Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pozita e Sunetit nė Islam

   Falėnderimet i takojnė vetėm Allahut, Zotit tė botėve, ardhmėria u takon tė devotshmėve, kurse armiqėsia mizorėve. Salavatet, pėrshėndetjet qofshin mbi atė tė cilin Allahu e dėrgoi mėshirė pėr tėrė botėn, mbi tė Dėrguarin tonė, Muhamedin alejhi selam, familjen dhe mbarė shokėt e tij.
   Prej dhuntive tė Allahut xh.sh. mbi robin e Tij ėshtė qė t’i mundėsojė atij mėsimin dhe praktikimin e fjalėve tė Tij dhe tė tė Dėrguarit tė Tij alejhi selam. Jemi krenarė dhe shumė tė lumtur qė Allahu na mundėsoi qė t’i shkoqisim disa nga shkėndijat profetike tė Muhamedit alejhi selam. Tė jetosh nėn hijen e Sunetit tė Muhamedit alejhi selam ėshtė nder i veēantė, prandaj si tė tillė e lusim Allahun xh.sh. qė tė na bėjė tė sinqertė nė fjalė dhe vepra si dhe tė na japė sukses nė rrugėn e thirrjes nėn hijen e Sunetit dhe tė na ringjallė nėn flamurin e Profetėve tė Allahut, paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė gjithė ata!


Pozita e Sunetit nė Islam, vlera dhe rėndėsia e praktikimit tė tij si dhe nxitja e mėsimit tė tij nė saje tė Kuranit dhe Sunetit

عن عرباض بن ساربة رضب الله عنه قال:وعظنا رسول الله صاي الله عليه و سلم موعظة وجلت منها القلوب, و ذرفت منها العيونو فقلنا : يا رسول الله كأنها موعظة مودع فاوصنا, قال: أوصيكم بقوى الله و السمع و الطاعة و إن تأمر عليكم عبد, فإنه من يعش منكم بعدي فسيرى اختلافا كثيرا, فعليكم بسنتي و سنة الخلفاء الراشدين المهديين, عضوا عليها بالنواجذ, و إياكم و محدثات الأمور فإن كل بدعة ضلالة.
رواه أبو داود و الترمذي و قال : حديث حسن صحيح.

Irbad Ibėn Sarije, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se ka thėnė: “Na ka kėshilluar i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė, me kėshillė nga e cila zemrat janė frikėsuar dhe sytė janė pėrlotur. Atėherė thamė: “O i Dėrguar i Allahut, sikur tė ishte kėshillė lamtumirėse, prandaj na porosit.” Tha: “Ju porosis pėr frikėrespekt ndaj Allahut, pėr dėgjueshmėri dhe nėnshtrim ndaj udhėheqėsit, edhe sikur ai tė ishte rob. Vėrtet gjatė jetės suaj do tė pėrjetoni shumė divergjenca. Ju jeni tė obliguar qė tė kapeni pas Sunetit tim dhe sunetit tė sundimtarėve tė drejtė e tė udhėzuar. Kapeni atė me dhėmballėt tuaja. Ruajuni prej risive, sepse ēdo risi ėshtė lajthitje.” (Transmeton Ebu Davudi dhe Termidhiu dhe ka thėnė se ėshtė hadith i mirė, i vėrtetė)


Njė: Argumente nga Kurani

   Thotė Allahu nė Kuran duke ilustruar vlerėn dhe rėndėsinė e dėrgimit tė Muhamedit alejhi selam:

و انزلنا إليك الذكر لتبين للناس ما نزل إليهم و لعلهم يتفكرون . النحل 44

“Ty ta zbritėm Kuranin qė t’u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė (Kuranin) (En-Nahl, 44)
Gjithashtu na njofton Allahu xh.sh. se dėrgimi i tij alejhi selam ėshtė dhunti pėr ne nga vetė Allahu xh.sh.:

لقد من الله علي المؤمنين إذ بعث فيهم رسولا من أنفسهم يتلوا عليهم ءاياته و يزكيهم و يعلمهم الكتاب و الحكمة وإن كانوا من قبل لفي ضلال مبين . آل عمران 164

“Ėshtė e vėrtetė se Allahu u dha dhuratė tė madhe besimtarėve, kur ndėr ta dėrgoi tė Dėrguar qė atyre t’u lexojė shpalljen e Tij, t’i pastrojė ata, t’ua mėsojė Kuranin dhe Sunetin, edhe pse mė parė ata ishin krejtėsisht tė humbur.” (Ali Imran, 164)
   Thotė Allahu xh.sh. nė Kuran duke i urdhėruar robėrit e Tij qė t’i nėnshtrohen urdhrit profetik si dhe ta pasojnė rrugėn e tij:

ياأيها الذين آمنوا إستجبوا لله و للرسول إذا دعاكم لما يحييكم واعلموا أن الله يحول بين المرء و قلبه وأنه إليه تحشرون. الأنفال 24

“O ju qė besuat, pėrgjigjuni (thirrjes sė) Allahut dhe tė tė Dėrguarit kur ai (i Dėrguari) ju fton pėr atė qė ju jep jetė (pėr fenė e drejtė) dhe ta dini se Allahu ndėrhyn ndėrmjet njeriut dhe zemrės sė tij dhe se ju do tė tuboheni te Ai.” (Enfal, 24)
   Pėr shkak tė vlerės dhe pozitės profetike tė Muhamedit alejhi selam tek Allahu i Lartėsuar, e ka krahasuar Allahu xh.sh. nėnshtrimin ndaj Tij me nėnshtrimin ndaj Muhamedit alejhi selam. Thotė Allahu nė Kuranin Fisnik:

و من يطع الرسول فقد أطاع الله .النساء 80

“Kush i nėnshtrohet Pejgamberit, ai i ėshtė nėnshtruar Allahut.” (En-Nisaė, 80). E ka bėrė Allahu dashurinė ndaj Tij kusht tė pasimit tė rrugės profetike tė Muhamedit alejhi selam. Lidhur me kėtė na njofton Allahu nė Kuran:

قل إنكنتم تحبون الله فاتبعوني يحببكم الله و يغفر لكم ذنوبكم والله غفور رحيم . آل عمران 31

“Thuaj: “Nėse e doni Allahun, atėherė ejani pas meje qė Allahu t’ju dojė, t’ju falė mėkatet tuaja, se Allahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė.” (Ali Imran, 31)
   Ka obliguar Allahu xh.sh. qė tė gjykohemi pranė ligjit profetik dhe ka sinjalizuar se kundėrshtimi i tij ėshtė mosbesim, siē ėshtė thėnė nė Kuran:

فلا و ربك لا يؤمنون حتي يحكموك فيما شجر بينهم ثم لا يجدوا في أنفسهم حرجا مما قضيت و يسلموا تسليما . النساء 65

“Pėr Zotin tėnd jo, ata nuk janė besimtarė (tė asaj qė tė zbriti ty as tė asaj para teje) derisa tė mos tė tė zgjedhin ty pėr tė gjykuar nė atė konflikt mes tyre, pastaj (pas gjykimit tėnd) tė mos ndiejnė pakėnaqėsi nga gjykimi yt dhe (derisa) tė mos binden sinqerisht.” (En-Nisaė, 65). Gjithashtu nė kaptinėn Ali Imran, citati 32, thotė:
 
قل اطيعوا الله و الرسول فإن تولو فإن الله لا يحب الكافرين .آل عمران 32

“Thuaj: “Binduni Allahut dhe tė Dėrguarit, e nėse ata refuzojnė, atėherė All-llahu nuk i do jobesimtarėt.” Ndėrsa besimtarėve nė veēanti ua ndalon kundėrshtimin e gjykimit pranė tij, siē thotė nė Kuran:

و ما كان لمؤمن و لا مؤمنة إذا قضي الله و رسوله أمرا أن يكون لهم الخيرة من أمرهم و من يعص الله و رسوله فقد ضل ضلالا مبينا. الأحزاب 36

“Kur Allahu ka vendosur pėr njė ēėshtje ose i Dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėr. E kush kundėrshton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės.” (El-Ahzab, 36)
   Ndėrsa atyre qė kundėrshtojnė urdhrin e tij ua tėrheq vėrejtjen duke u thėnė:

فليحذر الذين يخالفون عن أمره ان تصيبهم فتنة أو يصيبهم عذاب أليم. النور 63

“Le tė ruhen, tė jenė tė kujdesshėm, ata qė kundėrshtojnė rrugėn e tij (tė tė Dėrguarit), se ata do t’i zėrė ndonjė telash, ose do t’i godasė dėnimi i hidhėt.” (En-Nur, 63)


Dy: Argumentet nga Suneti i Pejgamberit alejhi selam qė flasin mbi vlerėn e Sunetit dhe rėndėsinė e tė vepruarit me tė


عن عمرو بن عوف عن أبيه عن جده أن رسول الله صلي الله عليه و سلم قال : تركت فيكم أمرين لن تضلوا ما تمسكتم بهما كتاب الله وسنتي . رواه الحاكم و البيهقي

“Transmeton Amr b Shuajbi, nga babai i tij, nga gjyshi i tij, se ka thėnė Pejgamberi alejhi selam: “Ju kam lėnė juve dy porosi, nėse u pėrmbaheni asnjėherė nuk do tė devijoni: librin e Allahut dhe Sunetin (fjalėt, veprat) tim.” (Hakimi dhe Bejhakiu)
   Ky hadith ėshtė thėnė nė haxhin e lamtumirės sė Pejgamberit alejhi selam, ku i drejtohet me kėto fjalė umetit tė tij, duke e inkurajuar pėr vepra tė mira si dhe i porosit qė tė jenė tė pėrkushtuar ndaj kėtyre dy porosive, pėrmbajtjes ndaj Kuranit dhe Sunetit tė Muhamedit alejhi selam.
 
عن أبي هريرة رضي الله عنه عن النبي صلي الله عليه و سلم فال: كل أمتي يدخلون الجنة إلا من أبي , قالوا يا رسول الله و من يابي ؟ قال : من أطاعني دخل الجنة و من عصاني فقد أبي". أخرجه البخاري و الحاكم .

“Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, nga Pejgamberi alejhi selam, i cili ka thėnė: “I tėrė umeti im do tė hyjė nė xhenet, pėrveē atij qė nuk do.” I thanė: “O i Dėrguar i Allahut, kush janė ata qė nuk duan tė hyjnė?” Tha: “Kush mė respekton mua, ai do tė hyjė nė xhenet, ndėrsa kush mė kundėrshton mua, ai nuk do.” (Buhariu dhe Hakimi)
   Allahu xh.sh. ka kushtėzuar hyrjen nė xhenet me pėrmbajtjen ndaj rrugės sė Pejgamberit alejhi selam dhe aplikimit tė saj, prandaj duhet ditur qė s’mund tė fitohet kėnaqėsia e Allahut e as xheneti i Tij duke mos iu pėrmbajtur urdhrave, kėshillave dhe veprave tė Muhamedit alejhi selam.

عن عرباض بن سارية رضي اله عنه قال: صلى بنا رسول الله صلى الله عليه و سلم صلاة الصبح فوعظنا موعظة بليغة وجلت منها القلوب و ذرفت منها العيون,فقلنا: يا رسول الله كأنها موعظة
مودع فأوصنا. قال:أوصيكم بتقوى الله و السمع و الطاعة و إن تأمر عليكم عبد( حبشي) , و إنه
من يعش منكم فسيرى إختلافا كثيرا .فعليكم بسنتي و سنة الخلفاء الراشدين المهديين , عضوا عليها بالنواجذ , و إياكم و محدثات الأمور فإن كل بدعة ضلالة.أخرجه ابو داود و الترمذي , و قال :حديث حسن صحيح.

“Transmeton Irbad b Sarijete, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, duke thėnė: “Na fali neve namazin e sabahut Pejgamberi alejhi selam e mė pas na mbajti njė kėshillė tė qartė. Na u rrėqethėn zemrat dhe rrodhėn lotėt: I thamė: “O i Dėrguar i Allahut, sikur kjo ėshtė kėshilla jote e fundit, prandaj na porosit.” Tha: “Ju porosis me frikėrespekt ndaj Allahut, tė jeni tė dėgjueshėm dhe tė nėnshtruar edhe po qė se ju udhėheq ndonjė skllav (etiopas). Kush do jetojė nga ju, do tė shohė ndarje tė shumta, prandaj ju porosis qė t’i pėrmbaheni Sunetit tim, Sunetit tė sundimtarėve tė drejtė e tė udhėzuar, kapeni atė (Sunetin) fort me dhėmballė. Kujdes nga besėtytnitė, se ēdo risi ėshtė lajthitje.” (Ebu Davudi, Termidhiu dhe thotė se hadithi ėshtė i mirė, i vėrtetė)
   Nga shkėndijat e kėtij hadithi, qė mund t’i shkėpusim, ėshtė edhe kjo, se jemi paralajmėruar se do tė ketė ndarje tė shumta e tė ndryshme nė umetin e Muhamedit alejhi selam. Qė tė gjithė mundohen tė argumentojnė se e vėrteta ėshtė me ta, mirėpo ekziston vetėm njė e vėrtetė. Ata tė cilėt i pėrmbahen rrugės profetike me pėrpikėri janė afėr sė vėrtetės.
   Nė anėn tjetėr, nuk ka shpėtim nga sfidat dhe sprovat e kėsaj bote pa e ndjekur me pėrpikėri rrugėn e Muhamedit alejhi selam. Kėtė e vėrteton edhe pjesa vijuese e kėtij hadithi, ku Pejgamberi alejhi selam na porosit qė fjalėt dhe veprat e tij t’i kapim fuqishėm. Dijetarėt islamė lidhur me kėtė pohojnė se njė terminologji e tillė aludon se pėrkushtimi ynė ndaj Sunetit duhet tė jetė mė i madh se pėr ēdo gjė tjetėr.
   Gjithashtu kapja jonė pas Sunetit na ruan nga pasimi i risive. Ata qė ruhen nga risitė veē janė tė ruajtur nga lajthitjet dhe ai qė ėshtė i ruajtur nga lajthitjet i ėshtė ruajtur zjarrit tė xhehenemit (Allahu na mbrojttė ne dhe ju nga ai!). Pikėrisht pėr kėtė dhe shokėt e Pejgamberit alejhi selam ishin shumė inkurajues qė ta pėrcillnin dhe ruanin Sunetin e Pejgamberit alejhi selam me besnikėri, ngase kėtė e kishin amanet nga ai, siē ėshtė transmetuar nė hadithin tė cilin e ka nxjerrė Ibėn Hibani, Ebu Davudi,Termidhiu, Nesaiu, Bejhakiu, ku Pejgamberi alejhi selam ka thėnė:

رحم الله إمرأ سمع مقالتي فأداها كما سمعها.

“Allahu e mėshiron njė njeri i cili e dėgjon thėnien time dhe e pėrcjell ashtu siē e dėgjon.”
   Nė pėrfundim tė kėsaj hyrjeje desha t’ju pėrkujtoj edhe njė hadith tė
Pejgamberit alejhi selam:

عن جابر رضى الله يقول, جائت ملئكة إلي النبى صلى الله عليه و سلم و هو نائم , فقال بعضهم إنه نائم , و قال بعضهم إن العين نائمة و القلب يقظان و قالوا : إن لصاحبكم هذا مثلا فضربوا له مثلا و قالوا : مثله كمثل رجل بنى دارا و جعل فيها مأدبة و بعث داعيا فمن أجاب الداعى دخل الدار و أكل من المأدبة و من لم يجب الداعى لم يدخل الدار و لم يأكل من المأدبة . فقالوا اولوها له يفقهها قالوا : أما الدار الجنة و الداعي محمد صلى الله عليه و سلم فمن اطاعى محمدا فقد أطاع الله و من عصى محمدا فقد عصى الله . أخرجه البخاري

"Transmeton Xhabiri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, duke thėnė: “Kanė ardhur tek i Dėrguari alejhi selam disa melekė derisa ai po flinte. Disa prej tyre thanė se ai ėshtė nė gjumė, disa tė tjerė thanė: “Sytė e tij pushojnė, por zemra e tij ėshtė e zgjuar.” Dhe thanė: “Pėr kėtė shokun tuaj kemi njė rrėfim. Silleni atė rrėfim: “Shembulli i tij ėshtė sikurse shembulli i njė njeriu i cili ka ndėrtuar njė shtėpi dhe nė tė ka pėrgatitur ushqim, pastaj ka dėrguar njė thirrės qė t’i grumbullojė njerėzit. Kush i pėrgjigjet thirrėsit, hyn nė shtėpi dhe ha nga ai ushqim e kush nuk i pėrgjigjet atij, nuk mund tė hyjė nė shtėpi e as tė hajė nga ai ushqim.” Pastaj melekėt thanė: “Komentojeni rrėfimin qė ta kuptojė.” Thanė: “Shtėpia ka pėr qėllim xhenetin, kurse thirrėsi ėshtė Muhamedi alejhi selam, kush e respekton Muhamedin, ka respektuar Allahun dhe kush kundėrshton Muhamedin, ka kundėrshtuar Allahun.” (Buhariu)
  
   Lusim Allahun qė tė na mundėsojė mėsimin dhe praktikimin e Sunetit tė Muhamedit alejhi selam, tė vdesim duke iu pėrmbajtur atij si dhe tė na ringjallė nėn flamurin e tij alejhi selam! Amin!
 

Sadat Rrustemi
8.2.2008

                                         www.klubikulturor.com