Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Hadithe rreth vlerės sė namazeve sunete

 

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) thotė: "Gjėja e parė pėr tė cilėt do tė japė llogari robi Ditėn e Gjykimit ėshtė namazi, nėse e ka plotėsuar, atėherė atij do t`i shkruhet e plotė. Nėse nuk e ka plotėsuar u thotė melaikeve  shikqoni mos po gjeni te robi im (prej namazeve qė i ka falur) diēka nga sunetet dhe me to t`i plotėsoni farzet.” ( Transmeton Ahmedi dhe tė tjerėt)

Vlera e namazeve sunete

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) thotė: “Nuk ka asnjė rob qė i fal ēdo ditė dymbėdhjet rekate sunet, pėrveē farzeve e qė Allahu nuk  ia ndėrton njė shtepi nė xhenet.” (Transmeton Muslimi)

Cilat janė kėto dymbėdhjetė rekate sunete

Dy rekate tė sabahut, katėr rekate para drakės dhe dy pas saj, dy rekate pas akshamit dhe dy rekate pas jacisė. Nė vazhdim do tė sjellim hadithe qė kanė tė bėjnė me vlerėn e kėtyre dymbėdhjetė rekateve.

Suneti i sabahut

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) thotė: “Dy rekate tė sabahut (sunetet) janė mė me vlerė se kjo botė dhe ēfarė ka nė tė” (Transmeton Muslimi)

Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) thotė:  “I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) nuk ishte mė i pėrpiktė  nė asnjė nga namazet sunete se sa dy rekatet (sunetet) e sabahut” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)

Sunetet e drekės, akshamit dhe jacisė

Transmetohet nga Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) se ka thėnė: “I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!)  i falte nė shtėpinė time para drekės (farzit)  katėr rekate, pastaj dilte (nė xhami) dhe ua falte njerėzve drekėn, pastaj kthehej nė shtėpi dhe falte dy rekate.

Gjithashtu, falte (nė xhami) me njerėzit akshamin, pastaj kthehej nė shtėpi dhe falte dy rekate. Falte farzin e jacisė me njerėzit, pastaj hynte nė shtėpi dhe falte dy rekate.” (Transmeton Muslimi)

Sunetet e xhumasė

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) thotė: “Kur dikush nga ju e fal xhumanė (farzin) le t’i falė pas saj katėr rekate.” (Transmeton Muslimi)

Kurse nga Abdullah ibėn Umeri transmetohet se Muhamedi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) nuk u falte nė xhami pas (farzit) tė xhumasė, e pasi shkonte nė shtėpi falte dy rekate. (Transmeton Muslimi)

Nėse dėshirojmė tė  falim mė shumė sunete gjatė ditės

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) thotė: “Allahu e mėshiroftė atė person qė i fal katėr rekate para (farzit) tė ikindisė.” (Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu)

Gjithashtu thotė: “Ai i cili i pėrmbahet faljes sė katėr rekateve sunet para drekės dhe katėr rekateve pas saj, Allahu do t’ia bėjė atij tė ndaluar hyrjen nė zjarr.”(Transmeton Ebu Daudi dhe Tirmidhiu)

Gjithashtu thotė: “Ndėrmjet dy ezaneve ka namaz, ndėrmjet dy ezaneve ka namaz dhe   herėn e tretė tha: ndėrmjet dy ezaneve ka namaz pėr atė qė dėshiron tė falė.”  (Buhariu dhe Muslimi). Qėllimi ndėrmjet dy ezaneve nė hadith ėshtė ndėrmjet ezanit dhe ikametit.

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) thotė: “O Bilal, mė trego pėr veprėn qė e ke bėrė nė Islam mė me shpresė tek Allahu i Lartėsuar pėr shkak se kam dėgjuar trokitjet e sandaleve tė tua afėr meje ne xhenet. Bilali thotė: Nuk e kam bėrė ndonjė punė mė me shpresė pėrveē se nuk jam pastruar (gusul) asnjėherė gjatė ditės apo natės e qė nuk kam falur me atė gusul namaz.” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)

Vlera e namazit tė duhasė dhe vitrit

Transmetohet nga Ebu Hurejre se ka thėnė: “Mė ka porositur njeriu mė i dashur pėr mua (Profeti, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tė agjėroj tri ditė nga ēdo muaj, t’i fal dy rekate tė duhasė dhe tė fal vitrin para fjetjes” (Transmetom Buhariu dhe Muslimi)     

Vitrin para fjetjes ėshtė e pėlqyer ta falė ai person i cili nuk mundet tė ngrihet ne fundin e natės e nėse mundet tė ngrihet, atėherė ėshtė mė e preferuar ta falė nė atė kohė, pėr shkak tė thėnies sė tė Dėrguarit: “ Namazi qė ėshtė mė me vlerė pas farzeve ėshtė namazi natės” (Transmetom  Muslimi)

Kurse, Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) transmeton se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) falte namaz gjatė natės, derisa i fryheshin kėmbėt dhe njėherė i thash: “Pse e bėn kėtė, kur ti e di o i Dėrguar i Allahut se Allahu tė ka falur gabimet qė i ke bėrė dhe do t’i bėsh?” Profeti  (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mi tė!) i pėrgjigjet:  “Si mos tė jem rob falenderues” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)

 

Pėrgatiti: Alaudin Abazi

             
www.klubikulturor.com