Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Po afrohet Ramazani!

Hadithe tė zgjedhura pėr kėtė muaj tė bekuar

- Transmetohet nga i Dėrguari i Allahut, Muhamedi alejhi selam, se ka thėnė: “Zoti i Madhėruar ka thėnė: “Ēdo vepėr e birit tė Ademit i takon atij, pėrveē agjėrimit. Ai ėshtė pėr Mua dhe Unė shpėrblej pėr tė. Agjėrimi ėshtė mburojė (nga epshet dhe zjarri), prandaj kur tė agjėrojė ndokush, le tė mos flasė fjalė tė ndyta dhe mos ta ngrejė zėrin. E, nėse dikush e ngacmon apo e sulmon, le tė thotė: “Unė jam agjėrues, Unė jam agjėrues!”
Dhe pasha Atė nė dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti i Muhamedit, aroma e pakėndshme qė del nga goja e agjėruesit ėshtė mė e mirė tek Allahu sesa era e miskut. Agjėruesi i pėrjeton dy gėzime: kur tė hajė iftar, gėzohet dhe kur ta takojė Zotin e vet, gėzohet pėr agjėrimin e tij (pėr shpėrblimin).”

Nė njė transmetim tjetėr qėndron:
- Pejgamberi alejhi selam thotė: “Ēdo vepėr e birit tė Ademit i takon atij. Njė e mirė shpėrblehet sa dhjetė e bile deri nė shtatėqind herė shumėfishohet shpėrblimi”, e Zoti ka thėnė: “Pėrpos agjėrimit. Ai ėshtė pėr Mua dhe Unė shpėrblej pėr tė, pėr shkak se njeriu e braktis ushqimin pėr Mua, e braktis pijen pėr Mua, i braktis tė kėndshmet pėr Mua, e braktisė gruan e tij pėr Mua. Era e keqe e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė tek Allahu se aroma e miskut. Agjėruesi i ka dy gėzime: njėrin gėzim kur tė hajė iftar dhe tjetrin kur tė takojė Zotin e vet.”

- I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Nė xhenet ekziston njė derė qė quhet rejjan, nga e cila hyjnė agjėruesit nė Ditėn e Kiametit dhe askush tjetėr nuk hyn nga ajo derė. E kur tė hyjnė ata, ajo mbyllet e askush tjetėr nuk hyn.”

- “Kush thotė: Nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē Allahut (La ilahe il-lallah) dhe jeta e tij mbaron me kėtė, hyn nė xhenet. Kush agjėron njė ditė duke pasur pėr qėllim fytyrėn e Allahut dhe jeta e tij mbaron me kėtė, hyn nė xhenet. Kush jep njė sadaka (lėmoshė) duke pasur pėr qėllim fytyrėn e Allahut dhe jeta e tij mbaron me kėtė, hyn nė xhenet.”

- Tregon Ebu Umame: “Shkova tek i Dėrguari i Allahut, paqja e Allahut qoftė mbi tė, dhe i thashė: “Mė urdhėro me njė vepėr qė tė kem dobi tek Allahu me tė.”
Mė tha: “Tė urdhėroj tė agjėrosh, ngase nuk ka diēka tė njėjtė me tė.”

- Muhamedi alejhi selam ka thėnė: “Ēdo rob (njeri a xhin) qė agjėron njė ditė nė rrugė tė Allahut, Allahu e largon fytyrėn e tij nga zjarri (i xhehenemit) nė njė distancė sa ecėn njeriu shtatėdhjetė vjet.”

- Pejgamberi alejhi selam thotė: “Kush e agjėron Ramazanin me besim nė Allahun dhe me shpresė nė shpėrblimin e Tij, i falen mėkatet e kaluara dhe kush falet nė natėn e Kadrit me besim nė Allahun dhe me shpresė nė shpėrblimin e Tij, i falen mėkatet e kaluara.”

- Gjithashtu ka thėnė: “Pesė namazet nė ditė, namazi i xhumasė deri nė namazin tjetėr tė xhumasė, dhe agjėrimi i Ramazanit deri nė agjėrimin e Ramazanit tjetėr, i fshijnė mėkatet qė janė ndėrmjet tyre, nėse njeriu largohet nga mėkatet e mėdha.”

Nė njė rast i Dėrguari i Allahut u tha shokėve tė tij: -Ejani te minberi!
Thotė Ka’b ibėn Uxhra: “Dhe iu afruam, e kur hipi njė shkallė tha Amin! dhe u ngrit edhe njė shkallė e tha Amin! E, kur u ngrit nė shkallėn e tretė tha pėrsėri Amin! Pasi zbriti, i thamė: -O i Dėrguar i Allahut, sot dėgjuam nga ti diēka qė s’kemi dėgjuar mė parė.”
Ai tha: -M’u paraqit Xhibrili alejhi selam dhe tha: “U largoftė (nga mėshira e Allahut, shprehje mallkimi) ai qė e zė Ramazani dhe nuk i falen mėkatet!” E unė thashė: “Amin!” Kur u ngrita nė tė dytėn, ai tha: “U largoftė ai qė kur pėrmendesh ti nė prezencė tė tij, nuk tė pėrshėndet (me selam e salavat)!” (Unė) Thashė: Amin! E kur hipa nė tė tretėn, ai tha: “U largoftė ai qė prindėrit e tij apo njėrin prej tyre e zė pleqėria tek ai, e pleqėria e prindėrve tė tij nuk e fut nė xhenet!” (Unė) Thashė: Amin!

- Thotė Pejgamberi alejhi selam: “Kur tė vijė Ramazani hapen dyert e mėshirės, mbyllen dyert e xhehenemit dhe lidhen shejtanėt.”

- “Ju erdhi muaji Ramazan, muaji i bekuar. Zoti ua ka obliguar agjėrimin nė tė. Gjatė kėtij muaji hapen dyert e qiellit dhe mbyllen dyert e xhehenemit.”

- “Syfyri ėshtė pėrplot bereqet. Pra mos e lini, po edhe nė qoftė njė gllėnjkė ujė, sepse Allahu i Lartėsuar i mėshiron ata qė hanė syfyr dhe melekėt e Tij luten pėr ta.”

- “Sa i mirė ėshtė syfyri i besimtarit me hurmė.”

- “Kush i jep iftar njė agjėruesi, atij i takon shpėrblim sikur i agjėruesit, pa iu mangėsuar agjėruesit shpėrblimi.”

- “Kush nuk e lė fjalėn e rrejshme dhe punėn me tė (shpifjen), Allahu nuk ka nevojė qė i tilli ta lėrė ushqimin dhe pijen e tij.”

- “Nuk ėshtė agjėrimi (vetėm) prej tė ngrėnit dhe tė pirit, por agjėrimi ėshtė zmbrapsje nga e kota (fjalė dhe punė) dhe e ndyra. E nėse dikush tė ngacmon apo sillet ashpėr me ty, thuaji: “Unė po agjėroj, unė po agjėroj!”

- I Dėrguari i Allahut e ka obliguar sadekatul-fitrin qė ta pastrojė agjėruesin nga tė kotat dhe tė ndyrat (fjalė e vepra) si dhe tė ushqehen tė varfrit. Kush e jep atė para namazit (tė sabahut), i llogaritet pastrim (zekat) i pranuar, e kush e jep pas namazit, i llogaritet si njė sadaka e zakonshme.
 

Pėrgatiti: Eroll Rexhepi
12.7.2008

                                         www.klubikulturor.com