Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Tė ndryshuarit e sė keqes me zemėr

Transmetohet nga Ebij Seijd elhuderij se ka thėnė: “Kam dėgjuar, Pejgamberin salallahu alejhi ue selem duke thėnė: “Kush sheh nga ju ndonjė te keqe, le ta ndryshojė me dorėn e tij. E, nėse nuk mundet, me gjuhėn e tij; e nėse nuk mundet, me zemrėn e tij, e ky ėshtė imani mė i dobėt.” Shėnon Muslimi (kapitulli i imanit \49)

Kėta janė tre faktorė pėr t’i bėrė rezistencė tė keqes dhe fesadit nė shoqėri, mė e larta ėshtė ajo praktike pėr atė qė e ka mundėsinė. Kjo nė esencė ėshtė detyrė e pushtetit islam, I cili fuqinė e vet e vė nė shėrbim tė drejtėsisė dhe ligjit moral. Kjo gjithashtu ėshtė edhe pėr individė apo institucione, nėse kanė mundėsi, por qė ky ndryshim i tillė tė mos jetė shkak qė shpie tek njė e keqe edhe mė e madhe.

Pas kėtij ndryshim vjen ai me gjuhė, qė ėshtė pėrgjegjėsi e dijetarėve, thirrėsve, mendimtarėve dhe e tė gjithė atyre qė kanė influencė pėr shkak tė shkathtėsive tė tyre. Faktori i fundit dhe me i ulėti ėshtė ai me zemėr, ku patjetėr duhet tė sqarohet gabimi qė ėshtė te tė kuptuarit e ndryshimit me zemėr, ku shumica e njerėzve mendojnė se tė ndryshuarit me zemėr ėshtė qė njeriu ta urrejė tė keqen, qė e sheh vetėm mes tij dhe vetvetes, dhe tė thotė “O Zot, kjo ėshtė e keqe nuk e dua”, pa lėnė gjurmė njė urrejtje e tillė tek ai. E, nėse njė gjė e tillė ndodh, ai ka humbur edhe imanin mė tė dobėt.

Thotė shejh Derazi, Allahu e mėshiroftė, rreth kuptimit tė gabuar tė ndryshimit me zemėr: “Realiteti ėshtė se njė kuptim i tillė ėshtė shtrembėrim i kuptimit tė fjalive nė gjuhėn arabe dhe i objektivave tė sheriatit, ngase urrejtja me zemėr pa pasur ndryshim pozitiv apo negativ nuk quhet ndryshim i sė keqes, por quhet pėlqim i heshtur dhe nxitje pėr tė. E sa I pėrket shtrembėrimit tė objektivave tė sheriatit, qėndron nė atė se komunikimi me fytyrė tė qeshur, mikpritja dhe pėrshėndetjet e ngrohta qė i bėhen atij qė ka bėrė vepra tė kėqija nuk ėshtė ndryshim me zemėr ndaj tij, po syfaqėsi e kulluar.

Thotė Allahu i Lartėsuar: “Kur sheh ata se janė thelluar (me tallje) nė ēėshtjet Tona, largohu prej tyre derisa tė kalojnė nė bisedė tjetėr. Nėse djalli tė bėn tė harrosh (e rri me ta), pasi tė bie ndėr mend, mos rri me popullin mizor.” (El-Anam: 68)
Ajo qė mė sė paku mund tė bėjė njeriu, e tė mos marrė pjesė nė mėkat, ėshtė qė t’ua kthejė shpinėn vepėrkėqijve dhe t’i bojkotojė mexhliset e tyre ( Studime islame \64).

Fjala “munker” nė pėrgjithėsi, pa pėrmendur detaje tė tjera rreth saj, ėshtė argument se ka pėr qėllim tė keqen, qoftė e vogėl apo e madhe, mizorinė, veprat e kėqija...

Imam ibn Hazmi, kur ka folur pėr veprat e kėqija qė janė pėrhapur nė kohėn e tij dhe nė vendin e tij, Andaluzi, ka thėnė pėr shumicėn e njerėzve: “Sikur tė gjithė ata qė kanė urrejtje me zemėr tė ishin bashkuara, nuk kishin pasur mundėsi tė mposhten.” (Resail ibn Hazm/3).
Ky ėshtė dijetari i famshėm, i cili pėrjetoi kohėn e pėrēarjeve tė muslimanėve nė Andaulzi. Shpresoj qė muslimanėt tė jenė tė bashkuar nė urrejtjen e tė kėqijave. Kush aludon pėr qėndrimin dhe refuzimin e gjendjes, atėherė nuk do tė ishte e mundur tė mposhteshin dhe do tė ndryshonte gjendja e tyre.

 

Autor: Dr. Muhamed Abdu
Pėrshtati: Rashit Zylfiu
22.2.2009

                                         www.klubikulturor.com