Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Mos i shoqėro Allahut askėnd

Profeti (alejhi selam) ka thėnė: “Mos i shoqėro Allahut askėnd, edhe nėse vritesh dhe digjesh…”

Ndėrsa nė veprėn e Buhariut: “El-edebul-mufred” qėndron: “Mos i shoqėro Allahut asgjė, edhe nėse copėtohesh dhe digjesh...”

I Dėrguari i Allahut (salaAllahu alejhi ue selem) filloi porositjen e Muadh Ibn Xhebelit (radijallahu anhu) duke e ndaluar atė t’i bėjė shirk Allahut tė Lartėsuar, ngase shirku (t’i shoqėrosh Allahut nė adhurim diēka pėrveē Tij) ėshtė mėkati mė i madh. Allahu i Lartėsuar thotė nė porosinė e Lukmanit dhėnė birit tė tij:

“O biri im, mos i shoqėro Allahut diēka nė adhurim, vėrtetė shirku ėshtė padrejtėsi e madhe.” (Lukman 31, 13)

Thotė Allahu i Lartėsuar:

“Allahu nuk fal atė qė Atij t’i shoqėrohet diēka nė adhurim dhe ia falė pėrveē asaj atij qė Ai dėshiron.”  (Nisa 4, 48)

“Dhe ai qė i bėn shirk Allahut ka shpifur njė mėkat tė madh.” (Nisa 4, 48)

Gjithashtu thotė:

“Dhe ai qė i shoqėron Allahut edhe diēka tjetėr tashmė ka humbur nė njė humnerė tė largėt.” (Nisa 4, 116)

Gjithashtu thotė:

“Ai qė i shoqėron diēka Allahut nė adhurim tashmė ia ka bėrė atij Allahu haram Xhenetin (ia ka ndaluar) e vendbanimi i tij ėshtė zjarri, dhe pėr zullumqarėt nuk ka ndihmtarė.” (Maide 5, 72)

Gjithashtu, i Lartėsuari thotė:

“Ai qė i bėn shirk Allahut ėshtė sikurse tė bjerė dhe tė pėrplaset nga qielli e ta rrėmbejė shpendi ose sikur ta pėrplasė era e stuhishme nė ndonjė vend tė humbur.” (El-Haxh 22, 31)

E pasi i Dėrguari i Allahut (salaallahu alejhi ue selem) u pyet se cili mėkat ėshtė mė i madhi, tha: “T’i bėsh Allahut shok, kurse Ai ty tė ka krijuar.” Ndėrsa, nė njė hadith tė vėrtetė, tė cilin e transmeton Muslimi, qėndron se si njė grua nga beni Israilėt (tė bijtė e Jakubit (alejhi selam)) e afruan ta hedhin nė zjarrin e hendeqeve tė tyre, nė mėnyrė qė tė largohet nga feja e saj se pėrndryshe do ta djegin, ndėrsa ajo mbante foshnjen qė i dhimbsej po tė hynte nė zjarr. Por Allahu i Lartėsuar e bėri foshnjen qė t’i flasė nėnės: “Oj nėnė, duro, sepse ti je nė hakk (nė rrugė tė drejtė).”

Po ashtu ngjarja e Ibrahimit (alejhi selam), tė cilin populli i tij e ekspozoi para zjarrit:

“Ata thanė: “Digjeni atė dhe ndihmoni zotat tuaj, nė qoftė se e bėni njė gjė tė tillė!”  Ne thamė: “O zjarr, bėhu i ftohtė dhe shpėtim pėr Ibrahimin!” (Enbija 21, 68-69)

Nga Habbab Ibn Eretti (radijAllahu anhu) transmetohet se ka thėnė:

“U ankuam tek i Dėrguari i Allahut, derisa ishte i mbėshtetur tek njė rrobė e tij nė hijen e Qabes, dhe i thamė: “A nuk po kėrkon ndihmė (Allahut) pėr ne? A nuk po lutesh pėr ne?” E i Dėrguari i Allahut (salallahu alejhi ue selem) tha: “Ka pasur para jush tė tillė kur merrej njeriu dhe i hapej atij njė gropė nė tokė e pastaj e futnin nė tė dhe e pėrshkonin trupin e tij me krehėr tė hekurt, me gjithė mishin dhe ashtin e tij, dhe kjo nuk e shmangte atė nga feja e tij. Pasha Allahun, gjithsesi Allahu do ta plotėsojė kė­tė ēėshtje (Islamin), saqė kalorėsi do tė udhėtojė prej Sanasė[1] e deri nė Hadremeut[2] dhe nuk do t’i frikėsohet askujt pėrveē Allahut dhe ujkut pėr delet e tij, por ju po nguteni.”

(Buhariu nė Sahihun e tij)

E t’i bėsh shirk Allahut do tė thotė t’ia kushtosh tė drejtat e Allahut dikujt tjetėr pėrveē Tij, qė ėshtė padrejtėsi dhe shpifje e kulluar.[3]


04.11.2006


[1] Kryeqyteti i Jemenit.

[2] Krahinė nė jug tė Gadishullit Arabik.

[3] Prej formave tė shirkut ėshtė edhe rrotullimi rreth varrezave, tė kėrkuarit ndihmė nga tė vdekurit, falli, horoskopi, parashikimi i fateve tė njerėzve pėrmes tyre etj.

                                         www.klubikulturor.com