se profeti alejhi selam kishte mė tepėr turp se sa ka njė virgjėreshė brenda  dhomės sė saj e nėse ai urrente diēka, dukej kjo nė fytyrėn e tij.

Janė tė shumta hadithet qė flasin pėr ndjenjėn e turpit dhe qė qartėsojnė pozitėn e lartė tė tij ne Islam. Ebu Hurejre thotė se profeti alejhi selam ka thėnė: “Besimi ėshtė 70 e disa pjesė; mė e mira prej tyre ėshtė fjala LA ILAHE IL ALLAH e mė e ulta ėshtė heqja e njė pengese nga rruga. Turpi ėshtė prej besimit.” Ibn Omeri thotė se profeti alejhi selam kaloi pranė njė burri qė po e kėshillonte vėllain e tij dhe ai i tha atij: “Lėre atė se vėrtetė ėshtė prej besimit.” Po ashtu, alejhi salatu ue selam ka thėnė: “Turpi dhe besimi janė shok sė bashku dhe nėse ngrihet njėri prej tyre ngrihet edhe tjetri.” Ibn Mesudi transmeton prej profetit alejhi selam: “Prej gjėrave tė profetėsisė sė parė qė kanė kapur njerėzit ėshtė: nėse nuk ke turp,bėj ēfarė tė duash.”

Pėrkufizimi i turpit: Kanė thėnė:

1.Njė moral qė shtyn pėr kryerjen e njė vepre tė mirė ose pėr lėnien e njė vepre tė urryer.

2.Shtrydhja e vetes pėr lėnien e njė gjėje tė urryer.

Turpi ėshtė njė karakteristikė e njeriut pėr tė mos bėrė ēdo gjė qė dėshiron ai, sikur veprojnė kafshėt. Ai ėshtė njė moral fisnik e kujt i bėhet haram atij i bėhet haram e tėrė mirėsia, e kush ėshtė pajisur me ketė virtyt fiton krenarinė, respektin dhe merr tėrė mirėsinė. Turpi ėshtė njė ndėrtesė e vėrtetė nė natyrshmėrinė e njeriut. E nėse sheh dikė qė skuqet apo zihet ngushtė nga puna apo fjala qė nuk duhet, dihet se ai ėshtė vėrtetė i gjallė. E nėse sheh dikė tjetėr qė kur bėn njė vepėr tė keqe nuk i bėhet vonė, dije se tek ky person nuk ka mirėsi.

Dijetarėt e kanė ndarė turpin nė dy pjesė:

1.Turpi prej njerėzve. P.sh: njeriu tė pastroje gojėn e vet prej gjėrave tė ndyta, tė ketė turp qė tė tregojė tė fshehtat ose tė ketė turp dikush se mos bėhet shkak qė tė ndikojė pėr keq tek tė tjerėt. Ose duhet tė njohė vendin e shokėve tė tij, duke i dhėnė hakun e vet ēdokujt qė i takon.

2.Turpi prej Allahut. Ne po ushqehemi nga mirėsitė e Tij, po marrim ajėr nga ajri i Tij, jetojmė sipėr tokės qė e ka krijuar Ai. Ėshtė e natyrshme qė nėse njeriut i bėn njė mirėsi ai tė pėrpiqet tė kthejė mirėsinė me mirėsi, po si ėshtė puna kur kjo mirėsi ėshtė prej Allahut a nuk kemi turp prej Allahut qė mirėsinė t’ia kthejmė me gjynahe?! Profeti alejhi selam nė njė hadith na sqaron neve se cili ėshtė turpi i vėrtetė prej Allahut: “Kini turp prej Allahut me njė turp tė vertėtė.” Thanė sahabėt se ata vėrtetė kishin turp prej Allahut. Tha: “Nuk ėshtė keshtu. Porse prej turpit tė vėrtetė prej Allahut ėshtė qė tė ruash kokėn dhe atė qė pėrmban ajo, barkun dhe atė qė pėrfshin ai, tė pėrkujtosh vdekjen dhe sprovėn, e kush e do ahiretin le tė lėrė zbukurimet e jetės sė dynjasė. E kush e bėn kėtė, ai ka turp tė vėrtetė prej Allahut.”

Na ka sqaruar profeti alejhi selam nė kėtė hadith se turpi i vėrtetė prej Allahut pėrfshin tė tėra kėto ēėshtje e kush le mangut dicka prej kėtyre ēėshtjeve, i pakėsohet atij turpi prej Allahut nė atė masė sa ėshtė edhe mangėsia e tij. E para e kėtyre ēėshtjeve ėshtė ruajtja e kokės: nė pėrgjithėsi kjo fjalė ėshtė qė tė mos bėjė shirk, duke bėrė sexhde me kokėn e tij pėr dikė tjetėr pėrveē Allahut e tė mos hiqet mendjemadh ndaj robėrve tė Allahut. Sexhdja pėr dikė tjetėr perveē Allahut ėshtė shirk. Profeti alejhi selam thotė: “Nėse do tė urdhėroja dikė pėr t’i bėrė sexhde dikujt, do tė urdhėroja gruan qė t’i bėnte sexhde burrit tė saj.”

Mendjemadhėsia dhe shirku tė bėjnė qė tė futesh nė zjarr. Allahut thotė: “Ai qė i bėn shok Allahut, Allahu ia ndalon atij xhenetin dhe vendqėndrimi i tij ėshtė zjarri. Pėr zullumqarėt nuk ka ndihmėtarė.” Ndėrsa profeti alejhi selam thotė: “Nuk hyn ne xhenet ai qė nė zemrėn e tij ka sa njė grimcė mendjemadhėsie.”Ēfarė futet nė mėnyrė mė tė hollėsishme tek ruajtja e kokės?

Pėrsa i pėrket gojės: Tė largohet nga ngrėnia haram dhe nga gjėrat e dyshimta. Profeti alejhi selam thotė:”Ēdo pjesė e rritur me diēka haram, zjarri ėshtė mė parėsor pėr tė.” Ngrėnia haram bėn qė tė mos tė tė pranohet duaja. Profeti alejhi selam thotė: “Vėrtetė Allahu ėshtė i mirė dhe nuk pranon tjetėr gjė pėrveē asaj qė ėshtė e mirė. Allahu ka urdhėruar besimtarėt me atė qė i ka urdhėruar profetėt. Thotė Allahu: “O ju qė keni besuar hani prej tė mirave qė Ne ju furnizuam e Allahun falenderojeni nėse jeni qė e adhuroni Atė.” Pastaj pėrmendi njė burrė qė zgjaste udhėtimin i pluhurosur dhe ngrintė duart nga qielli duke thėnė o Zot, o Zot. Ushqimi i tij ishte prej haramit, pirja e tij ishte prej haramit ishte veshur me haram, ishte rritur me haram e si mund qė t’i pėrgjigjej atij pėr ketė.” Tek ēėshtja e gojės futen edhe fjalėt. Thotė profeti alejhi selam: “Kush beson Allahun dhe Ditėn e Fundit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht.” Gjuha ėshtė tepėr e rėndė se me tė ndodh shirku, kufri, gėnjeshtra, gibeti, thashethemet, dėshmia e rrejshme, fjala pėr Allahun pa dije e tė tjera qė tė gjitha janė shkatėrrimtare pėr njeriun.

Pėrsa i pėrket syrit: Allahu ka urdhėruar besimtarėt qė tė ulin shikimet e tyre ndaj atyre gjėrave qė Ai u ka dhėnė qafirave prej kėnaqėsive tė dynjasė. Thotė Allahu: “E mos ia ngul sytė bukurisė sė kėsaj jete me tė cilėn i bėmė tė kėnaqen disa prej tyre e pėr t’i sprovuar me tė, sepse shpėrblimi i Zotit tėnd ėshtė mė i mirė dhe i pėrjetshėm.” Ndėrsa profeti alejhi selam ka thėnė:”Shikoni tek ata qė janė mė poshtė se ju e mos shikoni tek ata qė janė mė lart jush.”

Po ashtu, Allahu ka urdhėruar besimtarėt qė tė ulin shikimet e tyre. Thotė Allahu nė Kuran: “Thuaju besimtarėve qė tė ulin shikimet e tyre e tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre se kjo ėshtė mė e pastėr pėr ta. Allahu ėshtė i njohur hollėsisht pėr atė qė bėjnė ata. Thuaju edhe besimtarėve qė tė ulin shikimet e tyre tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre...” Profeti alejhi selam i ka thėnė Aliut: “O Ali, mos e paso shikimin me shikim. Pėr ty ėshtė shikimi i parė dhe shikimi i dytė ėshtė kundra teje.” Po ashtu, alejhi selam ka thėnė: “Kujdes nga qėndrimet nė rrugė...vetėn nėse i jepni rrugės hakun e saj. Thanė  sahabėt: “Kush ėshtė haku i saj?” Tha: “Ulja e shikimit, ndalja e mundimeve, kthimi i selamit, urdhėrimi pėr tė mira dhe ndalimi nga tė keqiat.” Bėhet e ditur se nuk ka asnjė dallim mes shikimit tė drejtpėrsėdrejti dhe shikimit indirekt. (p.sh: fotografi apo televizor etj.)

Pėrsa i pėrket veshėve: Ruajtja e tij ėshtė duke lėnė dėgjimin e atyre gjėrave qė  janė haram prej mashtrimeve, fjalėve tė kota si dhe pėr dėgjimin e atyre gjėrave qė Allahu e ka bėrė harram dėgjimin e tyre. Muslimani ėshtė urdhėruar pėr tė ndryshuar njė gjė tė keqe nėse e sheh apo e dėgjon. Nėse njėriu sheh njė gjė tė keqe atij i dobėsohet zemra dhe mbase nuk arrin dot qė tė dallojė tė mirėn nga e keqja e as qė urdhėron pėr tė mira e ndalon nga e keqja. Profeti alejhi selam dėgjimin me veshė e ka bėrė zina siē ka bėrė zina edhe shikimin me sy. Ai thotė: “I ėshtė shkruar birit tė Ademit pjesa e tij prej imoralitetit (zinasė) e ai patjetėr do ta kapė atė. Zinaja e dy syve ėshtė shikimi, zinaja e veshėve ėshtė dėgjimi, zinaja e gjuhės janė fjalėt, zinaja e dorės ėshtė prekja, hapat janė zinaja e kėmbėve e zemra ka epshe dhe lakmon, ndėrsa organi ose e vėrteton kėtė ose e pėrgėnjeshtron atė.” Ne ruajtjen e kokės futet edhe mosshikimi nė ato vende ku nuk duhet tė shikohet. Koka e gruas ėshtė auret dhe veshėt janė pjesė e kokės, prandaj nuk i lejohet femrės qė beson ne Allahun dhe nė Ditėn e Fundit qė tė zbulojė kokėn e saj kur janė prezent njėrėz tė huaj pėr tė. Futet kėtu edhe mosrruajtja mjekrrės e pėr kėtė ka shumė hadithe.

Pėrsa i pėrket barkut: Futet kėtu ushqimi. Allahu thotė: “Hani dhe pini e mos shpėrdoroni! Ai nuk i do shpėrdoruesit.” Profeti alejhi selam thotė: “Nuk mbush biri i Ademit njė enė me tė keqe se barku i tij. Nėse do qė patjetėr ta mbush atė 1/3 ta lėrė pėr ushqim, 1/3 ta lėrė pėr pije, 1/3 ta lėrė pėr ajėr.” Nga gjėrat qė pėrfshin barku janė:

1.Organi. Allahu ne suren Nur urdhėron besimtarėt dhe besimtaret qė tė ruajnė organet e tyre. Ai i ka lavdėruar ata qė kujdesen pėr ruajtjen e organeve tė tyre duke thėnė: “Ruajtėsit dhe ruajtėset e organeve tė tyre, shumėpėrmendėsit e Allahut dhe shumėpėrmendėset e Allahut; Allahu u ka premtuar atyre falje e shpėrblim tė madh.” Gratė besimtare duhet t’i frikėsohen Allahut e tė mos zbulojnė trupin e tyre pa nevoje.

2.Kėmbėt. Duke mos vajtur me to nė haram. Gratė nuk duhet tė lejojnė qė tė shoh kėmbėt e saj dikush qė nuk duhet. Themi me ketė se gruaja qė vesh njė minifund nuk ėshtė treguar e kujdeshme pėr tė ruajtur kėmbėt e saj. Ēfarė arrin njė femėr tė mbulojė me minifundin e saj? Po ashtu edhe pėrmendja e vdekjes ėshtė turp i vėrtetė prej Allahut. Tė kujtojė se kocka e tij do tė bėhen copė e thėrrmije e kur gjymtyrėt do tė rrėmohen e kush e do ahiretin e le zbukurimin e dynjasė.

 

Pėrgatiti: Erion Sula

             
www.klubikulturor.com