Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ndalimi i kamatės

Xhabir bin Abdullahu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “I Dėrguari i Allahut e mallkoi atė qė e ha kamatėn, atė qė e jep, atė qė e shkruan aktin e kamatės dhe dėshmitarėt dhe tha: “Tė gjithė kėta janė tė barabartė.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)

Komenti i hadithit
Islami fton pėr ndihmė dhe mėshirė tė ndėrsjellė mes muslimanėve dhe lufton ēdo formė prej formave tė mizorisė dhe tė shfrytėzimit tė tė tjerėve pa tė drejtė.
Islami kėrkon nga i pasuri qė ta ndihmojė vėllain e vet musliman tė varfėr, nė mėnyrė qė shoqėria islame tė jetė njė shoqėri e solidarizuar dhe qė nė tė tė mbizotėrojė dashuria, mėshira, dhembshuria dhe mirėkuptimi.
Ndėr format mė tė kėqija tė mizorisė dhe tė shfrytėzimit tė padrejtė tė pasurisė ėshtė kamata. Pikėrisht pėr kėtė qėllim, Islami e ka ndaluar kamatėn dhe na mėson se marrėsi dhe dhėnėsi i kamatės meritojnė largimin nga mėshira e Allahut tė Lartėsuar.
Fajdexhiu ėshtė i zhveshur nga ky moral dhe nga kjo mirėsi duke e shfrytėzuar nevojėn e vėllait tė tij musliman dhe duke ia marrė pasurinė atij pa tė drejtė pėrmes kamatės.
Ndėrsa dhėnėsi i kamatės ia lehtėson atij qė ha kamatėn, pėr kėtė arsye i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, i ka mallkuar qė tė dy.
I Dėrguari alejhi selam ka mbyllur ēdo rrugė qė ēon tek kamata. Ashtu siē mallkoi atė qė ha dhe atė qė e jep, mallkoi gjithashtu edhe atė qė e shkruan aktin e kamatės dhe dėshmitarėt pėr arsye tė ndihmesės sė tyre nė kėtė mėkat. Allahu i Lartėsuar i ka ndaluar muslimanėt qė tė ndihmojnė njėri-tjetrin nė mėkate dhe nė armiqėsi. Rrugėt e lejuara tė fitimit janė tė shumta dhe tė lehtėsuara pėr atė qė i kėrkon ato. Prandaj, s’ėshtė e lejuar pėr muslimanin qė ta ndjekė kėtė rrugė, ngase nė kėtė rast do tė bėnte njė prej mėkateve tė mėdha tė cilat e largojnė atė nga mėshira e Allahut tė Lartėsuar.

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
- Ndalimi i kamatės (fajdesė) me tė gjitha format e saj.
- Dėnimi i kamatės pėrfshin kėdo qė ndihmon pėr lehtėsimin e saj.
- Kush ndihmon nė mėkat konsiderohet pjesėmarrės nė mėkat, edhe nė qoftė se nuk e ka bėrė ai.
- Ėshtė obligim pėr tė gjithė muslimanėt tė ndihmojnė njėri-tjetrin nė parandalimin e kamatės dhe tė luftojnė ēdo rrugė dhe formė qė ēon drejt kamatės.

 Pėrgatiti: Almedin Ejupi
30.11.2007

 

                                         www.klubikulturor.com