Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Udhėtimi pa kthim!

Papritmas ... vjen lajmi se… ka vdekur Abdullahu!

Sejid Huderiju, Allahu i qoftė i kėnaqur me tė, kumton se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur ta vendosin kufomėn e ta bartin burrat mbi  kraharor, nėse ėshtė e mirė thotė “ngutuni”. E, nėse ėshtė e keqe, i thotė familjarėve tė vet “o mjerė pėr mua! ku po mė dėrgoni?” E dėgjon zėrin e saj ēdo krijesė, pos njeriut. E sikur ta dėgjojė njeriu, do tė alivanoset 1


Ēfarė do tė mbetet?

Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kufomėn e pasojnė tri gjėra: familja, pasuria dhe veprat e tij. Dy kthehen mbrapa e mbetet njė: kthehet familja dhe pasuria e mbesin veprat e tij.” 2

Kėshillė!

Transmetohet nga  ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se ka thėnė: “Pejgamberi salallahu alejhi ue selem vizatoi njė katror me njė vijė nė mes, me gjatėsi jashtė kufijve tė katrorit, pastaj vizatoi disa vija anėsore nė vijėn qė gjendet nė mes tė katrorit dhe tha: “Ky ėshtė njeriu e ky ėshtė exheli i tij qė e ka rrethuar, e kjo vijė me gjatėsi jashtė katrorit aludon shpresat e tij dhe kėto viza tė vogla anėsore brenda katrorit janė sprovat dhe fatkeqėsitė. Nėse shpėton nga njėra e kafshon tjetra, e nėse shpėton nga njėra e kafshon tjetra.”3

Allahu i Madhėruar thotė: “Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen Ditėn e Kiametit. E, kush i shmanget zjarrit e futet nė xhenet, ai ka arritur shpėtim e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues.”4

E ēfarė pastaj?

Pėrfundoi ēdo gjė ... familja qan ca ditė e tė harron... largohen nga varri yt e ti dėgjon zhurmėn e kėpucėve tė tyre. Do tė mbetesh vetėm... Sikur ti tė kesh mundėsi tė ringjallesh, ēfarė do tė shpresoje, njė cigare, njė gotė alkool, njė kėngė, njė ēoroditje apo qė t’i kthehesh rrugės sė Allahut? Imagjino veten tėnde nė kėtė moment! Nė varr do tė pyetesh pėr veprat e tua, ēfarė do tė pėrgjigjesh? 200 filma nga Hollivudi, 100 mbrėmje argėtuese apo namazet qė tė ndėrmjetėsojnė pėr ty, vepra qė do tė bėjnė dobi?! Mjafton vdekja pėr kėshillė. Furnizohu pėr udhėtimin tėnd dhe furnizimi mė i mirė ėshtė devotshmėria.

Allahu
i Madhėruar thotė: “Dhe ruajuni njė ditė kur nė tė ktheheni tek Allahu dhe secilit njeri i plotėsohet ajo qė e ka fituar dhe atyre nuk u bėhet e padrejtė.” (El-Bekare: 281)

 

Pėrgatiti: Rashit Zylfiu
24.5.2009


1 Shėnon Buhariu.
2 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
3 Shėnon Buhariu.
4 Sure Al-Imran: 185.                           

                                         www.klubikulturor.com