Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (6)

Hadithi i 16-tė

Ebu Musa, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Besimtari pėr besimtarin ėshtė si ndėrtesė, njė pjesė shtrėngon pjesėn tjetėr” dhe bėri me shenjė duke shtrėnguar gishtėrinjtė.” (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Besimtarėt kujdesen pėr raportet e tyre tė ndėrsjella.
Besimtarėt nė fuqinė e tyre janė si njė ndėrtesė e fortifikuar mirė.
I Dėrguari i i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ėshtė mėsuesi mė i mirė.


Hadithi i 17-tė
Sehl bin Sadi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Unė dhe kujdestari i jetimit jemi kėshtu nė xhenet" dhe tregoi me gishtin tregues dhe tė mesėm.” (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Kujdesi dhe interesimi i Islamit pėr jetimėt.
Shpėrblimi i madh nė botėn tjetėr pėr kujdestarin e jetimit.
Islami ėshtė fe e bashkimit.
I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut, mėsuesi mė i mirė, sqaron madje duke bėrė me shenja e tė ngjashme me to.


Hadithi i 18-tė
Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Mos ta urrejė besimtari besimtaren, ngase nėse ai urren njė virtyt (tė sajin), pėlqen njė tjetėr (virtyt) (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Islami gjithnjė kujdeset pėr familjen.
Islami nxit pėr durim, sidomos ndaj bashkėshortes.
Muslimani duhet tė jetė i drejtė dhe t’i shikojė tė mirat e bashkėshortes ashtu siē i shikon gabimet e saj.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
2.11.2007

                                         www.klubikulturor.com