Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Mė trego pėr ndonjė vepėr qė mė shpie nė xhenet dhe mė largon nga zjarri

Transmetojnė imamėt: Ahmedi, Termidhiu dhe Ibėn Maxhe nga Muadh ibėn Xhebeli, i cili ka thėnė: "Isha me tė Dėrguarin, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin pėr tė, nė njė udhėtim dhe njė ditė, pėrderisa po ecnim, iu afrova dhe i thashė: "O i Dėrguar i Allahut! Mė trego pėr ndonjė vepėr qė mė shpie nė xhenet dhe mė largon nga zjarri!"

I Dėrguari, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin pėr tė, tha: "Tanimė mė ke pyetur pėr njė gjė madhėshtore, mirėpo ajo ėshtė e lehtė pėr atė qė ia ka lehtėsuar Allahu; ta adhurosh Allahun dhe tė mos i shoqėrosh Atij askėnd, ta falėsh namazin, ta nxjerrėsh zekatin (e pasurisė), ta agjėrosh Ramazanin dhe ta kryesh haxhin."

Pastaj vazhdoi dhe tha: "A nuk dėshiron tė tė shpie nė dyert e hajrit? Agjėrimi ėshtė mburojė (nga zjarri i xhehenemit). Lėmosha e shuan mėkatin ashtu sikur e shuan uji zjarrin. Namazi i njeriut nė fillimin e 1/3 sė fundit tė natės ėshtė simboli i njerėzve tė mirė." Pastaj lexoi i Dėrguari, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin pėr tė, ajetet e Kuranit: "I heqin trupat e tyre prej dyshekėve, duke e lutur Zotin e tyre nga frika dhe nga shpresa dhe nga ajo qė Ne u kemi dhėnė (pasuria) atyre, ata japin. Pra, pėr ata qė kanė vepruar nuk di askush pėr atė kėnaqėsi (tė zemrės e shpirtit) qė u ėshtė caktuar atyre si shpėrblim." (Sexhde, 16,17)

Pas kėsaj i Dėrguari, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin pėr tė, mė tha: "A nuk dėshiron tė tė informoj pėr bazėn e ēdo gjėje, shtyllėn e tyre dhe gjėnė mė tė lartė tė tyre?" Gjithsesi o i dėrguar i Allahut, – iu pėrgjigja.

"Baza e ēdo gjėje ėshtė Islami (dėshmitė – shehadetet), ndėrsa shtylla e tij ėshtė namazi, kurse gjėja mė e lartė e tij ėshtė xhihadi."

"A nuk do tė tė tregoj pėr brumosjen e gjithė  kėsaj?" – mė tha pastaj i Dėrguari

"Po si jo, o i dėrguar i Allahut", – i thashė.

E kapi gjuhėn e tij dhe mė tha: "Pėrmbaje kėtė!"

O i dėrguar i Allahut, ne fajėsohemi pėr atė qė flasim? – i thashė.

“Mbettė nėna pa ty, o Muadh! E kush i pėrmbys njerėzit nė zjarr me fytyrat e tyre apo me vrimat e hundėve tė tyre, pėrveē produktet e gjuhėve tė tyre (fjalėve tė kota).

 

Dobi tė nxjerra nga ky hadith

          Nga ky hadith shihet qartė vlera e adhurimeve tė pėrmendura: namazit, zekatit, agjėrimit dhe haxhit, gjithnjė duke i paraprirė besimi i pastėr dhe adhurim i ēiltėr, duke iu larguar tė gjitha formave tė mundshme tė shoqėrimit dhe ortakėrisė (shirkut) sė Allahut tė Lartėsuar. Pra, kėto gjėra janė ēelės i pėrcaktimit tė statusit tė njeriut nė Ditėn e Gjykimit, banor i xhenetit tė jetė apo i xhehenemit. Pastaj pėrmenden edhe vepra vullnetare ndihmėse prej llojit tė tyre si: agjėrimi, lėmosha dhe namazi i natės.

          I dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin pėr tė, nė kėtė mesazh tė drejtuar atyre qė kanė ambicien e pėrcaktimit pėr xhenet dhe frikėn qė tė mos jenė nga banorėt e xhehenemit, tregon se si tė ruhen kėto vlera tė adhurimit, duke treguar se baza e ndėrtimit tė kėtyre ėshtė besimi, shtylla nė tė cilėn mbahen ėshtė namazi, kurse kulmari i mbrojtjes sė kėtyre adhurimeve ėshtė xhihadi.

          Po ashtu i dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin pėr tė, tėrheq vėmendjen nė mėkatet e mėdha dhe tė vogla, duke sqaruar se rreziku nga fjalėt e kota, pėrēmuese, tendencioze, lėnduese etj. ėshtė i madh sa lehtė mund ta hedhin njeriun nė zjarr me fytyrėn e tij.

                                              Pėrktheu dhe punoi:

Muhamed Dėrmaku

09.06.2006

                                         www.klubikulturor.com