Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Hadithet e dobėta nė dyzet hadithet e Neveviut

   Shejh Sulejman Ibn Nasir El Ulvan ka pėrmendur disa hadithe, tė cilat janė tė dobėta nė dyzet hadithet e imam Neveviut.

Hadithi 12: Transmeton Tirmidhiu dhe tė tjerėt nga Kurretu ibn Abdurrahman El Meafirij, ky nga Zehriu, ky nga Ebi Selmete ibn Abdurrahmani dhe ky nga Ebu Hurejra, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nga islami i mirė i njė njeriu ėshtė largimi nga ajo qė nuk i intereson."
Transmetuesi i hadithit, Kurretu ibn Abdurrahman El Meafirij, ėshtė prej atyre qė nuk i merret hadithi pėr shkak se nuk ėshtė i mirė nė mbajtjen pėrmendėsh tė haditheve. Kėtė hadith e transmeton me zinxhir tė fortė imam Maliku nga Ibn Shehabi nga Ali ibn Husejni nga Pejgamberi salallahu alejhi ue selem dhe kėtė hadith e ka bėrė sahih Ahmed ibn Hanbeli, Buhariu, Darikutni dhe tė tjerė.

1. Hadithi 31: Nga Ebu Abbas Sehl ibn Sa'd Es-Sa'idij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se ka thėnė: "Erdhi njė njeri te Pejgamberi salallahu alejhi ue selem dhe tha: “O Resulullah, mė udhėzo nė atė punė qė, nėse e punoj, do tė mė dojė Allahu dhe do tė mė duan njerėzit.” Ai tha: “Mos e lakmo (bėhu zahid nė) kėtė botė, do tė tė dojė Allahu, kurse mos lakmo atė qė ėshtė te njerėzit, do tė tė duan njerėzit."
Ky hadith nuk ėshtė i saktė, edhe pse kuptimin e ka tė mirė.

2. Hadithi 41: Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Askush nga ju nuk do tė jetė besimtar i vėrtetė derisa epshet e tij nuk e ndjekin atė qė kam sjellė unė."
Nė kėtė hadith ėshtė edhe transmetuesi qė quhet Neim ibn Hamad El Hazai dhe hadithi i tij nuk ėshtė i saktė. Kėtė hadith me kėtė zinxhir e ka bėrė daif edhe Ebu Davudi, Nesaiu dhe tė tjerė.

Shejh Sulejman Ibn Nasir El Ulvan
Pėrktheu dhe pėrshtati: Eroll Nesimi
6.6.2008

                                         www.klubikulturor.com