Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (7)

Hadithi i 19-tė

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Pasha Allahun nuk besuar, pasha Allahun nuk ka besuar, pasha Allahun nuk ka besuar!” E pyetėn: “Cili o i Dėrguar i Allahut?”
“Ai fqinji i tė cilit nuk ėshtė i qetė nga pengesat e tij”, u pėrgjigj ai." (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Imani (besimi) nxit pėr virtyte tė lavdėruara.
Islami porosit tė kemi sjellje tė mira ndaj fqinjit dhe tė jemi bamirės ndaj tij.
Bezdisja e fqinjit nuk ėshtė prej imanit (besimit) e as prej moralit tė besimtarėve.


Hadithi i 20-tė

Abdullah bin Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Pyeta tė Dėrguarin e Allahut: “Cilat janė vepra mė tė dashura tek Allahu?” Ai tha: “Namazi nė kohėn e tij.” Pyeta: “Pastaj cila?” Ai tha: “Bamirėsia ndaj prindėrve.” Pėrsėri pyeta: “Pastaj cila?” Ai tha: “Xhihadi nė rrugėn e Allahut." (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Interesimi i sahabėve pėr njohuritė dhe pyetja e tyre pėr gjėrat qė nuk i dinė.
Namazi nė kohėn e tij ėshtė ndėr veprat mė tė dashura tek Allahu.
Islami nxit pėr respektimin e prindėrve dhe pėr bamirėsi ndaj tyre.
Respektimi i prindėrve ka shpėrblim mė tė madh tek Allahu sesa lufta nė rrugėn e Tij.
Xhihadi (lufta nė rrugėn e Allahut) ėshtė prej veprave tė dashura tek Allahu i Lartėsuar.


Hadithi i 21-tė

Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Ai i cili dėshiron t’i shtohet furnizimi (rizku) dhe t’i zgjatet jeta, le t’i ruajė lidhjet familjare.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Islami inkurajon pėr ruajtjen e raporteve familjare.
Ruajtja e lidhjeve familjare ėshtė shkak i shtimit tė furnizimit (rizkut).
Ruajtja e lidhjeve familjare ėshtė begati nė jetė.
Kujdesi i tė Dėrguarit tė Allahut pėr t’i mėsuar umetit tė tij tė mirat e kėsaj bote dhe tė botės tjetėr.

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
9.11.2007

                                         www.klubikulturor.com