Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėrhapeni selamin

Nuk ka dyshim se selami ėshtė sunet i hershėm qė nga koha e Ademit (alejhi selam) e do tė vazhdojė deri nė Ditėn e Gjykimit. Gjithashtu ai ėshtė pėrshėndetje e banorėve tė xhenetit. Allahu i Lartėsuar thotė: “… E pėrshėndetja e tyre ėshtė: Selam!” Junus, 10.

Selami ėshtė sunet i profetėve, cilėsi e tė devotshmėve, tipar apo veēori e tė pastėrve, por nė kėto ditė, nė mesin e myslimanėve, ekziston njė ftohje dhe ndarje e qartė. Kėshtu qė sheh ndonjėrin kalon pranė vėllait tė tij musliman dhe nuk i  jep selam, e disa tė tjerė i japin selam vetėm atyre qė i njohin, ndėrkaq disa tė tjerė ēuditen nėse tė tjerėt qė nuk i njohin u japin selam atyre, sa qė mbetet i habitur e pyet: “A mė njeh mua?!”

E gjithė kjo ėshtė nė kundėrshtim me urdhrin e tė dėrguarit tė Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!), derisa zemrat janė larguar, ėshtė shtuar ftohja dhe largimi nga njėri-tjetri. I Dėrguari  i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!)ka thėnė: “Nuk keni pėr tė hyrė nė xhenet, derisa tė besoni, e nuk do tė besoni pėrderisa tė duheni. A doni t’ju tregoj pėr njė gjė qė nėse e praktikoni do tė duheni? Pėrhapeni selamin nė mesin tuaj!” Shėnon Muslimi.

Nė hadithin tė cilin e shėnojnė Buhariu dhe Muslimi njė njeri e pyeti tė dėrguarin e Allahut: “Cili Islam ėshtė mė i miri?” Tė ushqesh tė varfrit dhe t’i japėsh selam atij qė e njeh dhe atij qė nuk e njeh,- u pėrgjigj i dėrguari i Allahut.

Nga ky hadith mėsojmė nxitjen dhe inkurajimin nga ana e profetit pėr pėrhapjen e selamit nė mes tė myslimanėve dhe jo vetėm nė mes tė atyre qė i njeh dhe miqve tė tu, por ndaj muslimanėve nė pėrgjithėsi.

Ibn Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) shkonte nė treg dhe thoshte se shkojmė nė treg pėr shkak tė selamit, t’i japim selam atij qė e takojmė.

Selami dėshmon pėr modestinė e muslimanit dhe dashurinė e tij ndaj tjetrit, si dhe tregon pėr pastėrtinė e zemrės sė tij nga hasedi (zilia) urrejtja, mendjemadhėsia, nėnvlerėsimi i tjetrit, e njėkohėsisht ėshtė njė prej obligimeve reciproke nė mes tė myslimanėve. Ėshtė nga shkaqet e arritjes sė njohjes sa mė shumė tė miqve tė rinj dhe shtimit tė dashurisė dhe afrimit nė mes tyre dhe prej shkaqeve tė fitimit tė tė mirave e hyrjes nė xhenete. Nė pėrhapjen e tij e ringjallim njė sunet tė tė dėrguarit tė Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!).

I dėrguari ka thėnė: “Obligimet e muslimanit ndaj vėllait tė tij janė pesė: kthimi i selamit, thėnia e fjalės ‘Allahu tė mėshiroftė’ ndaj atij qė teshtin e thotė ’falėnderimi i qoftė Allahut’, pėrgjigjja ndaj ftesės, vizita e tė sėmurit dhe pėrcjellja e kufomės’. Shėnon Muslimi.

Ėshtė uaxhib (obligim) i atij qė i jepet selam ta kthejė, duke zbatuar urdhrin e tė dėrguarit (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ku Ebu Seid el Huderi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) transmeton se i dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kini kujdes nga tė ndenjurit nėpėr rrugė!” Tė pranishmit i thanė: “O i dėrguar i Allahut, janė momente qė patjetėr duhet sikur bisedojmė nė to.” Atėherė u tha: “Atėherė, jepini tė drejtėn e saj!’ E cila ėshtė e drejta e saj, o i dėrguar i Allahut? – e pyetėn. Ulja e shikimit, largimi i tė kėqijave, kthimi i selamit dhe urdhėrimi nė tė mirė dhe ndalimi nga e keqja, -u tha. Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Imam Neueuiu (Allahu e mėshiroftė!) thotė: “Pėrshėndetja ėshtė sunet, ndėrkaq pėrgjigjja e saj ėshtė uaxhib (obligim) nėse janė grup e njėri prej tyre jep selam, atėherė arrihet vlera e sunetit pėr tė gjithė, nėse atij qė i jepet selam ėshtė njė person atij i obligohet kthimi i selamit, e nėse janė grup atėherė kthimi i selamit ėshtė farz kifaje pėr ta, nėse njėri prej tyre e kthen selamin, tė tjerėt lirohen nga ky obligim, por mė mirė ėshtė tė fillojnė tė gjithė me selam e ta kthejnė tė gjithė.

Format e selamit

Imam Neueuiu ka thėnė: “Forma mė e mirė e selamit ėshtė tė thuhet: eselamu alejkum, e nėse atij qė i jepet selam ėshtė njė person, atėherė i thuhet: eselamu alejke, por mė mirė ėshtė tė thuhet: eselamu alejkum, ndėrkaq forma mė e plotėsuar ėshtė t’i shtohet fjala: ue rahmetullahi ue berekatuhu.

Kthimi i selamit

Gjithashtu, imam Neueuiu thotė: “Forma mė e mirė dhe mė e plotė ėshtė tė thuhet: ue alejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu, qė tė thotė me ue para fjalės alejkum, po edhe nė qoftė se nuk e thotė, s’ka gjė tė keqe, mirėpo e ka lėnė formėn mė tė mirė. Po ashtu ėshtė e plotė edhe nėse thotė vetėm: ue alejkum selam apo alejkum selam.

Shkallėt e selamit

Selami i ka tri shkallė, ajo mė e plota, mė e mira dhe mė e vlefshme ėshtė: eselamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu, pastaj vijon: eselamu alejkum ue rahmetullahi dhe mė e ulta: Eselamu alejkum.

Ndaj muslimani ose mund tė marrė shpėrblimin e plotė ose mė pak, varėsisht nga forma dhe shkalla e tij. Ėshtė transmetuar se njė njeri hyri nė xhami tek i dėrguari i Allahut i ulur, shokėt pranė tij, njeriu tha: “Eselamu alejkum!” I dėrguari i Allahut tha: “Ue alejkum selam, dhjetė.” Pastaj hyri njė tjetėr dhe tha: “Eselamu alejkum ue rahmetullahi!” I dėrguari i Allahut tha: “Ue alejkum selam ue rahmetullahi, njėzet.” Pastaj hyri njė tjetėr e tha: “Eselamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!” I dėrguari i Allahut tha: “Ue alejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu, tridhjetė.” Shėnon Ebu Daudi dhe Tirmidhi. Do tė thotė: dhjetė, njėzet, tridhjetė tė mira.

Disa nga rregullat e selamit

1. Nėse takohen dy persona nė rrugė nga suneti ėshtė qė i hipuri t’i japė selam atij qė ecėn, grupi i vogėl i jep selam grupit tė madh dhe i vogli i jep selam tė rriturit. I dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: i hipuri i jep selam atij qė ecėn; ai qė ecėn, tė ulurit; grupi i vogėl,  grupit tė madh”. Shėnon Muslimi.

2. Muslimani, pėrshėndetja e tij ndaj muslimanėve duhet tė jetė me selam, e jo me “mirėmėngjesi”, “mirėdita”, “alo” e tė ngjashme me to, por duhet tė fillojė me selam e pastaj nėse do i pėrdor edhe lloje tė pėrshėndetjeve tė tjera tė lejuara.

3. Me rastin e hyrjes nė shtėpi preferohet dhėnia e selamit, ngase begatitė vijnė me selam, i dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin  mbi tė!) ka thėnė: “Kur tė hysh tek familja jep selam, kjo ėshtė begati pėr ty dhe familjen tėnde.” Shėnon Tirmidhiu. E nėse nuk ka askush nė tė, atėherė thotė: “Selami qoftė mbi ne dhe mbi robėrit e mirė tė Allahut”. Shėnon Muslimi.

4. Selami duhet tė jetė me zė tė dėgjueshėm, mos ta bezdis atė qė e dėgjon dhe mos ta zgjojė atė qė fle. Mikdadi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) thotė se i ruanim profetit pjesėn e tij tė qumėshtit, vinte gjatė natės, e na jepte selam, nuk e zgjonte tė fjeturin dhe  e dėgjonte i zgjuari. Shėnon Muslimi.

5. Preferohet pėrsėritja e selamit me rastin e ndarjes sė ndonjė vėllai, qoftė edhe pėr njė periudhė tė shkurtėr kohore. Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) transmeton se i dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Nėse e takon dikush vėllanė e vet, le t’i jap selam, e nėse nė mes tyre ka ndonjė pemė, mur apo gur e pastaj e takon le t’i japė  atij selam”. Shėnon Ebu Daudi.

6. Dukuri mjaft e pėrhapur nė mesin e njerėzve dhėnia selam me shenjė nga larg duke ngritur dorėn nė shenjė salami. Nėse ai qė jep selam ėshtė larg dhe e shqipton selamin e pastaj bėn me shenjė s’ka gjė tė keqe, pėrderisa nuk tė dėgjon, ngase shenja ėshtė treguese e selamit e nuk do tė thotė se e zėvendėson atė, kėshtu veprohet edhe me rastin e kthimit tė selamit.

7. Preferohet pėr ulėsin me rastin e ngritjes nga tubimi qė tė japė selam, duke u bazuar nė fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ku thotė: “Kur tė ulet ndokush nė ndonjė tubim le tė japė selam, po ashtu nėse ngrihet le tė japė selam”. Shėnon Ebu Daudi.

8. Pėrshėndetja me dorė dhe zgjatja e saj vėllait tėnd me rastin e selamit ėshtė e preferuar. I dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Nuk takohen dy muslimanė e pėrshėndeten me dorė vetėm se iu falen mėkatet, para se tė ndahen.” Shėnon Ebu Daudi dhe Tirmidhi.

9. Pėrpiqu qė me rastin e pėrshėndetjes me selam tė buzėqeshėsh, ngase i dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Buzėqeshja nė fytyrėn e vėllait tėnd ėshtė sadaka”. Shėnon Muslimi.

10. Rekomandimi i selamit ndaj tė vegjėlve, ashtu siē praktikonte i dėrguari (salallahu alejhi ue selem).

11. Mos fillimi i dhėnies selam jobesimtarėve, ngase i dėrguari i Allahut thotė: “Nėse u japin selam pasuesit e librit thoni: ue alejkum”. Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Vėlla i dashur! Kėto ishin disa nga dispozitat dhe rregullat mbi dhėnien e selamit, andaj tė pėrpiqemi ta ringjallim kėtė sunet nė mesin e myslimanėve, nė mėnyrė qė tė afrohen zemrat e tė fitojmė shpėrblimet nga ana e Allahut tė Madhėrishėm.

Pėrktheu: Almedin Ejupi

24.03.2007

                                         www.klubikulturor.com