Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kujdestari i jetimit

I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Unė dhe kujdestari (i mirė) i jetimit do tė jemi sė bashku nė xhenet kėshtu”, duke bėrė me shenjė me gishtin tregues dhe atė tė mesėm dhe duke i ndarė pak." (Transmeton Buhariu)

Sa herė e ke dėgjuar apo lexuar kėtė hadith?
A nuk je ndikuar nga ky hadith dhe a nuk tė ka shtyrė tė mendosh pėr pėrkujdesjen ndaj njė jetimi?
Kthehu dhe lexoje pėrsėri dhe imagjino sa shpėrblim i madh.
Ti me pėrkujdesjen ndaj njė jetimi i ke garantuar vetes hyrjen nė xhenet.
Imagjino ēdo tė thotė xhenet, pėr tė cilin lodhesh e mundohesh dhe bėn ibadet, ndėrsa me pėrkujdesjen tėnde ndaj jetimit ke pėr tė hyrė nė tė.
Jo vetėm qė do tė hysh, por do tė jesh nė Firdeusin e lartė me tė Dėrguarin e Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė.
Pėrse pra nuk ke menduar mė parė pėr pėrkujdesjen ndaj jetimit?
Sigurisht tani e ke kuptuar nevojėn e jetimėve pėr ty.
Me tė vėrtetė atyre nuk u mungon vetėm babai dhe nėna, por u mungon dikush qė i do, thjesht u mungon dikush qė ndien dhimbje dhe dashuri pėr ta.
 

Hasim Krasniqi
2
7.6.2008

                                         www.klubikulturor.com