Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (8)

Hadithi i 22-tė

Nevas bin Sem’ani, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “E pyeta tė Dėrguarin e Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė,
se ē'ėshtė mirėsia dhe mėkati dhe ai mė tha: “Mirėsia ėshtė morali (karakteri) i mirė, kurse e keqja (mėkati) ėshtė ajo qė mbillet (pėrforcohet) nė veten tėnde dhe nuk dėshiron qė ta dinė njerėzit." (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Islami nxit pėr moral tė lartė e tė mirė.
Islami ndalon nga tė kėqijat e tė ligat.
Urrejtja e mosdijes sė njerėzve pėr atė qė vepron ėshtė argument pėr ndalimin e asaj vepre.


Hadithi i 23-tė

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ėshtė pyetur se cilat vepra i fusin njerėzit mė sė shumti nė xhenet. Ka thėnė: “Devotshmėria dhe morali i mirė.” Ėshtė pyetur se cilat vepra i fusin mė sė shumti njerėzit nė xhehenem dhe ka thėnė: “Gjuha dhe organi gjenital.” (Shėnon Tirmidhiu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Interesimi i sahabėve, Allahu qoftė i kėnaqur me ta, pėr tė mėsuar Islamin dhe drejtimi i pyetjeve tė Dėrguarit tė Allahut pėr atė qė nuk dinin.
Devotshmėria dhe frika ndaj Allahut janė prej shkaqeve tė hyrjes nė xhenet.
Morali i mirė dhe sjellja e mirė me tė tjerėt janė rrugė qė ēojnė nė xhenet.
Gjuha me sėmundjet e veta, gėnjeshtra, pėrgojimi dhe shpifja janė prej shkaqeve tė hyrjes nė zjarr.
Organi gjenital me haramet qė bėn shkakton hyrjen nė zjarrin e xhehenemit.


Hadithi i 24-ėt

Umer ibnu Ebi Selemi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: "Si fėmijė, isha nėn mbikėqyrjen e Pejgamberit alejhi selam nė shtėpinė e tij. Njėherė, para se tė fillonim ushqimit, zgjata dorėn nė njė enė ushqimi, por Pejgamberi alejhi selam mė tha: "Djalosh, thuaj ''Bismil-lah'', ha me dorėn e djathtė dhe ha para vetes.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Interesimi i tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, pėr mėsimin e moralit islam tė vegjėlve.
Rėndėsia e shprehjes “Bismil-lah” para fillimit tė ngrėnies.
Domosdoshmėria e ngrėnies me dorė tė djathtė.
Nuk duhet ngrėnė nga mesi i ushqimit, por nga ajo qė kemi para vetes.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
16.11.2007

                                         www.klubikulturor.com