Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Po afrohet Ramazani! (Pjesa 6)

Gabime tė agjėruesve nė Ramazan

Falėnderimi i takon Allahut tė Madhėruar, paqja dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė Dėrguarin, Muhamedin alejhi selam. Jemi dėshmitarė se muaji i shenjtė po afrohet me shpejtėsi. Jemi nė prag tė kėtij muaji tė dalluar, muaj i mėshirės, i bereqetit, i faljes sė gjynaheve, muaj i investimit dhe i depozitimit tė punėve tė mira, prandaj dėshiroj tė paraqes disa nga gabimet qė pėrsėriten shpesh nga agjėruesit dhe agjėrueset. E gjithė kjo duke u nisur nga fjala e Allahut: “Pėrkujto, se pėrkujtimi u bėn dobi besimtarėve.”

Secili prej nesh duhet ta ketė parasysh se ēdo adhurim bazohet nė dy rregulla kryesore:

Njė: sinqeriteti ndaj Allahut Fuqiplotė, siē thotė nė Kuran:
“…andaj ti adhuroje Allahun duke qenė i sinqertė nė adhurimin e Tij!” (Ez-Zumer, 2)
“E duke qenė se ata nuk ishin tė urdhėruar me tjetėr, pos qė ta adhuronin Allahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij...” (El-Bejjine, 5)

Dy: pasimi i tė Dėrguarit alejhi selam, siē thotė Allahu i Lartėsuar:
“Ēka t'ju japė Pejgamberi, atė merreni e ēka t'ju ndalojė, pėrmbajuni…” (El-Hashr, 7)
“Ju e kishit shembullin mė tė lartė nė tė Dėrguarin e Allahut, kuptohet, ai qė shpreson nė shpėrblimin e Allahut nė botėn tjetėr, ai qė atė shpresė e shoqėron duke e pėrmendur shumė shpesh Allahun.” (El-Ahzab, 21)

Kėto janė disa nga gabimet qė gjenden tek agjėruesit:
- Fatkeqėsia mė e madhe e muslimanėve tanė ėshtė se agjėrojnė, mirėpo namazin nuk e falin. Namazi ėshtė bėrė obligim para agjėrimit. Ėshtė shtylla kryesore e Islamit.
Ne e dimė se agjėrimi ėshtė obligim pėr muslimanin, sikurse ėshtė edhe namazi, bile njeriu nėse del nga Islami, del me lėnie tė namazit. Me tė vėrtetė parashtrohet pyetja se sa ka mundėsi t’i bėjė dobi ky agjėrim. Ne nuk jemi duke thėnė qė muslimani qė nuk falet tė mos agjėrojė, mirėpo pasi ėshtė duke agjėruar dhe ėshtė duke e respektuar Allahun nė kėtė ibadet, bile edhe tė falet.
Allahu i Madhėruar thotė: “E pas tyre (tė mirėve) erdhėn pasardhės tė kėqij, qė e lanė namazin e u dhanė pas kėnaqėsive (trupore), e mė vonė do tė hidhen nė ēdo gjė tė keqe (ose nė Gaja) (Merjem, 59)

- Shumica e muslimanėve tanė mė tepėr rėndėsi i japin namazit tė teravisė sesa namazeve tė tjera qė i kanė obligim. I Dėrguari alejhi selam ka thėnė:
“Islami ndėrtohet mbi pesė shtylla: dėshmia se s’ka hyjni tjetėr pėrveē Allahut dhe se Muhamedi ėshtė i Dėrguar i Allahut, falja e namazit, dhėnia e mėkatit, agjėrimi i Ramazanit dhe haxhi (shkuarja nė Qabe) Buhariu dhe Muslimi.

- Disa njerėzve nga dėshira pėr ta falur namazin e teravisė me imam tė caktuar u kalon namazi i jacisė me xhemat ose ndonjė rekat i saj. Kjo ėshtė gabim dhe vepėr e cila nuk lejohet. Ky njeri merr mėkat nėse e di se me kėtė vepėr do t’i kalojė namazi i jacisė. Ėshtė pėr t’u habitur fakti se disa njerėz i japin rėndėsi mė tė madhe namazit tė teravisė, i cili ėshtė sunet, sesa namazit tė jacisė, i cili ėshtė farz. Ky ėshtė mashtrim i shejtanit, sepse nė kėtė mėnyrė bėn qė muslimani tė mbetet larg kėsaj vepre tė mirė, larg faljes sė namazit tė jacisė me xhemat. Kėtyre njerėzve u themi: Kini frikė Allahun dhe mos toleroni qė shejtani t’u mashtrojė.

- Disa njerėz duke marrė abdest shumė pak e shpėlajnė hundėn, saqė mund tė thuash se aspak nuk e kanė larė hundėn. Kėtė e bėjnė nga frika se mos i shkon ndonjė pikė uji nė fyt.
Mirėpo ata duhet tė dinė se shpėlarja e gojės dhe e hundės ėshtė prej obligimeve tė abdestit. Nėse ndokush nuk i shpėlan kėto dy vende, mund tė mbetet pa abdest. Agjėruesi qė merr abdest duhet ta shpėlajė hundėn dhe gojėn mirė, mirėpo duke mos e tepruar, ashtu siē ka porositur i Dėrguari alejhi selam
: “Merr abdest mirė, laje vendin mes gishtave, shpėlaje hundėn mirė, me pėrjashtim tė rastit kur je agjėrueshėm.” Hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu dhe Ebu Davudi.

- Mospėrdorimi i misvakut duke menduar se kjo e dėmton agjėrimin ose ia pakėson shpėrblimin (misvaku ėshtė njė lloj druri i hollė si njė shkop i shkurtėr qė pėrdoret pėr pastrimin e dhėmbėve). Pėrkundrazi, pėrdorimi i misvakut ėshtė sunet pėr agjėruesin ashtu siē ėshtė sunet edhe pėr atė qė nuk agjėron, qoftė nė fillim tė ditės ose pasdite. Argument pėr kėtė janė hadithet qė flasin pėr vlerėn e pėrdorimit tė misvakut, duke mos bėrė dallim mes agjėrimit dhe joagjėrimit. I Dėrguari alejhi selam thotė: “Po tė mos i vinte rėndė umetit tim, do ta urdhėroja ta pėrdorte misvakun nė ēdo namaz.” Buhariu dhe Muslimi.
“Misvaku ėshtė pastrim pėr gojėn dhe kėnaqėsi pėr Zotin.” Hadithi ėshtė sahih, Ahmedi dhe Nesaiu.
Shejh Muhamed Salih El-Uthjemini thotė: “Agjėruesit nuk i prishet agjėrimi nėse pėrdor misvak, pėrkundrazi, pėrdorimi i misvakut ėshtė sunet nė ēdo kohė, qoftė nė fillim ose nė fund tė ditės.”

- Kur hyn koha e iftarit, disa njerėz vazhdojnė lutjet ose bisedat. Kjo gjė nuk ėshtė nė pėrputhje me Sunetin e tė Dėrguarit alejhi selam. Pėrkundrazi, muslimani duhet tė nxitojė tė bėjė iftar qė t’u kundėrvihet ēifutėve dhe tė krishterėve. I Dėrguari alejhi selam thotė: “Njerėzit do tė mbeten nė tė mira pėrderisa e nxitojnė iftarin.” Buhariu dhe Muslimi.

- Ngritja e syve nė qiell gjatė lutjes nė kunut (nė namazin e vitrit). Kjo gjė ėshtė nė kundėrshtim me hadithet e tė Dėrguarit alejhi selam, tė cilat tregojnė se njeriu shikimin e tij duhet ta ketė nė vendin e sexhdes. Nga ana tjetėr, i Dėrguari alejhi selam e ka ndaluar tė ngrihet shikimi nė qiell duke thėnė: “Ē’kanė ata njerėz qė e ngrenė shikimin nė qiell gjatė namazit tė tyre?” Aq shumė e qortoi kėtė vepėr, saqė tha: “Ose nuk do ta bėni kėtė vepėr, ose Allahu do t’ua marrė shikimin.” Buhariu.

- Fėrkimi i fytyrės pas pėrfundimit tė lutjes sė imamit nė kunut. Fėrkimi i fytyrės nė kėtė pozitė kėrkon argument tė vėrtetė dhe tė qartė nga i Dėrguari alejhi selam. Mirėpo nė kėtė rast nuk ka argument tė tillė. Kurse shumica e dijetarėve kanė thėnė se kjo gjė nuk ka bazė nė fe. I kanė thwnw Imam Malikut, Allahu e mėshiroftė: Njė njeri e fėrkon fytyrėn me duar gjatė lutjes. Ėshtė pėrgjigjur: “Nuk e di se a ka bazė kjo vepėr.”
Imam Ahmedi, Allahu e mėshiroftė, ka thėnė: “Nuk kam dėgjuar argument pėr kėtė vepėr. I Dėrguari alejhi selam ka thėnė: “Faluni siē mė shihni duke u falur.”
“Kush merr abdest siē ėshtė urdhėruar dhe kush falet siē ėshtė urdhėruar, i falen mėkatet qė ka bėrė mė parė.”

- Muslimani gjatė lutjes sė kunutit nuk duhet qė pas ēdo fjalie tė thotė amin, por duhet tė dallojė mes fjalive qė janė lavdėrim pėr Allahun dhe fjalive qė janė lutje drejtuar Allahut. Nė rastin e parė duhet tė heshtė, kurse nė rastin e dytė duhet tė thotė “Amin”.

- Njė gabim i pėrhapur me tė madhe anembanė botės islame nė Ramazan ėshtė falja e shpejtė e teravive, njė namaz nė tė cilin nuk plotėsohet leximi i Kuranit e as rukuja dhe sexhdeja. Disa e bėjnė me qėllim qė tė lexojnė sa mė tepėr Kuran e disa qė tė falen sa mė tepėr. Kjo ėshtė nė kundėrshtim me Sunetin e tė Dėrguarit alejhi selam. Pėrkundrazi, ėshtė obligim qė namazi tė falet ngadalė dhe secilit rekat t’i jepet haku nė lexim, ruku dhe sexhde. Ky ėshtė namazi i cili mund tė pranohet nga Allahu, pėrndryshe ai namaz ėshtė nė dyshim
se a pranohet nga Allahu.

I Dėrguari alejhi selam pa njė njeri duke u falur shpejt e tha: “Po tė vdesė ky njeri nė kėtė gjendje, nuk do tė vdesė sipas miletit tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem.” Hadithi ėshtė hasen, transmeton Bejhakiu dhe Taberaniu.
Dhe thoshte: “Vjedhėsi mė i keq ėshtė ai qė vjedh nga namazi i tij.” Thanė: “O i Dėrguar i Allahut, si ka mundėsi njeriu qė tė vjedhė nga namazi i vet?” Tha: “Nuk e plotėson rukunė dhe sexhden.” Hadithi ėshtė sahih, transmeton Taberaniu, Hakimi dhe tė tjerėt.

Dijetarėt kanė thėnė se ėshtė e urryer qė imami tė falet shpejt, saqė njerėzit qė falen pas tij tė mos kenė mundėsi t’i plotėsojnė edhe sunetet. Atėherė ē’tė themi pėr ata imamė qė nuk u mundėsojnė njerėzve tė plotėsojnė edhe farzet?

Imami duhet t’i frikėsohet Allahut dhe tė falet ngadalė sepse nėse ia qėllon, ai fiton shpėrblimin edhe tė xhematit e nėse gabon, ai merr gabim, ndėrsa xhemati shpėrblim. I Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka pėrmendur shumė hadithe ku u tėrhiqet vėrejtja muslimanėve nga nxitimi nė namaz. Imam Mundhiriu nė librin e tij, “Et-Tergibu vet-Terhibu”, ka pėrmendur mbi 30 hadithe qė flasin pėr kėtė temė.

- Gabim ėshtė edhe zgjatja e tepėrt e lutjeve tė kunutit. Kjo gjė ėshtė e vėshtirė pėr muslimanėt dhe u shkakton dėme. I Dėrguari alejhi selam ka urdhėruar tė kihet parasysh gjendja e namazlive duke thėnė: “Kur ndokush prej jush u fal namazin njerėzve, le tė falet shkurt, sepse pas vetes ka njerėz tė dobėt, tė sėmurė, tė vjetėr, nevojtarė. E, kur tė falet vetė, le ta zgjasė sa tė dėshirojė.” Buhariu dhe Muslimi.

- Ngritja e madhe e zėrit gjatė lutjes. Kjo ėshtė nė kundėrshtim me Sunetin e tė Dėrguarit alejhi selam. Allahu i Lartėsuar thotė: “Luteni Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, pse Ai nuk i do ata qė e teprojnė.” (El-A’raf, 55)
Imam Kurtubiu thotė: “Teprimi nė lutje ndodh nė disa mėnyra e njėra prej tyre ėshtė bėrtitja gjatė lutjes.” Kurse Ibn Kethiri, Allahu e mėshiroftė, thotė: “Ibn Xhurejxhi ka thėnė: Ėshtė e urryer tė ngrihet zėri dhe tė bėrtitet gjatė lutjes, por urdhėrohet besimtari tė lutet i mposhtur dhe me butėsi.”
Ebu Musa El-Eshariu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Ishim duke ecur me tė Dėrguarin salallahu alejhi ue selem. Kur kalonim luginat, thoshim la ilahe il-lall-llah dhe Allahu Ekber me zė tė lartė. Atėherė i Dėrguari alejhi selam tha: “O ju njerėz! Mėshironi vetveten, sepse ju nuk jeni duke lutur shurdhin e as njė qenie qė nuk ėshtė e pranishme, por ėshtė me ju. Dėgjon dhe ėshtė afėr.” Transmeton Buhariu.

Disa vėrejtje tė shkurtra qė kanė tė bėjnė me agjėruesit dhe agjėrueset

• Tė bėrit natėn ditė e ditėn natė me pagjumėsi gjatė natės dhe fjetje gjatė ditės.
• Tė fjeturit nė kohėt e namazeve farz, sidomos nė kohėn e namazit tė drekės dhe tė ikindisė.
• Harxhimi i tepruar nė ushqime dhe nė llojllojshmėrinė e tyre.
• Tė humburit e kohės nė gjėra tė kota dhe tė padobishme.
• Syfyri i hershėm dhe fjetja pėr namaz tė sabahut.
• Ngasja e shpejtė e mjeteve tė udhėtimit pak para kohės sė iftarit.
• Nevrikosja e tepėrt gjatė agjėrimit, fyerja dhe ofendimi i tė tjerėve.
• Mbledhja nėpėr ēajtore dhe kafene pėr lojėra dhe fjalė tė kota.
• Dėmtimi i agjėrimit me gėnjeshtra, pėrgojim, bartje tė fjalėve dhe shaka tė ndaluara.
• Shfrytėzimi i Ramazanit si rast pėr fjetje, pėrtaci dhe moslėvizje.
• Ibadeti nė Ramazan dhe mospėrfillja e
ibadetit para dhe pas Ramazanit.


 

Pėrgatiti: Eroll Rexhepi
15.8.2008

                                         www.klubikulturor.com