Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Hadithe tė dobėta dhe tė trilluara (Pjesa 2)

11. “E mira ėshtė tek unė dhe umeti im deri nė Ditėn e Kiametit.”
Ibėn Haxheri thotė: “Nuk njoh hadith tė tillė.”
“El-mekasid El-hasene” (208) Es-sehavi.
“Tedhkiretu El-mevduat” (68).
“El-esrar El-merfua fi El-ahbar El-mvdua” 195).

12. “Kush fle pas namazit tė ikindinė dhe humb intelektin, mos ta fajėsojė pėrveēse veten.”
“El-mevduat” (3/69) Ibėn El- Xhevzi.
“El-lai El-mesnua” (2/279) Sujuti.
“Tertib El-mevduat” (839) Dhehebiu.

13. “Kush prish abdestin dhe nuk merr abdest pėrsėri, veēse mė ka zhvlerėsuar...”
Sanani thotė: “Hadith i shpifur. ”(El-mvduat, 53).
Albani thotė: “Hadithi ėshtė i shpifur.” (Silsile Ed-daifa, 44).

14. “Kush shkon nė haxh dhe nuk mė viziton mua, veēse mė ka zhvlerėsuar...”
Dhehebiu thotė: “Hadithi ėshtė i shpifur.” (Tertib El-mvduat, 600)
Sanani thotė: “Hadith i shpifur.” (El-mvduat, 52)
Sheukani nė “El-fevaid El-mexhmua, 326.

15. “Kush shkon nė haxh dhe viziton varrin tim pas vdekjes sime, ėshtė njėsoj me atė qė mė ka vizituar kur isha i gjallė.”
Ibėn Tejmije thotė: “Ky hadith ėshtė i dobėt.” (Kaide Xhelile, 57)
Ndėrsa Albani thotė: “Hadithi ėshtė i shpifur.” (Silsile Ed-daifa, 47)
“Dhehiretu El-hafidh” (4/5250) Ibėn El-Kajserani.

16. “Mospajtimi nė mes umetit tim ėshtė mėshirė.”
“El-esrar El-merfua” (506).
“Tenzih Esh-sheria” (2/402).
Ndėrsa Albani thotė: “I pabazė.” (Silsile Ed-daifa, 11)

17. “Sahabėt (shokėt) e mi janė si yjet; me cilindo prej tyre tė shėmbėlleheni, do udhėzoheni.” Ndėrsa nė njė transmetim tjetėr: “Sahabėt (shokėt) e mi janė sikurse yjet; me fjalėn e cilitdo tė punoni, do udhėzoheni.”
Ibėn Hazmi thotė: “Ky hadith ėshtė i trilluar, i shpifur, jo i saktė.” (El-Ihkam fi Usul El-Ahkam, 5/64 dhe 6/82)
Ndėrsa Albani thotė: “Hadithi ėshtė i shpifur.” (Silsile Ed-daifa, 66)
“Xhami bejan el-ilmi ve fadluhu” (2/91) Ibėn Abdulberr.

18. “Kush njeh vetveten ka njohur Zotin e tij.”
Hadithi ėshtė i shpifur.
“El-esrar El-merfua” (506).
“Tenzih Esh-sheria” (2/402).
“Tedhkretu El-mevduat” (11).

19. “Mė edukoi Zoti im me njė edukim tė pėrpiktė.”
Ibėn Tejmije thotė: “Kėtij hadithi nuk i njoh ndonjė zinxhir tė qėndrueshėm.” (Ehadith El-kasas, 78)
“El-fevaid El-mexhmua” (1020) Sheukani.
“Tedhkretu El-mevduat” (87).

20. “Tė gjithė njerėzit janė tė vdekur, pėrveē dijetarėve. Dhe dijetarėt tė gjithė janė tė shkatėrruar, pėrveē atyre qė punojnė me dijen e tyre. Edhe ata qė punojnė me dijen e tyre tė gjithė janė tė mbytur, pėrveē tė sinqertėve. E edhe tė sinqertėt janė nė njė rrezik tė madh.”
Sanani thotė: "Ky hadith ėshtė i shpifur, i parregullt.” (El-mevduat, 200)
“El-fevaid El-mexhmua” (771) Sheukani.
“Tedhkretu El-mevduat” (200).

 

Pėrktheu: Hasim Krasniqi
5.9.2008

                                         www.klubikulturor.com