Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Koment i zgjeruar i hadithit tė katėrt tė Imam Neveviut -3-

A lejohet aborti me qėllim qė t’i shpėtohet jeta nėnės?
Duhet ditur gjithnjė se nuk ekziston ndonjė religjion, fraksion, fondacion, shoqatė etj., qė i ka dhėnė femrės pozitė mė tė lartė sesa Islami. Mjafton qė e ka vlerėsuar si nėnė, nė njėrėn anė, ndėrsa nė anėn tjetėr duhet ta dijė ēdo musliman se Islami ka vendosur ligje rreth ēdo ēėshtjeje, me qėllim qė tė ruhet interesi njerėzor dhe pėr kėtė Islami e ka bėrė ruajtjen e jetės njerėzore njė ndėr pesė qėllimet e ekzistimit tė ligjit juridik. Islami ka bėrė qė ēdokush qė inicion krim kundėr njeriut apo pėrfshihet nė krim, tė ndėshkohet sipas normave juridike fetare.
Nėse i hedhim njė vėshtrim studimor mendimeve tė hershme tė juristėve islamė, shohim se unanimisht e ndalojnė abortin pas frymėzimit tė shpirtit, edhe nėse fetusi ka ērregullime nė mitėr dhe pa marrė parasysh sa i madh mund tė jetė rreziku. Nga kjo pikėpamje do mundohem tė paraqes disa nga mendimet e kėtyre juristėve si dhe argumentet e tyre, duke i ilustruar edhe me rregulla juridike, me qėllim qė kjo ēėshtje juridike tė trajtohet si njė ēėshtje e detyrueshme, e nevojshme.
Juristėt islamė kanė dy mendime esenciale lidhur me kėtė ēėshtje juridike.
Mendimi i parė: Shumė nga juristėt e hershėm islamė nga tė katėr shkollat juridike, gjithashtu edhe disa nga juristėt bashkėkohorė e ndalojnė njė gjė tė tillė.
Nė librin “Bahru err-rraik sherh kenz ed-dekaik”, tėi autorit Ibėn Nugjejm el Hanefij”, 8/233, tekstualisht thuhet: “Njė femre shtatzėnė i ėshtė rrotulluar fėmija nė barkun e saj dhe assesi nuk ka mundėsi qė t’i nxirret fėmija, pėrveēse me operim. Nėse nuk veprohet kėshtu, jeta e nėnės rrezikohet nga vdekja. Nėse fėmija (fetusi) ėshtė i vdekur nė stomak, nuk prish punė qė tė nxirret (abortohet) fetusi. Nėse ai ėshtė i gjallė, assesi nuk lejohet, ngase ngjallja e njė shpirti (shpėtimi jetės sė njė njeriu) pėr ta vrarė njė njeri tjetėr nuk ėshtė e ligjshme.”
Ibėn Abidini, Allahu e mėshiroftė, dijetar me famė i shkollės juridike hanefite, duke komentuar fjalėt e sipėrshėnuara shton e thotė: “d.m.th. edhe sikur fetusi tė ishte i gjallė, nuk lejohet aborti, ngase vdekja e nėnės pėr shkak tė tij ėshtė mashtrim- jo e sigurt, dhe nuk lejohet assesi vrasja e njeriut pėr ēėshtje iluzioni, mashtrimi.” Shiko “Hashijet Ibėn Abidin”, 2/238.
Juristėt e shkollės juridike malikite e ndalojnė abortin qė nga starti i krijimit tė fetusit nė embrion, siē thonė: “S’ka dyshim se fetusi ėshtė i gjallė nė barkun e nėnės sė tij pas katėr muajsh, kėtė e vėrteton edhe zhvillimi dhe rritja e tij si dhe hadithet e frymėzimit tė shpirtit. Prandaj nuk lejohet hapja e barkut (operimi) i femrės sė vdekur pėr ta nxjerrė fetusin, edhe nėse ai ėshtė i gjallė, ngase shpėtimi i tij nga rreziku ėshtė ēėshtje dyshimi, prandaj ndalohet prekja e kufomės sė saj pėr shkak tė tij.’ Shiko librin “Xhevahir el Iklil sherh Muhtesa elHalil lil Ezheri”, 1/117.
Gjithashtu, nuk lejohet pėr atė qė i ėshtė rrezikuar jeta nga uria qė tė ushqehet nga mishi i njeriut tė vdekur, edhe nėse nuk gjen gjė tjetėr pėr tė ngrėnė. Si arsyetim i kėtij mendimi sjellin rregullin “nuk lejohet marrja e shpirtit tė njeriut pėr t’i shpėtuar jetėn njė tjetėr njeriu”.
Nė bazė tė kėtyre argumenteve, malikitė pohojnė edhe se nuk lejohet assesi edhe nė gjendje kritike qė tė vritet njeriu–abortohet fetusi, qė t’i shpėtohet jeta njeriut tjetėr, nėnės sė fetusit.
Librat juridike shafite pohojnė se aborti ėshtė i ndaluar me konsensus, duke mos pėrjashtuar kėtu asnjė rast. Nga ky mospėrjashtim i ndonjė rasti pėrfitojmė, siē thotė Imam Neveviu, se “nėse femra shtatzėne vdes dhe nė barkun e saj gjendet fėmija, nėse shpresohet se shpėton fėmija, lejohet hapja e barkut pėr ta nxjerrė fėmijėn, pėrndryshe nuk lejohet. Nėse nuk shpresohet shpėtimi i jetės sė fėmijės, nė kėtė rast nuk bėn tė varroset nėna e fėmijės derisa tė verifikohet vdekja e fėmijės nė barkun e saj. Edhe pse disa juristė nga kjo shkollė juridike pohojnė qė t’i vihet mbi barkun e nėnės diēka e rėndė me qėllim qė tė pėrfundojė jeta e fetusit sa mė shpejt, pjesa mė e madhe e kėsaj shkolle e mohojnė njė gjė tė tillė, duke e ilustruar se kjo ėshtė krim mbi kėtė fėmijė. Edhe nėse nuk shpresohet jeta e tij, por urdhri pėr vrasjen e tij pa kurrfarė arsye shpie nė krim dhe kėtė e ndalon Islami.” Shiko “Revdat etTalibejn liNevevi”, 1/662, “Havi liMaverdi”, 3/231, “Megjmu’ė sherh elmuhedheb liNevevi”, 5/270.
Nga ky koncept nėnkuptojmė se nuk lejohet pa arsye vrasja e atij jeta e tė cilit nuk shpresohet- fetusi qė ėshtė nė barkun e nėnės sė tij- edhe nėse rrezikohet jeta e tij pėr shkak tė ndonjė sėmundjeje tė nėnės sė tij, nuk lejohet qė tė ushtrojmė krim mbi tė me vrasje.
Edhe juristėt e shkollės jurdike hanbelite pohojnė tė njėjtėn gjė si dhe juristėt e mėhershėm. “I ėshtė thėnė Imam Ahmedit, se Sufjan Thevriu ėshtė pyetur rreth njė femre e cila ka vdekur, kurse nė barkun e saj lėviz fėmija, ėshtė ende i gjallė. Ka thėnė: “Nuk prish punė qė tė operohet e t’i nxirret fetusi”. Ka thėnė Imam Ahmedi: “Vallahi shumė mendim i keq ėshtė ky”, dhe e ka pėrsėritur sa herė Imam Ahmedi kėtė fjalė duke thėnė: “Subhanallah, sa mendim i keq ėshtė ky.”
Kėta juristė arrijnė nė pėrfundimin se nėse nuk lejohet operimi i femrės sė vdekur -nga respekti i ndalimit tė kufomės, pėr ta nxjerrė fetusin qė ėshtė i gjallė, assesi nuk lejohet aborti pas frymėzimit tė shpirtit, nėse vazhdimėsia e tij rrezikon jetėn e nėnės seriozisht.
Nga e tėrė kjo mund tė konkludojmė se assesi kėta juristė nuk e lejojnė abortin e fetusit pėr tė shpėtuar jetėn e nenės. Prandaj dhe nxjerrim nė pah se nuk ekziston konsensus i juristėve islamė se lejohet njė ēėshtje e tillė absolutisht. Kėtė mendim e mbron edhe dijetari bashkėkohor me famė, Ibėn Uthejmini. Shiko librin “Kadaja fikhije muasire”, e pėrpunuar nga komisioni i profesorėve tė zgjedhur nė Universitetin e Az’harit, f. 127 dhe “Sher erbain eNevevie li Ibėn Uthejmin”, f. 93.

Argumentet e mendimit tė parė
1) Thotė Allahu xh.sh. nė Kuran: “Dhe mos mbytni njeriun qė Allahu ka ndaluar (mbytjen e tij), pėrveē me drejtėsi…” (El Isra’ė, 33)
Fetusit qė i ėshtė frymėzuar shpirti nuk lejohet tė vritet, sepse ėshtė krijesė e mbrojtur. Nga ky kontest, nuk lejohet sakrifica e tij pėr t’i shpėtuar jetėn dikujt tjetėr qė ėshtė i barabartė me tė nė jetė dhe i mbrojtur.
2) Transmeton Abdullah ibėn Mes’udi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Nuk lejohet derdhja e gjakut tė muslimanit i cili dėshmon se s’ka zot (tė adhuruar me tė drejtė) pos Allahut dhe se unė jam i Dėrguar i Tij, pėrpos me njėrėn prej tre rasteve: zinaja (prostitucioni) pas martesės, nėse vret dikė tjetėr pa tė drejtė dhe ai i cili lė fenė dhe largohet nga xhemati.” (Buhariu dhe Muslimi)
Hadithi nė fjalė shumė qartazi na tregon se gjaku i muslimanit ėshtė i ndaluar dhe mbrojtur, e mė pas vijnė pėrjashtimet kur lejohet derdhja e tij, siē u pėrmendėn nė kėtė hadith, kėshtu qė fetusi ėshtė shpirt musliman i mbrojtur, prandaj dhe nuk lejohet abortimi i tij pėr t’i shpėtuar jetėn nėnės.
3) Transmetohet nga juristėt tanė tė parė se nuk lejohet vrasja e vetvetes pėr atė qė i imponohet vrasja e vetes sė tij, pa marrė parasysh se i ēfarė lloji ėshtė imponimi i vrasjes. Kjo ėshtė unanime te juristėt islamė. Nga kjo nxjerrim se nuk lejohet vrasja e njeriut tė gjallė edhe nė raste tė detyrimit, gjithashtu nuk lejohet as abortimi i fetusit tė gjallė pėr t’i shpėtuar jetėn nėnės. Shiko “Bedaia sanaia lilKasani” 7/177, “Bidajetul mugjtehid”, 2/396, “Elmuhedheb lish-Shirazi”, 2/227, “Elmugni liIbėn Kudame”, 7/645, “Ahkam el igjhad fil fikh elislami”, Dr. Ibrahim ibėn Muhamed Kasim, f. 185.
4) Juristėt islamė janė nė ujdi se nuk lejohet vrasja e dikujt tjetėr pėr t’i shpėtuar jetėn vetes nga rreziku i mundshėm, ngase ai ėshtė sikurse ti. Kjo na mėson se juristėt islamė i kanė dhėnė prioritet ruajtjes sė jetės sė njeriut mbi ēdo detyrim dhe arsye tjetėr. Shiko “Elmugni 8/601-602; Revistėn “Esheria ve dirasat elislamije”, nr. 13, Ramazan 1409h/1989, Dr. Muhamed Naim Jasin, f. 248-249.

Mendimi i dytė: Shumė nga dijetarėt bashkėkohorė, komisione tė fetvave islame e vende zyrtare lejojnė abortin pas frymėzimit tė shpirtit nėse kjo ėshtė e vetmja rrugė a alternativė pėr t’i shpėtuar jetėn nėnės nga rreziku i kanosur. Disa nga juristėt bashkėkohorė mendojnė se njė veprim i tillė ėshtė i detyrueshėm.
Komisioni i Pėrhershėm pėr Hulumtime dhe Vendime tė Sheriatit nė Arabinė Saudite, nr. 140, mė datėn 20/06/1407h merr kėto vendime tekstualisht:
1) Nuk lejohet aborti nė tė gjitha periodat e zhvillimit, pos me arsye tė justifikueshme fetare edhe nė raste shumė tė veēanta.
2) Nėse shtatzėnia ėshtė nė periodėn e parė tė zhvillimit, nė dyzetditėshin e parė, lejohet abortimi nėse nė abortim ka ndonjė interes fetar, ose mbrojtje nga ndonjė rrezik i mundshėm, kurse abortimi gjatė kėsaj faze tė zhvillimit me pretekst se femra ka frikė pėr edukimin e tyre apo rrezik furnizimi pėr jetė dhe shkollim tė tyre, se i rrezikohet e ardhmja apo se mjaftojnė fėmijėt tjerė qė ka ēifti, nė kėto raste ėshtė i ndaluar.
3) Nuk lejohet aborti edhe gjatė fazave tė zhvillimit si alaka (gjak i ngjizur) apo mudgah (copė mishi), pėrderisa tė vendosė njė komision nga mjekėt i cili ėshtė i besueshėm, se vazhdimėsia e shtatzėnisė i rrezikon jetėn nėnės. Nė raste tė tilla lejohet aborti, pasi tė jenė pėrdorur tė gjitha mjetet e duhura tė mundshme qė evitojnė rrezikun.
4) Pas pėrfundimit tė fazės sė tretė tė zhvillimit dhe pas plotėsimit tė periudhės katėrmujore nga shtatzėnia, nuk lejohet aborti derisa tė vendosė pėr njė ēėshtje tė tillė njė komision i formuar nga njė grup mjekėsh tė specializuar e tė besueshėm, tė cilėt pohojnė se vazhdimėsia e shtatzėnisė nė barkun e saj shpie nė vdekje tė nėnės. Mirėpo kjo mund tė ndodhė mbasi tė janė pėrdorur tė gjitha mjetet e duhura pėr t’i shpėtuar jetėn e tij- fetusit. Njė veprim i tillė ėshtė i lejuar nė bazė tė kushteve tė posatheksuara, duke shpresuar mbrojtjen nga dėmi mė i madh i mundshėm si dhe kėrkimin e njėrit prej dy interesave mė tė mėdha. Komisioni apelon qė ta kemi frikė Allahun dhe ta verifikojmė kėtė ēėshtje mirė para veprimit tė saj.
Pėrgjigje tė njėjtė me tė kaluarėn ka dhe shtėpia e fetvave nė Egjipt, tekstualisht thonė: “Juristėt islamė janė nė ujdi se nuk lejohet aborti mbas frymėzimit tė shpirtit dhe se jeta e fetusit verifikohet mbas plotėsimit tė njėqind e dyzet ditėve nga fekondimi, ashtu siē thonė. Aborti gjatė kėsaj periudhe konsiderohet krim mbi njė tė gjallė dhe se krimineli pėr kėtė krim duhet tė dėnohet nė tė dyja botėt. Mirėpo nėse verifikohet se vazhdimėsia e shtatzėnisė deri nė periodėn e fundit rrezikon jetėn e nėnės me vdekje, lejohet aborti mbasi tė verifikohet nga mjekėt e besueshėm e tė specializuar, mbasi tė sjellin raport pėr njė ēėshtje tė tillė. Njė veprim i tillė ėshtė i detyrueshėm pėr t’i shpėtuar jetėn nėnės. Shiko “Fetfa dar el’ifta elMisrije”, viti 1968, lėnda nr .1097, ligji mbi abortin 6/20.
Kėtė mendim e mbron edhe Komisioni Suprem i Shkencave Fetare dhe Enciklopedive Juridike nė Kuvajt. Shiko “El Mevsua elfikhije”, 2/57.

Argumentet e mendimit tė dytė
Argumenti i parė: Rregulla juridike tė pėrgjithshme si vijon:
1) dėmi mė i madh largohet me dėmin mė tė vogėl;
2) kur tė paraqiten dy gjėra tė dėmshme (qė dėmi i tyre ėshtė i pashmangshėm), i largohemi asaj dėmi i sė cilės ėshtė mė i madh, duke e vepruar atė gjė dėmi i sė cilės ėshtė mė i vogėl;
3) Islami i jep prioritet largimit nga gjėrat e ndaluara mė tepėr sesa veprimit tė gjėrave tė lejuara, apo kujdesi i jurisprudencės islame ėshtė mė i madh ndaj pengimit tė gjėrave tė ndaluara sesa veprimit tė gjėrave tė lejuara;
4) nevoja merr pozitėn e detyrimit, qoftė globale apo e veēantė;
5) detyrimet lejojnė ndalesat, etj..
Duke u mbėshtetur nė kėto rregulla juridike islame, kėta juristė islamė thonė:
“Nėna ėshtė baza, rrėnja, fetusi ėshtė i formuar nga ajo, nė rast se tentojmė ta shpėtojmė jetėn e tij duke mos bėrė abortin, ėshtė rrezikuar jeta e tė dyve (nėnės dhe fetusit), prandaj i japim prioritet shpėtimit tė jetės sė nėnės.” Shiko “Fikhul islam ve ediletuhu”, Dr Vehbe Zuhejli, 4/118.
“Jeta e nėnės ėshtė verifikuar, ajo gėzon tė drejtat e saj nė kėtė botė, ajo ėshtė ndėrtesa e familjes, me largimin e saj rrezikohet rrėnimi i ndėrtesės. Derisa nėna ėshtė edhe bashkėshorte dhe nevojat e bashkėshortit pėr tė janė mė se tė kėrkuara, me vdekjen e saj atij i vėshtirėsohen gjėrat, prandaj nuk ėshtė logjike qė tė sakrifikohet jeta e nėnės pėr t’i shpėtuar jetėn fetusit, qė ende nuk dihet fati i jetės sė tij e qė ende nuk ka garantuar asgjė nga tė drejtat dhe obligimet e tij.” Shiko fetvatė e hoxhės Mahmud Sheltuti, f. 250.
“Jeta e nėnės ėshtė e qartė, ndėrsa e fetusit e luhatur, dyshimi apo luhatja s’mund ta tejkalojė njė gjė qė ėshtė me bindje. Jeta e nėnės ėshtė mė me prioritet edhe pėr vetė fetusin, sepse vdekja e saj rrezikon bindshėm edhe jetėn e tij.” Shiko “El Mevsua elfikhije”, 2/57, “Kadaja fikhije muasire”, f. 136.
“Nė abortin e fetusit kemi interesa fetare apo mbrojtje tė dėmit mė tė madh, prandaj dhe ėshtė lejuar aborti qė tė mbrohemi nga dėmi dhe rreziku mė i madh i mundshėm dhe kėrkimi i njėrit prej interesave mė tė mėdha.” Shiko “Komisionin e Pėrhershėm pėr Hulumtime dhe Vendime tė Sheriatit nė Arabinė Saudite”.
Argumenti i dytė: Jeta e fėmijės mbas vdekjes sė nėnės sė tij ėshtė e rrezikuar, ngase ėshtė tepėr e mundshme qė s’ka kush ta marrė nė pėrkujdesje.
Argumenti i tretė: Juristėt islamė, Allahu i mėshiroftė tė gjithė, kanė ndaluar operimin e femrės sė vdekur edhe nėse fetusi ėshtė nė barkun e saj i gjallė, prandaj kanė sakrifikuar me tė qė t’i pėrkushtohen trupit tė femrės, nėse ėshtė ajo e vdekur dhe ka tėrė kėtė respekt dhe pėrkujdesje, ėshtė mė me tepėr perspektivė qė tė ruhet jeta e saj nėse nė mbajtjen e fetusit rrezikohet jeta e nėnės, ngase jeta e saj ėshtė e vėrtetuar, kurse jeta e fetusit ende ėshtė nė dyshim.
Argumenti i katėr: Nėse i pėrkushtohemi ligjeve juridike islame, vėrejmė se nuk lejohet aborti pėr shkak tė vėshtirėsisė sė shtatzėnisė, apo pėr shkak se shtatzėnia dėmton shėndetin e saj, mirėpo ėshtė transmetuar juridikisht se ndalohet vrasja, likuidimi i prindit pėr shkak tė fėmijės. Transmeton Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili thotė: “E kam dėgjuar Pejgamberin alejhi selam duke thėnė: “Dhe nuk mbytet prindi pėr fėmijėn.” (Transmeton Termidhiu dhe Ibėn Maxhe, hadithi ėshtė i saktė.)
Kjo ngase prindi ka qenė shkaktar i jetesės sė fėmijės, fėmija nuk mund tė jetė shkaktar pėr zhdukjen e prindit dhe nga kjo rezulton se ndalohet sakrifica e jetės sė prindit pėr t’i shpėtuar jetėn fėmijės.
Argumenti i pestė: Synimi i ligjeve juridike islame ėshtė qė tė realizojė interesat e njerėzve sa mė tepėr, aq sa i jepet hapėsira e veprimit, duke mos i ikur asgjė. Nėse mund t’i realizojė tė tėrat, e vepron kėtė, mirėpo nėse realizimi i tyre tė gjithave ėshtė i pamundshėm, prioritet u jepet atyre qė janė mė tė plota, mė tė rėndėsishme dhe mė tė nevojshme, qė ka kėrkuar Ligjvėnėsi.
Mendimi mė i saktė nga kėto mendime ėshtė mendimi i dytė, pra lejohet aborti mbas frymėzimit tė shpirtit sipas gjendjes tė posatheksuar nga juristėt islamė, qė d.m.th. nėse ajo ėshtė rruga e vetme e shpėtimit tė jetės sė nėnės, mirėpo pasi tė jenė pėrdorur tė gjitha rrugėt dhe mjetet e shėrimit tė fetusit dhe raportet mjekėsore tė verifikuara deklarojnė se kjo ėshtė e vetmja shpresė e shpėtimit tė jetės sė nėnės. Gjithashtu, kėrkohet qė gjendja tė jetė reale praktike dhe jo e paragjykuar, qė mund tė paragjykojnė mjekėt apo dikush tjetėr, ngase nuk lejohet mbytja e njeriut tė gjallė pėr paragjykime jo tė sigurta. Njėherazi propozojmė qė komisioni i mjekėve tė pėrbėhet prej tre e mė tepėr mjekėve eminentė, tė besueshėm dhe me eksperiencė tė gjatė. Allahu e di mė sė miri.

Qėndrimi i juristėve islamė mbi abortin para frymėzimit tė shpirtit
Faza e krijimit embriologjik, rreth tė cilės po diskutojmė, ėshtė faza qė starton nga fekondimi e deri nė momentet e plotėsimit tė embrionit dhe frymėzimit tė shpirtit.
Juristėt islamė rreth kėsaj faze tė zhvillimit kanė debatuar gjatė, pėr vetė arsyen sepse nuk ka argumente tė qarta as nga Kurani dhe as nga Suneti rreth lejimit apo ndalimit tė abortit nė kėtė periudhė zhvillimore. Mirėpo ekzistojnė argumente qė ndalojnė mbytjen e njeriut pa tė drejtė, argumente qė rrėqethin zemrėn e njeriut dhe e frikėsojnė atė. Nuk ėshtė transmetuar ndonjė ndėshkim mė i madh pėr mėkatet e mėdha sesa kjo. Lidhur me kėtė thotė Allahu xh.sh.: “Kush e mbyt njė besimtar me qėllim, dėnimi I tij ėshtė xhehenemi, nė tė cilin do tė jetė pėrgjithmonė. Allahu ėshtė i hidhėruar ndaj tij, e ka mallkuar dhe i ka pėrgatitur dėnim tė madh.” (En Nisaė, 93)
Krijimi embriologjik i fetusit ėshtė detajuar nė Kuran dhe Sunet fazė mbas faze zhvillimore, por argumente tė tilla nuk flasin rreth ligjit juridik mbi abortin, mirėpo nė mėnyrė tė pėrgjithshme pėrfitojnė juristėt islamė rastin qė tė nxjerrin ligje nga ato argumente si dhe japin konkluzione tė ndryshme rreth abortit. Ajo qė i shtyn juristėt islamė qė tė kenė mendime kontradiktore rreth abortit nė kėtė fazė janė dy shkaqe esenciale:
Shkaku i parė: Mosekzistimi i ndonjė argumenti tė qartė nė kėtė ēėshtje juridike, prandaj secili e ka kuptuar argumentin sipas diapazonit tė njohurive dhe nė kėtė mėnyrė ka sjellė qėndrimin juridik mbi abortin.
Shkaku i dytė: Pėr kohėn gjatė sė cilės zhvillohet fetusi nė embrion janė transmetuar hadithe tė ndryshme. Duke pasur parasysh kėto shkaqe dhe shumė tė tjera, themi se juristėt islamė rreth abortit nė kėtė faze zhvillimore kanė katėr mendime juridike:

Mendimi i parė
Lejohet aborti nė kėtė fazė pėrgjithėsisht, pa marrė parasysh a ka pacientja arsye apo nuk ka. Kėtė mendim e mbron shkolla juridike hanefite, disa nga juristėt e shkollės shafite, shkolla juridike hanbelite dhe disa nga shkolla juridike malakite dhe tė tjerė.
Nė librin “Bedaia Sanaia” tė Kasanit thuhet: “Nėse ende nuk ėshtė verifikuar plotėsimi i krijimit, s’ka problem nė kėtė ēėshtje- abort, ngase ende nuk ėshtė fetus, por ėshtė gjak i ngjizur.” (Bedaia Sanaia 7/325). Ndėrsa nė librin “Fethul Kadir” thuhet: “A lejohet aborti mbas shtatzėnisė? Lejohet nėse ende nuk ėshtė formuar embrioni.” (Hashijet red elmuhtar 3/176)
Nė librin “Nihajetul muhtagj” citohet: “Mendimi mė i saktė nė kėtė ēėshtje ėshtė se ndalohet aborti mbas frymėzimit tė shpirtit, kurse para saj lejohet.” (8/443)
Nė “Mugni” tė Ibėn Kudames thuhet: “Nėse aborton para se tė formohet embrioni s’ka dėnim nė tė, ngase ne nuk dimė se a ėshtė formuar si fetus.” (9/450)
Nė librin “El Insaf” tė Merdaviut, f. 386, thuhet: “Lejohet pirja e barnave pėr tė abortuar farėn, spermėn.”

Argumentet e mendimit tė parė
1. Thotė Allahu nė Kuran: “O ju njerėz, nėse dyshoni pėr ringjalljen, atėherė (mendoni krijimin tuaj qė) Ne u krijuam ju prej dheu, pastaj prej uji, pastaj prej njė gjaku tė ngjizur, pastaj prej njė kafshatė mishi, qė ėshtė krijesė e formuluar ose e pa formuluar...” (El Haxh, 5)
Vendi i dėshmisė me kėtė citat, thonė kėta dijetarė, se Allahu xh.sh. nė kėtė citat i pėrshkruan fazat e kur embrioni ėshtė si copė mishi, ėshtė krijuar, qė do tė thotė se faza kur ėshtė embrion si ujė (farė) ende nuk ėshtė krijuar, prandaj nėse kjo qėndron, nuk ka ndalesė nėse bėhet aborti nė kėtė fazė zhvillimore. Shiko “Hashijetu Ibėn Abidin”, 1/314.
2. Fetusi para se tė krijohet nuk konsiderohet si njeri, nėse nuk ėshtė njeri, s’ka ndalim (vrasjeje), prandaj dhe lejohet aborti i tij. Shiko “Gjerimet igtisab elinath ve elmushkilat elmuteretibe alejha”, f. 222.
3. Nėse fėmijės nuk i ėshtė frymėzuar shpirti, nuk do ringjallet Ditėn e Gjykimit dhe ai qė nuk ringjallet s’ka vlerė, prandaj nuk ndalohet aborti. Shiko “Elfuru’ė Ibėn Muflih”, 1/244.
4) Fara (sperma) mund tė formohet, por dhe mund tė dėshtojė tėrėsisht, prandaj aborti i saj nuk konsiderohet krim. Shiko “Gjamiul ulumi velhikem”, 1/157.

Mendimi i dytė
Ndalohet rreptėsisht aborti para frymėzimit tė shpirtit. Kėtė mendim e mbrojnė disa juristė nga shkolla juridike hanefite, shumica nga shkolla juridike malikite, Gazaliu nga shkolla juridike shafite, disa nga shkolla hanbelite. E ka zgjedhur kėtė mendim si mė tė saktė Ibėn Tejmija, shkolla juridike dhahirije, Allahu i mėshiroftė tė gjithė.
Nė librin “Fetava El Hindije”, 5/356, citohet: “Njė femėr jetime e ka pyetur Alij ibėn Ahmedin rreth abortit para se tė formohet embrioni. I ėshtė pėrgjigjur: “Sa i pėrket femrės qė ėshtė e lirė, nuk lejohet assesi aborti pėr tė, ndėrsa rreth robėreshės dijetarėt kanė mendime kontradiktore, por mendimi mė i saktė ėshtė se nuk lejohet.”
Kurse nė librin “Hashijet edDusuki”, 2/266, thuhet: “Nuk lejohet nxjerrja e farės (spermės) qė ėshtė formuar nė mitėr, qoftė edhe para dyzet ditėve, por nėse i frymėzohet shpirti, ndalohet me konsensus.”
Imam Gazaliu thotė: “Azli (ejakulimi i spermės jashtė vagjinės) nuk ėshtė sikur aborti dhe ve’di (mbytja e fėmijės pas lindjes), sepse aborti dhe ve’di janė krim ndaj njė gjėje qė ekziston. Gjėrat ekzistuese kalojnė nėpėr disa faza, faza e parė e ekzistimit ėshtė qė sperma e mashkullit tė bie nė mitrėn e femrės dhe tė fekondohet me qelizėn vezė, kėshtu qė pėrgatitet pėr jetė. Prishja e njė gjėje tė tillė konsiderohet krim. Po nėse sperma shndėrrohet nė gjak tė ngjizur, krimi ėshtė edhe mė i madh. Po nėse krijesa merr formėn e vet dhe frymėzohet nė tė shpirti, atėherė krimi ėshtė shumė mė i madh. Grada mė e lartė e krimit ėshtė nėse fėmija lind i gjallė dhe mbytet.” Shiko “Ihjau ulum ed-Ddin”, 2/51.
Ibėn Tejmija thotė: “Aborti ėshtė i ndaluar me konsensus tė muslimanėve, konsiderohet sikurse ve’di, ai qė qėllimisht e bėn kėtė, i pason ndėshkimi. Njė veprim i tillė e njollos fenė e tij dhe dinjitetin e tij, aborti ėshtė i njėjtė sikur t’i japė tė pijė helm robėreshės sė tij.” Shiko “Megjuul fetave”, 34/160.
Kėtė mendim nga dijetarėt bashkėkohorė e mbron Dr. Vehbe Zuhejli, Dr. Jusuf Kardavi, Dr. Abdusetar Fethullah Said, Dr. Rufat Fevzi Abdulmutalib dhe Ahmed Sahnun.

Argumentet e mendimit tė dytė
1. Thotė Allahu nė Kuran: “A nuk u kemi krijuar juve nga njė lėng i dobėt. Dhe atė e vendosėm nė njė vend tė sigurt.” (El Murselatė, 20-21)
Allahu xh.sh. nė kėtė citat e pėrshkruan mitrėn si njė vend tė sigurt, qė ruan farėn, prandaj kurdo qė tė arrijė fara nė kėtė vend tė sigurt, nuk lejohet nxjerrja nga ky vend, pėrveēse me arsye. Ata qė lejojnė nxjerrjen e farės kanė pėrbuzur vlerėn e kėtij vendi tė sigurt. Shiko “Tefsir Ibėn Kethir”, 4/591.
2. Fara, mbasi tė vendoset nė mitėr, merr kahun e jetės, prandaj dhe merr dispozitat e jetės. Shiko “Hashijet ibėn Abidin”, 3/176, “Elmebsut liSerahsi”, 30/51.
3. Aborti ėshtė i dėmshėm pėr femrėn nga aspekti shėndetėsor, psikik dhe shoqėror, kjo ēėshtje nuk do koment, prandaj kryesi i kėsaj vepre duhet tė dėnohet. Ndėrsa legjislacioni islam nė bazė tė rregullave juridike synon largimin e dėmeve, mirėpo aborti ėshtė i dėmshėm edhe nga aspekti shėndetėsor sepse zvogėlon numrin e njerėzve. E, sikur tė mos ekzistonte aborti, do shtohej numri i shoqėrisė, qė ėshtė gjė e dobishme. Shiko “Ahkamul igjhad fil fikhi elislami”, f. 282.

Mendimi i tretė
Lejohet aborti para frymėzimit tė shpirtit me arsye tė justifikueshme, edhe pse njė gjė e tillė ėshtė e papėlqyer (mekruh). Kėtė mendim e mbrojnė disa juristė tė kėtyre shkollave juridike nga hanefitė, malikitė dhe shafitė.
Nga arsyet tė cilat i kanė cekur kėta juristė si justifikim i lejimit tė abortit mund tė theksojmė:
a) Juristėt hanefi thonė: “Nėse nėnės i ndėrpritet qumėshti pėr shkak tė shtatzėnisė dhe ajo ka fėmijė tė vegjėl qė duhet tė ushqehen vetėm me qumėsht nga gjiri, kurse prindi i tij nuk ka mundėsi qė tė paguajė ndonjė mėndeshė gjidhėnėse.” Shiko “Hashijet ibėn Abidin”, 3/176.
b) Kurse juristėt maliki si justifikim tė lejimit tė abortit cekin p.sh. kur femra ėshtė shtatzėnė dhe detyrohet tė pėrdorė barna, prandaj kėto barna shkaktojnė abortin, mirėpo qė pirja e barnave mos tė jetė me qėllim aborti, nė raste tė tilla s’ka mėkat pėr tė. Shiko “Mevahib elgjelil sherh muhtesar elHalil”, 6/258.
c) Ndėrsa juristėt e shkollės juridike shafite kanė ilustruar si arsye kur shtatzėnia ėshtė rezultat i amoralitetit, zinasė. Nė rast tė tillė lejohet aborti, nėse ende nuk ėshtė formuar fėmija, por ėshtė farė.
Edhe pse shumė juristė tė tjerė arsyen e fundit nuk e justifikojnė, ngase jurisprudenca islame amoralitetin e njeh si vepėr tė shėmtuar dhe i dėnon rreptė ata qė kryejnė kėtė akt, d.m.th. e ekzekuton tė martuarin dhe rreh tė pamartuarin (kuptohet mbasi njė gjė e tillė tė verifikohet hollėsisht, edhe pse raste tė tilla nė Islam ka pak). Mirėpo, megjithatė Islami, edhe nėse ia jep hakun e merituar femrės pėr amoralitet, por prapė ka mbrojtur dhe siguruar jetėn e fėmijės, d.m.th. nuk bėn ekzekutimin e saj derisa tė lindė. Siē kemi rastin e njohur tė femrės El Gamidije gjatė kohės sė Pejgamberit alejhi selam. Kur ėshtė verifikuar rasti se ėshtė shtatzėnė nga amoraliteti, nuk ėshtė ekzekutuar derisa ka lindur.

Argumentet e mendimit tė tretė
1. Qė arsyeja tė jetė e justifikuar me nevojėn e detyruar, duke u mbėshtetur te rregulli juridik: “Obligimet lejojnė tė ndaluarat”. Kurse si argument i mospėlqyeshmėrisė ėshtė ngase fara, mbasi ėshtė vendosur nė mitėr, ka marrė rrugėn e zhvillimit, prandaj me abort kemi penguar zhvillimin e jetės sė saj. Shiko “Hashijet Ibėn Abidin”, 3/176.
Kėtė mendim e mbrojnė edhe shumė dijetarė bashkėkohorė, duke lejuar abortin para frymėzimit tė shpirtit me arsye tė justifikuar, si: Dr. Jusuf Kardavi, Dr. Vehbe Zuhejli, Dr. Abdusetar Fethullah Said, Mahmud Sheltuti, Dr. Rufat Fevzi Abdulmutalib, Dr. Muhamed Jusri Ibrahim dhe Komisioni i Pėrhershėm i Fetvave nė Arabinė Saudite. Shiko “Fetava muasire dr Kardavi”, 2/547; “Fikh elislam ve ediletuhu” 3/557; “Fetava shejh Sheltuti”, f. 251; “Elgjinaje elamd ltabib Dr Muhamed Jusri”, f. 134; “Fetava hejet kibar elulema”, nr. 140.

Mendimi i katėrt
Aborti para frymėzimit tė shpirtit ėshtė i papėlqyer (mekruh) nė ēdo mėnyrė. Kėtė mendim gjithashtu e mbrojnė disa nga shkollat juridike nga hanefitė, malikitė dhe shafitė.
Nė librin “Hashijet Ibėn Abidin” thuhet: “Nėse femra do tė bėjė abortin para frymėzimit tė shpirtit, a i lejohet njė gjė e tillė? Juristėt kanė debatuar rreth kėsaj ēėshtjeje, mirėpo juristi i njohur Alij ibėn Musa thoshte: “Ky veprim ėshtė i papėlqyer.” Shiko “Hashijet ibėn Abidin”, 3/176.
Kurse nė librin “Hashijet Eddusuki” thuhet: “Gjithashtu nuk lejohet nxjerrja e farės sė formuar nė mitėr, mirėpo thuhet qė njė veprim i tillė ėshtė edhe i papėlqyer.” Shiko “Hashijet Eddusuki mea sherh elkebir Lidirdir”, 2/266.
Kurse Rremliu shėnon: “Aborti pas frymėzimit s’ka dyshim se ėshtė rreptėsisht i ndaluar, kurse para kėsaj periudhe nuk themi qė mund tė jetė e lejuar, mund tė jetė mukruh tenzihi apo tahrimi, mirėpo sa mė tepėr i afrohet frymėzimit, aq mė tepėr shtohet ndalimi, ngase ky ėshtė krim.” Shiko “Nihajet elmuhtagj”, 8/442.

Argumentet e mendimit tė katėrt
Nėse i hedhim njė vėshtrim studimor kėtij mendimi, nuk vėrejmė se sjellin pėr mendimin e tyre ndonjė argument, por sjellin mė tepėr mendime logjike, si p.sh.:
1) Nėse muhrimi- ai qė vesh teshat e ihramit pėr haxh apo umre, i thyen vezėt e kafshės sė gjuetisė, duhet tė paguaj tė bėj shpagim, ngase ajo ėshtė baza e kafshės pėr gjueti, prandaj me kėtė mund tė bėjmė njė krahasim se tė paktėn femra qė bėn abortin pa arsye tė justifikuar ka bėrė mėkat. Prandaj edhe aborti nė kėtė rast ėshtė i papėlqyer, mekruh. Shiko “Hashijet ibėn Abidin”, 3/176.
2) Kur fara arrin nė mitėr, ka filluar procesi i zhvillimit dhe ka marrė rrugėn e jetesės, prandaj ėshtė e papėlqyer qė tė nxirret fara. (Po aty.)
Kėto ishin mendimet mė kryesore tė kėsaj ēėshtjeje juridike tepėr tė rėndėsishme pėr jetėn e njeriut e nė veēanti pėr besimtarin, prandaj nė bazė tė asaj qė u theksua mė lart mund tė nxjerrim se ajo nė tė cilėn mund tė qetėsohet njeriu ėshtė mendimi i dytė, pra qė ndalohet aborti nė ēdo mėnyrė para frymėzimit tė shpirtit (nė raste normale, kurse nė raste tė detyrueshme, me arsye tė justifikueshme lejohet nė bazė tė arsyeve qė kemi cekur te aborti para frymėzimit tė shpirtit).

Shkaqet e zgjedhjes sė kėtij mendimi:
a) Argumentet e fuqishme tė tyre si dhe ilustrimi i mirė.
b) Ky mendim mbron zhvillimin e fetusit nė tė gjitha periudhat zhvillimore, e kjo ėshtė nė pajtim me synimet e legjislacionit islam. Legjislacioni islam synon ruajtjen e pesė gjėrave tė detyrueshme dhe pėrkujdesjen ndaj tyre. Ato janė: ruajtja e fesė, e njeriut, e prejardhjes, e mendjes dhe e pasurisė. Ndaj lejimi i abortit ėshtė nė kundėrshtim me atė qė kėrkon Ligjvėnėsi, ngase Allahu xh.sh. e ka nderuar njeriun nė kėtė botė, siē thotė: “Ne, vėrtet nderuam pasardhėsit e Ademit (njerėzit), u mundėsuam tė udhėtojnė hipur nė tokė e nė det, i begatuam me ushqime tė mira, i vlerėsuam ata (i lartėsuam) ndaj shumicės sė krijesave qė Ne i krijuam.” (El Israė, 70). Ky respekt qė ia ka bėrė Allahu xh.sh. njeriut do tė thotė qė t’i pėrkushtohemi ruajtjes sė pesė detyrimeve dhe mbrojtjes nga ēdo rrezik qė mund t’i kanoset. Ngase tė gjitha librat qiellorė kanė ardhur qė t’i ruajnė kėto pesė detyrime si dhe tė gjitha ligjet mbi ekzekutimin nė legjislacionin islam ndėrtohen mbi kėto pesė detyrime.
c) Nėse aborti lejohet qė nė start tė zhvillimit pa ndonjė arsye, ky ėshtė njė mjet i marrjes sė jetės sė miliona njerėzve nė vit. Ky konsiderohet njė shkatėrrim i madh nė fe. Nėse kjo ēėshtje pra ekziston si e tillė, ku jemi ne me fjalėt e Allahut xh.sh: “Ju mos i mbytni fėmijėt tuaj nga frika e varfėrisė…” (El Israė, 31)
Aborti qė kryhet nė fazat e para tė zhvillimit embriologjik dhe para frymėzimit futet nė ndėshkim nė bazė tė kėtij citati kuranor, ngase pengon zhvillimin dhe rritjen e tij.
ē) Edhe pse aborti para frymėzimit tė shpirtit konsiderohet krim, por njė gjė e tillė inicion njė problem edhe mė tė madh, pra lejimin e abortit edhe mbas frymėzimit. Kjo i hap rrugėn atyre qė injorojnė fenė e Allahut, qė ta ushtrojnė kėtė krim pa frikė dhe turp, krim qė shkakton hidhėrimin e Allahut tė Lartėsuar si dhe tė Pejgamberit alejhi selam. Legjislacioni islam ėshtė i ruajtur nga devijimet e njerėzve dhe veset e liga tė tyre, duke filluar qė nga kulmi i krimit, prostitucioni dhe mjetet qė nxisin nė tė. Nė tė kundėrtėn, inicion dhe stimulon ēdo gjė qė ėshtė nė perspektivė tė shoqėrisė sė mbarė. Prandaj ata qė e lejojnė njė gjė tė tillė, abortin me disa shkaqe pa vlerė, nuk mund tė kenė arsye. Kėshtu qė mendimi qė ndalon abortin nė kėtė fazė zhvillimore ėshtė nė pajtim me moralin islam.
d) Kėtė mendim e pėrkrah fuqishėm edhe kongresi “Islami dhe planifikimi familjar”, i mbajtur nė Rribat mė datė 22-29 tė vitit 1971, ku ndėr tė tjera porosit qė tė gjithė juristėt islamė ndalojnė abortin mbas frymėzimit pa arsye tė justifikueshme fetare, ndėrsa para kėsaj faze, pėrkundėr mendimeve tė disa juristėve qė lejojnė abortin, mendimi mė i saktė anon qė tė ndalohet aborti nė tė gjitha fazat e zhvillimit,pos me arsye tė justifikueshme. Kėtė mendim e mbron edhe Komisioni i Pėrhershėm pėr Hulumtime dhe Vendime tė Sheriatit nė Arabinė Saudite. Shiko “Elislam ve tendhim elusre”, 2/526.
dh) Detyrimet lejojnė ndalimet, kjo tregon pėr tolerancėn e Islamit dhe mėshirėn e tij, ngase lejon abortin nė raste kur kėrkohet nevoja e justifikuar, qoftė para frymėzimit tė shpirtit, qoftė mbrapa tij. Allahu e di mė sė miri.
Falėnderimet i takojnė vetėm Allahut, kurse salavatet ia dėrgojmė krijesės mė tė dashur tė Allahut, Muhamedit alejhi selam.

Sadat Rrustemi
28.9.2007
Fund.

                                         www.klubikulturor.com